Maria Callas przy pianinie

Podziwiając nieocenione dziedzictwo kultury antycznej Grecji, nie możemy zapomnieć, iż jest to kraj wciąż żywy, równie niezwykły i zachwycający w swej teraźniejszości.

Czytaj więcej...

Grecka gra tavli

Niemal w każdej kafejce, na placykach pod domami, na tarasach – gra w tavli pochłania Greków zawsze i wszędzie. Każde miejsce jest dobre! Jak sami przyznają, tavli jest nieodłączną częścią ich życia i tradycji. Jest też świetną rozrywką, doskonalącą jednocześnie cierpliwość i strategiczne myślenie.

Czytaj więcej...

Gwarne ulice Santorini

Grecy są narodem bardzo gościnnym i towarzyskim (co jest zresztą cechą charakterystyczną wszystkich ludów śródziemnomorskich), dlatego jako główną formę spędzania wolnego czasu preferują spotkania w kawiarniach, naturalnie w gronie przyjaciół. Gorąca kawa i lampka dobrego wina sprzyjają wówczas pogodnym nastrojom, zachęcają do prowadzenia zagorzałych (niejednokrotnie bardzo ognistych) dyskusji, do snucia opowieści i śledzenia najnowszych wydarzeń.

Czytaj więcej...

Para młoda na wyspie Sifnos

Podróżujemy coraz częściej i coraz chętniej nawiązujemy bliskie znajomości z ludźmi z całego świata. Granice między krajami zdają się zanikać, a relacje na odległość pomaga nam podtrzymywać internet. Coraz częściej jesteśmy więc zapraszani przez przyjaciół z zagranicy do udziału w różnych ważnych dla nich wydarzeniach, jak np. ślub. Otrzymanie zaproszenia na wielkie greckie wesele nie jest już więc mrzonką, a całkiem prawdopodobną sytuacją, na którą warto być przygotowanym.

Czytaj więcej...

Mieszkaniec Grecji na osiołku

Pod względem liczby ludności Grecję sytuuje się na dwunastym miejscu w Europie. Ludność miast stanowi 57,7%, wsi - 42,3%. Społeczeństwo greckie jest dość jednolite etnicznie.

Czytaj więcej...

Świątynia nad morzem

97,6% mieszkańców Grecji stanowią wyznawcy prawosławia, jest to religia dominująca, a Kościół posiada niezależność organizacyjną. Państwo sprawuje pieczę nad wypłacaniem pensji duchownym, finansowaniem nauczania religijnego i budową kościołów.

Czytaj więcej...