Każdy z nas zna wizerunek węża widniejący w oknach aptek naszego kraju, ale nie każdy wie, że pod postacią węża (symbolu odradzającej się siły witalnej) czczony był Asklepios – starożytny bóg sztuki lekarskiej.

Epidauros i sztuka lekarska

Znane nam przedstawienia są jedynie nikłym echem kultu wielkiego boga, który szczególnie gorliwie realizowany był w największych, poświęconych mu ośrodkach starożytnego świata: Pergamonie, Epidauros i Kos. Ci, którzy cenią sobie dobre zdrowie i interesują się tajnikami medycyny na tyle, by pragnąć poznać także mityczne korzenie sztuki lekarskiej, powinni wybrać się w odwiedziny do jednego z sanktuariów Asklepiosa.

Starożytne ruiny w Epidauros

W Epidauros, co pięć lat obchodzono święto Asklepiosa, tam też zachowały się wyjątkowe ruiny temenosu (otoczony murem święty okręg) boga medycyny. Sanktuarium ulokowane było pośród leczniczych źródeł i zielonych wzgórz, a jego zabudowa przypominała prostokąt, z prowadzącymi doń dwiema monumentalnymi bramami. W samym jego centrum mieściła się dorycka świątynia z umieszczonym w nawie głównej chryzelefantynowym (zdobionym złotem i kością słoniową) posągiem boga. W pobliżu nie mogło oczywiście zabraknąć świętego źródła i ołtarza ofiarnego.

Grecja
Grecja | Teatr w Epidauros (by Neville10)

Uwagę turysty zwróci z pewnością ulokowany opodal marmurowy tolos (budowla na planie koła) projektu Polikleta Młodszego. W owym okręgu, znajdował się jeszcze jeden obiekt sakralny, mianowicie: świątynia Artemidy z IV w. p.n.e. Północną granicę sanktuarium stanowiła długa, piętrowa stoa (portyk kolumnowy zamknięty ścianą) pełniąca rolę szpitala oraz łaźnia i biblioteka.

Okręgi świątynne poświęcone Asklepiosowi, pełniły bowiem rolę dzisiejszych uzdrowisk czy też szpitali. Biegnąca przez obszar sanktuarium święta droga mieściła po obu swych stronach specjalne pawilony dla kuracjuszy oraz pomniki upamiętniające cudowne uzdrowienia. W okręgu Asklepiosa nie zabrakło także budowli użytkowych takich jak np. hotele, gimnazjony i łaźnie.

Jak przebiegał proces leczenia w starożytnej Grecji?

Na początku stosowano pewien szczególny rodzaj przygotowania chorego do leczenia, zwany incubatio. Polegał on na złożeniu odpowiednich ofiar i spełnieniu wszelkich koniecznych rytuałów przez chorego oraz spędzeniu nocy przy świątyni boga-uzdrowiciela. We śnie Asklepios udzielać miał odpowiednich, prowadzących ku zdrowiu rad. Interpretacją snu zajmowali się kapłani i na jej podstawie dobierali odpowiednią kurację.

Cudownie ozdrowiali kuracjusze mogli oddać się beztroskiej rozrywce w jednym z najwspanialszych i najlepiej zachowanych do dziś budynków starożytnej Grecji – słynnym teatrze z Epidauros. Budowla ta, wzniesiona według planu Polikleta Młodszego w 330 r. p.n.e., charakteryzowała się doskonałą akustyką, o czym przekonać się możemy także dzisiaj zwiedzając jej ruiny. Właśnie tutaj, co cztery lata odbywały się igrzyska sportowe i dramatyczne, zwane asklepiami. Teatr w Epidauros mógł pomieścić aż 14 000 widzów!

Epidauros jest niezwykłym miejscem, gdzie przeplatają się ze sobą korzenie najpotężniejszej z nauk – medycyny i najpiękniejszej ze sztuk - dramatu.

Grecja
Grecja | Ruiny w Epidauros (by clairity)

Zainteresują Cię również

Laganas – miasto imprez Laganas – miasto imprez
Jednym z najpopularniejszych miast na wyspie Zakynthos jest Laganas. I nie chodzi to o ilość atrakcji czy zabytk&...
Miasto Zakynthos Miasto Zakynthos
Zakynthos, nazywane też Zante jest głównym, największym miastem wyspy o tej samej nazwie. Znacznie róż...
Miasto Rodos Miasto Rodos
Rodos –  stolica wyspy, bez wątpienia jedno z najpiękniejszych greckich miast, gdzie  współ...
Miasto Kos Miasto Kos
Miasto Kos jest największym miastem i stolicą wyspy o tej samej nazwie. Zachwyca zabytkami, architekturą, czystym...
 Chania – dawna stolica Krety  Chania – dawna stolica Krety
Chania to drugie (po Heraklionie) pod względem wielkości miasto na Krecie. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, imponując...