Grecja w przeważającej części (80%) jest krajem górzystym, a najwyższy jej szczyt stanowi góra Olimp (2917 m n.p.m.) – powszechnie znana jako siedziba starożytnych bóstw.

Góry w Grecji

Najwyższy szczyt Grecji, Olimp, położony jest w północnej Tesalii – jednej z krain geograficznych Grecji. Niegdyś wierzono, że w owym pasmie górskim ma swą kuźnię Hefajstos – mityczny kowal, który skonstruował słynną tarczę Achillesa:


[...] a ja na Olimp wysoki
Do Hefajstosa się udam, sławnego mistrza, by zechciał
Memu synowi darować wspaniałą zbroję przesławną.
[...] Z szczytu śnieżnego Olimpu Tetyda zaraz śmignęła
Lotem sokoła, unosząc Hefajsta lśniący rynsztunek.


(Homer, Iliada, pieśń XVIII)

Wyprawa na szczyt Olimpu latem nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności wspinaczkowych, dlatego swych sił spróbować mogą nawet laicy „uzbrojeni” po prostu w dobre buty i ciepłą odzież. Zimą trasa ta staje się o wiele bardziej niebezpieczna i należy wówczas zwrócić szczególną uwagę na własne bezpieczeństwo.

Grecja
Grecja | Osiołek wśród górskich zboczy (by mizzmurray)

Do innych znacznych (pod względem wysokości) i znaczących (ze względu na swą historię) gór należą:

Parnas – pasmo górskie środkowej Grecji z najwyższym szczytem – Likoreia (2457 m n.p.m.), uważane niegdyś za siedzibę Apollina i muz. Parnas słynie jako symbol poezji. Tereny te nie były także obce przewrotnemu Dionizosowi – jemu także poświęcona była jedna z gór tego pasma. Możemy sobie jedynie wyobrazić jak huczne orgie bakchiczne miały tam miejsce.

Taigetos – czyli Tajget, łańcuch górski leżący w północnej części Peloponezu. Jest on najwyższym dzikim pasmem oddzielającym krainę Lakonii od Mesenii. Najprawdopodobniej właśnie wśród tych gór Spartanie porzucali chore i słabe niemowlęta, które według nich nie podołałyby twardemu wychowaniu na wojownika.

Pindos – pasmo górskie oddzielające Tesalię od Epiru, z najwyższym szczytem - Smolikas (2637 m n.p.m.). W latach 1941-1944 tereny te wchodziły w skład Księstwa Pindosu.

Najdłuższa rzeka Grecji

Grecja nie posiada żadnych większych rzek, poza tym wiele cieków wodnych wysycha w porze letniej. Za najdłuższe z rzek uważa się: Aksios (Wardar), Aliakmon i Pinios.

Grecja
Grecja | Olimp (by chris-collation)