Taniec "Zorba"

Sirtaki to popularny grecki taniec. Nazywany bywa często "Zorbą", ponieważ powstał specjalnie do filmu "Grek Zorba". Jest on zbliżony do tańców ludowych. Nazwa "sirtaki" pochodzi od greckiego słowa "syrtos", co oznacza "przeciągnij".

Czytaj więcej...

Grecki taniec tradycyjny

Grecy od pokoleń są narodem nie tylko gościnnym, ale także roztańczonym. Taniec towarzyszy obchodom uroczystości rodzinnych, a także świąt religijnych i państwowych. Część tańców upowszechniła się na terenie całej Grecji (np. kalamatianos, tsamikos), inne znane są jedynie lokalnie ( np. karagouna, pentozalis).

Czytaj więcej...

Tradycyjne stroje greckich tancerzy

Grecy to wesoły, roztańczony i rozśpiewany naród. Taniec i śpiew jest istotną częścią wielu greckich uroczystości i obrzędów, wśród nich także ważnych świąt kościelnych, ale nie tylko… Okazję do tańca Grecy upatrują praktycznie wszędzie. Czasem wystarczy kawałek chodnika, podłogi i radio lub choćby jeden instrument czy fragment zanuconej piosenki...

Czytaj więcej...

Grecki artysta Tzimis Panousis

Dla wielu z nas muzyka grecka zaczyna się i kończy na Eleni, warto więc odświeżyć nieco swoje rozeznanie w tym temacie. Grecka muzyka cieszy się dużą popularnością nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Przedstawiamy krótką listę znanych greckich wokalistów:

Czytaj więcej...