Monastyr - Meteory

Greckie Meteory widnieją w każdym przewodniku po tym pięknym kraju i są jedną z jego najwspanialszych wizytówek i największych atrakcji. Monumentalne masywy skalne o niepowtarzalnych kształtach robią imponujące wrażenie, tym bardziej że na ich szczycie stoją zabytkowe, prawosławne klasztory.

Czytaj więcej...

Pomnik Ateny

Atena – jedna z najpopularniejszych bogiń greckich, już w szkole podstawowej uczyliśmy się o niej. Piękna, inteligentna, pracowita, ale i surowa. Jaka jeszcze była ta piękna i potężna bogini?

Kim była Atena?

Atena jest jedna z dwunastu głównych bogów olimpijskich, patronka Aten i Sparty, córka Zeusa. Przedstawiana jest zazwyczaj w pełnej zbroi albo w długiej, sięgającej do stóp sukni. Jej ulubionym drzewem była oliwka (według legendy pierwsze drzewo wyrosło na Akropolu) – symbol bogactwa i pokoju, a zwierzęciem – sowa, która jest również symbolem mądrości i miasta Ateny.

Atena miała wiele przydomków, np.: Partenos (Dziewica), Nike (Zwycięska), Eragne (Pracownica), Polias (Opiekunka miasta), Pallas (Panna).

Atenie przypisuje się wiele cech i ról. Była boginią mądrości. Niezwykle inteligentna (wynalazła np. narzędzia do używania w rolnictwie, dzięki czemu plony były większe), ale i surowa i rozsądna, co przypisuje się jej matce, Metis – bogini roztropności i przewrotności, przerwszej żonie lub kochance Zeusa.

Grecja
Grecja | Pomnik Ateny w Atenach (by adeelanwer )

Atena, była również patronką hafciarek, jako jedyna z bogiń wyszywała oraz tkała.

Atena nosiła zbroję, używała czasem pioruna – była boginią wojny. Podczas wojny trojańskiej opiekowała się wodzami, udzielała cennych rad w walce bogów olimpijskich z gigantami. Swojej siły używała tylko w ostateczności.

Była też patronką rodzin, choć sama nigdy nie wyszła za mąż. Legenda głosi, że gdy Tejrezjasz zobaczył ją w kąpieli, pozbawiła go wzroku.

Atena jest również patronką Aten.

Rodzina Ateny

Ojcem Ateny był Zeus – bóg bogów i ludzi, dziecko Rei i Kronosa, mąż oraz brat Hery. Władca błyskawic.

Matką Ateny była Metis (Metyda). Gaja przepowiedziała Zeusowi, że ta zrodzi mu córkę, która zepchnie go z tronu, połknął ciężarną Metis.

Zeus miał w swoim życiu wiele kobiet, z którego zrodzili się m.in.: Apollo – bóg światła i piękna, Afrodyta – bogini miłości, Hefajstos – bóg ognia, Ares – bóg wojny, Hebe – uosobienie młodości.

Narodziny Ateny

Atena przyszła na świat w inny sposób niż pozostali bogowie. Po połknięciu przez Zeusa swojej żony w ciąży – Metydy, rozbolała go głowa. Przybył do niego boski kowal, Hefajstos i rozbił toporem głowę.. Nagle wyskoczyła z niej ubrana z zbroję kobieta, wydając okrzyk wojenny.

Grecja
Grecja | Drzewo genealogiczne Ateny (by BR )

Bóg grecki Zeus

Mitologia grecka pełna jest rozmaitych bóstw, herosów i magicznych stworzeń. Zeus, Hera, Atena, Posejdon i Afrodyta to tylko niewielka część bogów, w których wierzyli mieszkańcy starożytnej Grecji. Każdemu z nich przypisywano inne atrybuty i każdy z nich pełnił jakąś szczególną rolę, często ingerując w świat ludzki.

Czytaj więcej...

Ruiny sanktuarium na Delos

Artemida (rzymska Diana) to obok Ateny i Afrodyty, jedna z najbardziej znanych greckich bogiń. Nazywana Wielką Łowczynią i przedstawiana jako piękna dziewczyna i wieczna dziewica. Bogini słynąca z dwojakiego oblicza – opiekuńczej strażniczki młodych kobiet i rodzących oraz gniewnej i niezrównanej łowczyni.

Czytaj więcej...

Ateny - warta pod Parlamentem greckim

Czarne frędzelki, pomponiki i plisowane spódniczki to charakterystyczne elementy greckiego stroju ludowego, co istotne: męskiego. W greckim stroju tradycyjnym dostrzec można duże zróżnicowanie regionalne, przede wszystkim między mieszkańcami wysp i Grecji lądowej.

Czytaj więcej...

Grecki dywan flokati

Oprócz doskonałej kuchni, muzyki i architektury Grecja znana jest również z produkcji wspaniałych pamiątek i rękodzieł. Najpiękniejsze wyroby znajdziemy w małych greckich miasteczkach i wioskach, gdzie ludzie od wieków zajmują się ich tradycyjną produkcją. Na szczególną uwagę zasługują dywany i chodniki.

Czytaj więcej...

Partenon w Atenach

Grecja kojarzy nam się głównie z bielą starożytnych budowli, malowniczo ulokowanych na tle błękitnego nieba, a także z jasnym marmurem lub surowością brązu posągów antycznych bóstw. Aż trudno uwierzyć, że starożytny świat tętnił kiedyś kolorami.

Czytaj więcej...