Starożytna amfora

Nie ulega wątpliwości, że najlepiej są nam znane najdawniejsze dzieje Grecji, głównie dzięki licznym badaniom archeologicznym prowadzonym na tym terenie. Barwne czasy, pełne spektakularnych wojen, monumentalnych świątyń i stałej obecności bogów, stały się inspiracją licznych dzieł literackich, a ostatnio święcą triumfy także w kinematografii. Przyjrzyjmy się jednak także dalszym losom tego kraju i temu, jak Grecja przeszła trudną i wyboistą drogę od pierwszego państwa-miasta do pełnoprawnego członka Unii Europejskiej.

Czytaj więcej...

Panorama Santorini z flagą Grecji

Grecja jest państwem położonym w południowo-wschodniej Europie, na południowym skraju Półwyspu Bałkańskiego. Granice lądowe kraju wynoszą 1210 km, z czego 282 km przypadają na granicę z Albanią, 228 km – z Macedonią, 494 – z Bułgarią i 206 km – z Turcją.

Czytaj więcej...

Pitosy z Knossos

Mówiąc o archeologii Starożytnej Grecji, moglibyśmy opisać dowolne miasto tego kraju, gdyż wszędzie kryją się jakieś pozostałości po dawnych mieszkańcach starożytnych miast-państw. Spróbujmy więc dokonać pewnej syntezy, skupiając się na najistotniejszych ośrodkach i wydarzeniach przełomowych w dziejach kultury greckiej.

Czytaj więcej...

Greckie euro (moneta)

Jednostką monetarną Grecji jest euro i żadne inne waluty nie są tu akceptowane. Pieniądze bez problemu możemy wymieniać w bankach, które są czynne zazwyczaj od 9:00 do 14:00, a także w kantorach i w specjalnych maszynach znajdujących się na lotniskach.

Czytaj więcej...