Wielu smakoszy zastanawia się, co wpływa na wyjątkowość greckiej kuchni? Na pewno nie bez znaczenia jest tu nadmorskie położenie kraju, z którym wiąże się dostatek ryb i owoców morza oraz ciepły, śródziemnomorski klimat pozwalający, by owoce i warzywa dojrzewały w pełnym słońcu.
Typowe produkty w kuchni greckiej
W kuchni greckiej z mięs najczęściej jada się cielęcinę i jagnięcinę. Co ciekawe, nie do końca wiąże się to tylko z kulinarnymi upodobaniami Greków – prawda jest taka, że w tym kraju nie ma dobrych warunków do hodowli bydła i tylko niewielka ilość zwierząt dożywa sędziwego wieku. Grecy mają także kilka ciekawych pomysłów na przyrządzanie drobiu i wieprzowiny, dlatego też na tutejszych stołach goszczą także dania, dobrze znane nam Polakom, występujące jednak w oryginalnych aranżacjach.
W Grecji nabiał pozyskiwany jest zazwyczaj z koziego lub owczeego mleka, stąd jego wyjątkowy smak.
Wielu z nas bez zastanowienia będzie potrafiło odpowiedzieć na pytanie, kto jest prawdziwą królową greckiej kuchni? Oczywiście chodzi o oliwkę i pozyskiwaną z niej oliwę. Trudno o znalezienie na greckim stole potrawy, pozbawionej choćby kropli oliwy.
Grecja | Szaszłyki z jagnięciny, czyli souvlákia (by gpeters)
W kuchni tego słonecznego, śródziemnomorskiego kraju triumf wiodą także różnego rodzaju warzywa. Do najbardziej popularnych należą: pomidory, cukinie, bakłażany, sałata, cebula i oczywiście aromatyczny czosnek.
Z owoców największą popularnością cieszą się zaś soczyste cytrusy i melony, a także jabłka i gruszki. Z naturalnych dobrodziejstw występujących w greckiej kuchni wymienić należy także orzechy i migdały oraz charakteryzujące się oryginalnym smakiem figi i pigwy.
W Grecji, podobnie jak w innych krajach śródziemnomorskich, gdzie życie toczy się zupełnie innym tempem, posiłki jada się zazwyczaj o dość późnej porze. Greckie śniadania i obiady są zwykle lekkie, zaś punktem kulminacyjnym wszelkich kulinarnych wariacji jest obfita kolacja.
Co jeszcze zaskoczyć nas może greckiej kuchni? Na pewno temperatura podawanych dań. Potrawy spożywa się tu bowiem w stanie letnim lub zupełnie zimnym, a nie – jak przywykliśmy w naszym rodzimym kraju – gorące i parujące.
Do najpopularniejszych potraw kuchni greckiej należą:
musaka – aromatyczna zapiekanka mięsno-warzywna, najczęściej będąca wyśmienitym połączeniem jagnięciny i bakłażana. Grecy uważają, że danie to smakuje najlepiej, gdy przygotowane jest na dwa dni przed podaniem, a potem tylko lekko odgrzane. A my nie śmiemy się z nimi nie zgodzić!
Grecja | Sałatka grecka (by The Gifted Photographer)
dolmadakia – danie to przypomina dobrze nam znane gołąbki z tą różnicą, że zamiast liści kapusty, mamy tu liście winorośli. Potrawę sporządza się z młodych, a tym samym jeszcze bardzo delikatnych liści winnego krzewu, w które zawija się kawałki ryby lub porcje pikantnego ryżu.
tzatziki – ten wywodzący się z kuchni greckiej sos, od kilku lat jest prawdziwym królem naszych polskich grillów. Jest to gęsta pasta sporządzana z tartego ogórka i jogurtu. Jest to bardzo pyszna i popularna przystawka, która szczególnie harmonijnie komponuje się z Souvlákia.
souvlákia – pod tą tajemniczą nazwą kryją się wyśmienite szaszłyki z marynowanej jagnięciny, oczywiście podanej w towarzystwie warzyw, głównie: papryki, cukinii i małych cebulek. „Souvlákia” to grecka nazwa małej szpady, co bez wątpienia nawiązuje do charakterystycznego wyglądu potrawy.
tiropitakia – to małe rogaliki ze słynnym greckim serem feta, podawane na ciepło. Feta to biały ser z owczego mleka o bardzo słonym smaku. Tiropitakia mają zwykle postać chrupkich trójkącików wypełnionych ciepłą masa serową i np. szpinakiem.
stifado – to pyszny grecki gulasz z wieprzowiny, wołowiny, drobiu lub bardziej wyrafinowanie – z królika. Do potrawy dodaje się obowiązkowo małe cebulki i trochę czerwonego wina, a także przyprawy takie jak: goździki, cynamon i kminek, które nadają jej wyjątkowy aromat.
phasollada – to narodowe danie greckie w oryginalnej formie wywodzące się z terenów wiejskich. Jest to bardzo gęsta zupa fasolowa z dodatkiem marchwi i pomidorów.
Ciasta i desery
Rolę deseru podczas greckich posiłków pełnią zwykle misy po brzegi wypełnione świeżymi lub suszonymi owocami. Owoce stanowią także podstawę wszelkiego rodzaju słodkich wypieków i innych radujących podniebienie rarytasów. Pozostałymi składnikami greckich słodkości są: miód, orzechy, pistacje, migdały i ziarno sezamowe. W Grecji dużą popularnością cieszą się ciastka z bakaliami, pączki oraz przeróżne konfitury m.in. z płatków kwiatów lub skórek arbuza.
Słodycze można zwykle nabyć w piekarniach zwanych zaharoplastion, gdzie serwowane są jako dodatek do mocnej kawy. Ów popularny w całej Grecji napój może przybierać różne postacie, ale zawsze jest to kawa parzona i bardzo drobno mielona, a cukier podaje się jednocześnie z wodą.
Rodzaje kawy:
métrio – kawa średnio słodka
skéto – kawa gorzka
varies gryko – kawa bardzo słodka
Nie powinna nas także zdziwić podana do kawy szklanka wody z lodem. Jest to bardzo zdrowy zwyczaj pozwalający uzupełnić niedobór wody w organizmie i poprawić samopoczucie.
Grecja | Greckie słodkości (by avlxyz)
Jak zrobić sałatkę grecką?
Aby wprowadzić nieco śródziemnomorskiego klimatu do naszej kuchni, własnoręcznie przygotujmy niezwykle prostą, ale jakże smaczną sałatkę grecką:
Saláta horiátiki
To bardzo proste danie, tworzone zwykle spontanicznie z wszelkiego rodzaju warzyw, jakie akurat mamy pod ręką. Kluczowym składnikiem jest tu kapusta pekińska lub sałata – którą kroimy w paski – oraz oczywiście ser feta – dodany w postaci mniejszych lub większych (w zależności od upodobań) kosteczek. Sałatka grecka zawierać może także:
- pomidory
- świeży ogórek
- czarne lub zielone oliwki
- posiekane świeże zioła, takie jak: bazylia, oregano, mięta i natka pietruszki
- kilka łyżeczek oliwy z oliwek
- trochę soku z cytryny
- szczyptę cukru, soli i pieprzu
- ząbek czosnku