Bez jakiego składnika nie moglibyśmy wyobrazić sobie kuchni greckiej? Oczywiście bez oliwek i wytwarzanej z nich oliwy! To one decydują o wyjątkowym smaku i aromacie śródziemnomorskich potraw.

Mniejsze lub większe, ciemnozielone lub prawie czarne owoce drzewek oliwnych zdobią i dopełniają wiele dań greckiej kuchni.

Podawane mogą być w całości z pestką, wydrążone lub wypełnione migdałem czy kawałkiem papryki, a także pokrojone w charakterystyczne talarki z dziurką. Niezależnie od postaci, królują na śródziemnomorskich stołach.

W Grecji już od starożytności panują doskonałe warunki klimatyczne do hodowli drzewek oliwnych.

Drzewa oliwne

Zielone gaje oliwne rozciągające się aż po horyzont, to charakterystyczny krajobraz wielu zakątków Grecji. Prawdopodobnie właśnie tutaj po raz pierwszy pojawiły się uprawy tych roślin, a miało to miejsce mniej więcej w III tysiącleciu p.n.e.

Drzewa oliwne są zwykle niewysokie o grubych i często poskręcanych konarach. Im drzewo starsze, tym jego pień i gałęzie są bardziej sękowate. Rośliny te są długowieczne i mogą żyć nawet 1000 lat.

Grecja
Grecja | Drzewko oliwne w Atenach (by cb_agulto )

Owoce oliwki

Oliwki bezpośrednio zerwane z drzewa mają zwykle cierpki smak i są dość twarde, muszą zatem zostać poddane odpowiedniej obróbce. Zazwyczaj usuwa się z nich pestkę, sam owoc zanurza się w solance, a miejsce po pestce często wypełnia jakimś przysmakiem, np. papryką lub anchois.

Kolor oliwki zależy od stopnia jej dojrzałości. Młode oliwki są zielone, a w miarę dojrzewania stają się coraz ciemniejsze, aż do ciemnofioletowych i zupełnie czarnych. Do pewnego momentu owoce wszystkich gatunków oliwek są więc zielone! Niektóre z nich zrywa się właśnie na tym etapie dojrzewania, inne zaś – dopiero, gdy osiągną ciemniejszą barwę.

Oliwa z oliwek

Z owoców drzewek oliwnych – o ile wcześniej nie zostaną one spożyte bezpośrednio – wytłacza się pyszną, aromatyczną i przede wszystkim zdrową oliwę. To produkt bardzo ceniony na całym świecie. Prawdopodobnie najlepsza gatunkowo oliwa pochodzi z Krety.

Rodzaje oliwy

Oliwę tłoczy się na zimno lub na gorąco. Oliwę z pierwszego tłoczenia na zimno – a tym samym najlepszą – określa się mianem „extra virgine”, z drugiego tłoczenia – „virgine”, a z trzeciego, które często odbywa się na gorąco – „pure”.

Oliwkowe muzea

Na terenie Grecji znajduje się kilka niezwykle ciekawych i oryginalnych muzeów poświęconych oliwce.

Muzea zapoznające nas z historią tego niepozornego drzewka i jego owoców, ich hodowli, obróbki oraz przetworów z nich wykonywanych znajdują się na wyspie Lesbos (The Museum of Industrial Olive-Oil Production in Lesvos) i w Sparcie (The Museum of the Olive and Greek Olive Oil in Sparta).

Grecja
Grecja | Plantacja oliwek w Kardamyli (Καρδαμύλη) (by byrdiegyrl )

Zainteresują Cię również

Greckie zupy – smaczne i rozgrzewające Greckie zupy – smaczne i rozgrzewające
Kuchnia grecka to dobrze nam znana musaka, sałatka grecka czy gemista. Mało komu chciałoby się przecież zjeść...
Greckie desery – który spróbować? Greckie desery – który spróbować?
Szum morza, zachód słońca, lampka wina oraz… odrobina słodkości. W Grecji zjemy całą masę...
Jadalne pamiątki z Grecji Jadalne pamiątki z Grecji
Jakie pamiątki przywieźć z Grecji? Każdy z nas zadaje sobie to pytanie przed podróżą. Magnesy na lodó...
Cafe frappe – grecki sposób na kawę mrożoną Cafe frappe – grecki sposób na kawę mrożoną
Napojem cieszącym się ogromną popularnością w słonecznej Grecji jest kawa frappe. Coraz częściej to tajemnicze s...
Greckie dania wegetariańskie Greckie dania wegetariańskie
Kuchnia grecka to bogactwo smaków i aromatów. W każdej tawernie i restauracji znajdziemy kilka doskonale...