Mitologia grecka pełna jest rozmaitych bóstw, herosów i magicznych stworzeń. Zeus, Hera, Atena, Posejdon i Afrodyta to tylko niewielka część bogów, w których wierzyli mieszkańcy starożytnej Grecji. Każdemu z nich przypisywano inne atrybuty i każdy z nich pełnił jakąś szczególną rolę, często ingerując w świat ludzki.

Najważniejsi bogowie greccy

Zeus

Bóg wszystkich bogów, władca nieba i ziemi, opiekun gospodarstw rolnych. Jego imię występuje także w formie: Dzeus.

Atrybuty: berło, błyskawice, tarcza z frędzlami oraz orzeł.

Ciekawostką jest fakt, kim był ojciec Zeusa – to Kronos, słynny pożeracz własnych dzieci. Matką Zeusa była Rea, zwana także Reją – bogini płodności i opiekunka najmłodszych.

Żona Zeusa to Hera. Zeus dzieci miał sporo, ich liczba (wraz z Muzami) sięgała osiemdziesięciu, a do najsłynniejszych jego potomków należeli: Achajos, Apollo, Ares, Artemida, Atena, Dionizos, Hefajstos i Herakles.

Najsłynniejszy posąg Zeusa, dłuta Fidiasza, mieścił się w Olimpii (stąd określenie: „Zeus Olimpijski”), mierzył 13 metrów i wykonany był techniką chryzelefantynową (połączenie złota i kości słoniowej).

Grecja
Grecja | Rzeźba Zeusa (by knottyboywayne )

Posejdon

Bóg mórz, rzek i oceanów, a także ludzi związanych z akwenami, czyli rybaków i żeglarzy. Przypisywano mu także sprawowanie władzy nad trzęsieniami ziemi.

Atrybut: trójząb.

Posejdon to brat Zeusa. Bodajże najważniejszy mit o Posejdonie dotyczy jego rodzinnej historii, a konkretnie: stanięcia do walki, u boki reszty rodzeństwa, z okrutnym ojcem – Kronosem i późniejszy podział władzy nad światem. Sądząc po mitologii, był to bóg dość kłótliwy, znane są jego spory z Zeusem o władzę i Ateną o oddawanie czci.

Swoją moc „sejsmiczną” wykorzystał m. in. do stworzenia wyspy Delos.

Apollo

Bóg piękna, słońca, muzyki, sztuki i poezji. Syn Zeusa. Inne wersje jego imienia to: Apollon lub Apollin.

Atrybutem tego najbardziej urodziwego z greckich bogów była lira oraz łuk. Apollo miał swój orszak, w skład którego wchodziło dziewięć muz olimpijskich (były to boginie różnych dziedzin sztuki). Siedziba Apollina i jego Muz mieściła się na Parnasie (pasmo górskie wznoszące się nad Delfami).

To właśnie z tym bogiem związana jest słynna wyrocznia delficka.

Hades

Kim był Hades? Hades w mitologii greckiej był bogiem świata podziemnego i umarłych. Uważano go za boga surowego, ale i sprawiedliwego. Grecy starali się nie wypowiadać na głos jego imienia.

Atrybuty Hadesa to berło i klucze.

Hades zawsze pokazywał się z Cerberem – trójgłowym psem.

Hermes

Mitologia grecka wspomina także o Hermesie. Był to bóg sprytu i zręczności. Opiekował się podróżnymi, kupcami, rzemieślnikami i złodziejami. Jego atrybutami były: kaduceusz oraz szeroki kapelusz i słynne buty ze skrzydełkami.

Jeśli chodzi o drzewo genealogiczne Hermesa, to był on synem Zeusa i Mai (córki Atlasa).

Grecja
Grecja | Apollo – bóg piękna i słońca (by alun )

Pozostali bogowie:

Ares

Bóg wojny. Jego atrybutem była włócznia.

Dionizos

W mitologii greckiej był bogiem wina, płodności i dzikiej natury. Nauczał ludzi beztroskiego życia. Jego atrybutem była kiść winogron i bluszcz. Słynął z zamiłowania do hucznych zabaw. W orszaku Dionizosa tańcząc i śpiewając kroczyły bakchantki (inaczej: menady), satyrowie, centaury i syleny.
Hefajstos

Syn Zeusa i Hery. Bóg ognia, złotników i kowali. Jego symbolami są młot i kowadło. Najsłynniejszy mit o Hefajstosie jest ilustracją jego życia od strącenia na ziemię przez ojca, poprzez podstępne sprowadzenie na Olimp po 9 latach, po nieudane małżeństwo z niewierną Afrodytą. Hefajstos to skromny i pracowity bóg, który z całego panteonu budzi chyba największą sympatię.

Helios

Mitologia wspomina także wyjątkowe bóstwo, będące uosobieniem Słońca. To Helios przedstawiany zwykle z promienistą koroną na głowie albo promienistą aureolą wokół głowy. Jego środek transportu po nieboskłonie stanowi złoty rydwan.

Eros

Eros był bogiem miłości, namiętności i pożądania. Jego atrybutem jest znany wszystkim łuk i strzały o niezwykłej mocy rozkochiwania trafionych nimi osób.

Marmurowa rzeźba Nike z Samotraki
Marmurowa rzeźba Nike z Samotraki (by 1nmr1 )

Boginie greckie

W mitologii greckiej niezwykle ważną rolę odgrywały też boginie. Imiona wielu z nich z pewnością są wam dobrze znane:

Hera

Bogini nieba i ziemi, opiekunka rodzin. Jej atrybut to wachlarz z pawich piór.

Kim była Hera w stosunku do innych bogów? Odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć, bo była to zarazem siostra, jak i żona Zeusa. Dzieci Hery, to: Hefajstos, Ares, Hebe i mniej znana Ejlejtyja (czczona głównie na Krecie bogini porodu).

Atena

Kim była Atena, wie chyba większość z nas. To słynna bogini mądrości i wojny, opiekunka rzemiosła. Córka Zeusa i Metis. Jej atrybuty to: włócznia, hełm i egida (tarcza).

Najsłynniejszy przydomek bogini to „Atena Partenos”, czyli „dziewica”. Tak zatytułowany posąg Fidiasza znajdował się w Partenonie.

Hestia

Bogini Hestia była córką Kronosa i Gai. To patronka podróżnych, sierot i wdów. Jej atrybutami były ogień i pochodnia.

Demeter

Demeter uznawana była za boginię płodności, pól i urodzajów. Najczęściej przedstawiano ją w wianku z kłosów. Jej symbolem jest głowa klaczy.
Najpopularniejszy atrybut Demeter to wspomniany wyżej wieniec, a także sierp i kosz z darami natury.

Córka Demeter to Persefona, lepiej znana jako Kora.

Artemida

Bogini łowów i natury, a także płodności, księżyca i śmierci. Apollo i Artemida byli bliźniakami – dziećmi Zeusa i Leto.

Jej podstawowe atrybuty to łuk i kołczan ze strzałami.

Afrodyta

Chyba nikt nie ma wątpliwości, kim była Afrodyta – najpiękniejsza ze wszystkich bogiń? To słynna bogini grecka zrodzona z morskich fal. Patronka piękna i miłości. Żona Hefajstosa.

W malarstwie i rzeźbie często towarzyszą jej gołębie, muszle, kwiaty (głównie róże) i gałązki mirtu.

Kora

Bogini grecka znana także pod imieniem Persefona. Była opiekunką zmarłych i świata podziemnego. Córka Zeusa i Demeter, żona Hadesa.

Nike

Mitologia przedstawia ją jako boginię zwycięstwa. Jest opiekunką wojowników i sportowców. Jej atrybutami są skrzydła, wieniec na głowie oraz gałązka oliwna.

Warto wiedzieć, że „Nike” był to także przydomek Ateny (czyli „zwycięska”), stąd Świątynia Ateny Nike na Akropolu.

Grecja
Grecja | Rzeźba pięknej Afrodyty (by erwss )

Zainteresują Cię również

Hera – królowa Olimpu i matka bogów Hera – królowa Olimpu i matka bogów
W mitologii greckiej Hera znana jest jako królowa Olimpu i pani ziemi i niebios. Była najpotężniejszą z bogi...
Artemida – grecka bogini łowów Artemida – grecka bogini łowów
Artemida (rzymska Diana) to obok Ateny i Afrodyty, jedna z najbardziej znanych greckich bogiń. Nazywana Wielką Ł...
Atena – zrodzona z głowy grecka bogini Atena – zrodzona z głowy grecka bogini
Atena – jedna z najpopularniejszych bogiń greckich, już w szkole podstawowej uczyliśmy się o niej. Piękna,...
Nowa-stara atrakcja w Atenach – Wieża Wiatrów Nowa-stara atrakcja w Atenach – Wieża Wiatrów
W Atenach raczej nie brakuje nikomu zabytków, ale dla tych, którzy zwiedzili je wzdłuż i wszerz miasto...
Kanon piękna w starożytnej Grecji Kanon piękna w starożytnej Grecji
Grecja jest ojczyzną kosmetyki oraz pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych. Mieszkańcy starożytnej Grecji...