Ateny pełnią rolę stolicy w trojakim kontekście. To piękne miasto było niegdyś wiodącym ośrodkiem w starożytnej Grecji, od 1834 jest stolicą Republiki Grecji i równocześnie jednego z jej okręgów administracyjnych – Attyki.

Miasto u stóp Akropolu

Ateny rozciągają się u stóp wzgórza – Akropol. Z biegiem lat niewielka mykeńska osada stała się ważną metropolią w basenie Morza Śródziemnego, zajmującą coraz to rozleglejsze obszary i zamieszkaną przez 30% całego greckiego społeczeństwa. Mimo nieuniknionego pędu ku współczesności, rozwojowi techniki, nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym i wszelkim zdobyczom cywilizacji, Atenom udało się zachować wiele dawnych tradycji i przepełniający je powiew dawnych czasów.

Ponieważ Ateny są bardzo rozległe i wręcz obfitują we wszelkiego rodzaju atrakcje, zarówno te związane ze zwiedzaniem zabytków, jak i te bliższe iście dionizyjskim uciechom życia, wizytę w nich należy skrupulatnie przemyśleć i rozplanować, najlepiej przy pomocy mapy i biura informacji turystycznej.

Grecja
Grecja | Erechtejon (by hbarrison)

Ateny – atrakcje

Centrum miasta

Centrum miasta – jest to najnowocześniejsza cześć miasta, gdzie betonowe i szklane budynki koegzystują z pierwotnym barokowym charakterem dzielnicy. Centrum współtworzą dwa place: Plac Konstytucji i Plac Zgody, połączone dwiema ulicami. Pierwszy z nich skupia wokół siebie największe ateńskie hotele, kawiarenki, licznych przedstawicieli towarzystw lotniczych i żeglugowych, a co najważniejsze: stanowi doskonałą „bazę wypadową” pieszych wycieczek ku najważniejszym zabytkom.

Na Placu Konstytucji znajduje się także budynek greckiego parlamentu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wzdłuż ulic łączących oba place mieszczą się ponadto: Stary Zamek, Narodowe Muzeum Historyczne, kościół bizantyjski św. Teodorów, dom Henryka Schliemanna, Muzeum Numizmatyczne, Akademia Nauk, XIX-wieczny Uniwersytet, Biblioteka Narodowa. Na drugim z wymienionych placów – Zgody, znajduje się stacja szybkiej kolei miejskiej (Pireus – Kifisii), zaś w jego pobliżu Narodowe Muzeum Archeologiczne, Poczta Główna i ratusz.

Łuk Hadriana

Łuk Hadriana – łuk triumfalny jest typowo rzymską budowlą - pomnikiem upamiętniającym zasłużonych obywateli i ich czyny. W Atenach, wzniesiony został przez mieszkańców miasta w II w. n.e., ku czci cesarza rzymskiego – Hadriana. Niegdyś przedzielał on starą część miasta („Ateny Tezeusza”) od nowej, zabudowanej przez rzymian („Ateny Hadriana”).

Grecja
Grecja | Zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Atenach (by hbarrison)

Olimpiejon

Olimpiejon – budowy świątyni Zeusa Olimpijskiego podejmowano się kilkakrotnie, a ukończoną ją dopiero za panowania cesarza Hadriana w 131 r. n.e.

We wnętrzu świątyni liczącej aż 104 kolumny w stylu korynckim, znajdowały się posągi dwóch potężnych władców: pana świata – Zeusa i wielkiego imperatora – Hadriana. Do dziś zachowały się jedynie ruiny tej budowli z kilkoma kolumnami. Część z nich nadal dumnie góruje nad ziemią, cześć leży przewrócona i z bliska możemy przyjrzeć się marmurowym bębnom, z których budowano owe monumenty.

Stadion

Stadion – XIX-wieczny stadion wybudowany przez jednego z bogatych mieszkańców Aten, znajduje się dokładnie w tym samym miejscu, co stadion Likorgosa z 330 r. p.n.e. Budowla ta nosi dumną nazwę Panathenáikon na pamiątkę antycznych igrzysk panatenajskich. Pamiętną datę stanowi w przypadku tego stadionu rok 1896, kiedy to na jego obszarze po raz pierwszy zorganizowano nowożytne zawody olimpijskie.

Agora ateńska

Agora ateńska – czyli starożytne miejsce zebrań, była niegdyś politycznym, gospodarczym i społecznym centrum Aten. Na przestrzeni wieków uległa ona wielokrotnym zniszczeniom, a w latach 30. przemieniono ją nawet w zwyczajną dzielnicę mieszkalną. Prace archeologiczne przeprowadzone na jej obszarze, uratowały wiele wspaniałych budowli przed zapomnieniem. Do najwspanialszych monumentów ulokowanych na agorze zalicza się: Świątynię Hefajstosa, Tholos, Świątynię Apollina Patroosa, portyk Zeusa Eleutheriosa, Stoę Basileosa, Światynią Aresa i Odeon Agrypy. Starogrecki charakter tego miejsca przełamuje nieco, wzniesiony w południowo-wschodnim rogu agory, XI-wieczny Kościół Apostołów.

Kerameikos

Kerameikos (czyli „garncarski” od gr. keramos – glina) – jest dawną, rzemieślniczą dzielnicą Aten podzieloną murami miasta na dwie części: interior – w obrębie murów, gdzie znajdowały się przede wszystkim warsztaty garncarskie i exterior – poza murami, gdzie mieściła się najstarsza i największa nekropola miasta, czyli po prostu – cmentarz. Dziś na obszarze tym trwają prace archeologiczne, zaś wszelkie kunsztownie rzeźbione stele nagrobne, znajdują się w pobliskim Muzeum Kerameikos.

Grecja
Grecja | Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach (by hbarrison)

Pireus

Pireus – to najważniejszy port Aten założony w 475 r. p.n.e. Inicjatorem przedsięwzięcia był Temistokles, zaś twórcą planu Hippodamos z Miletu.

Pireus dzielił się na: wielki port handlowy i mniejsze wojenne. W latach 460-455 p.n.e. port połączono z odległymi o ok. 10 km Atenami tzw. Długimi Murami. W południowej części Pireusu, tak jak w każdym szanującym się mieście greckim, wzniesiono wspaniały teatr i są to dziś jedynie ruiny antyczne, jakie zachowały się w tej miejscowości. Dzieje miasta i historię ateńskiej żeglugi możemy jednak poznać dzięki doskonale zaopatrzonym, miejscowym muzeom: Muzeum Archeologicznemu i Muzeum Morskiemu.

Najciekawsze ateńskie muzea:

  • Muzeum Akropolis
  • Narodowe Muzeum Archeologiczne (28 Patissíon St.)
  • Muzeum Agory (24 Adrianou St.25, Τ.Κ. 10555)
  • Muzeum Kerameikos (148 Ermou St.)
  • Muzeum Benáki (1, Koumbari str & Vas. Sofias av.)
  • Muzeum Sztuki Cykladzkiej (4 Neophytou Douka St.)
  • Muzeum Bizantyjskie (22 Vasilissas Sophias St.)
  • Muzeum wojny (Vassilissis Sophias Av. and Rizari 2)

Grecja
Grecja | Ateny rozciągają się u stóp wzgórza Akropol (by jaygalvin)

Zainteresują Cię również

Pogoda w Atenach Pogoda w Atenach
Leżące na południu Grecji Ateny mogą poszczycić się piękną, ciepłą i słoneczną pogodą od kwietnia do końca...
Nowa-stara atrakcja w Atenach – Wieża Wiatrów Nowa-stara atrakcja w Atenach – Wieża Wiatrów
W Atenach raczej nie brakuje nikomu zabytków, ale dla tych, którzy zwiedzili je wzdłuż i wszerz miasto...
Moja wielka wycieczka do Grecji Moja wielka wycieczka do Grecji
W Grecji, a dokładniej na Zakynthos miałam okazję być we wrześniu 2015 roku. Moje obawy, że na wyspie będzie &...
Kefalonia – grecka wyspa, którą warto poznać bliżej Kefalonia – grecka wyspa, którą warto poznać bliżej
Kefalonia z każdym rokiem przyciąga coraz więcej turystów. A wszystko to za sprawą swego niepowtarzalnego pi...
Laganas – miasto imprez Laganas – miasto imprez
Jednym z najpopularniejszych miast na wyspie Zakynthos jest Laganas. I nie chodzi to o ilość atrakcji czy zabytk&...