Tylko śródziemnomorskie fale znają prawdziwą tajemnicę południowych ziem Półwyspu Bałkańskiego, gdzie leży mityczna kraina – Grecja. Dziś każdy z nas może na własną rękę lub też korzystając z pomocy przewodników przemierzyć wzdłuż i wszerz ziemie starożytnej Hellady.

Na szlaku starożytnej Hellady

Współczesny turysta ma ten komfort, iż nie musi obawiać się gromu Zeusa czy też nieprzychylności spartańskich wojsk. Jednakże nawet najbardziej zatwardziały realista może oddać się chwilowemu zapomnieniu pośród chłodnych marmurów świątyń lub poczuć się nieswojo pod karcącym spojrzeniem odlanego z brązu Posejdona.

Nie zapominajmy jednak, że greckie miasta, z których niemal każde pochwalić się może mitycznym początkiem, niezwykle interesującą historią i szeregiem górujących nad nim namacalnych śladów działalności starożytnych, są dziś doskonale rozwiniętymi ośrodkami turystycznymi. Plaże, z których fal wyłoniła się niegdyś zapewne niejedna bogini, oferują wiele atrakcji dla miłośników surfingu, nurkowania, gier zespołowych, a także dla mniej aktywnych smakoszy kawy i niepowtarzalnych greckich przekąsek.

Grecja
Grecja | Santorini - wyspa na Morzu Egejskim (by bracketing_life)

Grecja – najpiękniejsze miejsca

Większość turystów odwiedza Grecję i przyległe do niej wyspy w celu obejrzenia z bliska tych niewiarygodnych dzieł rąk ludzkich, jakimi są monumentalne zabytki architektury. Do najbogatszych pod tych względem miejsc należy przede wszystkim ateński Akropol, a także starożytne Mykeny.

Nie sposób nie zapoznać się także z antycznym ideałem piękna zaklętym w brązowych i marmurowych rzeźbach, których najbogatszą kolekcję oferują Muzea Archeologiczne na Samos i w Atenach.

Współczesna Grecja umożliwia odwiedzającym bezpośrednie zapoznanie się z antycznym teatrem i to nie tylko poprzez zwiedzanie budowli, ale także podczas wystawiania największych dzieł twórców klasycznych np. w Epidauros.

Aby nie kojarzyć Grecji jedynie z bielą antycznych budowli i lazurem plaż, warto wybrać się do tego kraju wiosną. Mamy wówczas szansę poznania całej gamy barw i zapachów egzotycznych roślin: orchidei, zawilców, posłonków, maków i lewkonii.

Zmęczonych turystów niezawodnie ukoją dźwięki buzuki oraz specjały śródziemnomorskiej kuchni serwowane w okolicznych restauracjach.

Grecja
Grecja | Erechtejon (by DoctorWho)

Grecja
Grecja | Bajeczne zakątki Krety (by jaybergesen)

Zainteresują Cię również

Hera – królowa Olimpu i matka bogów Hera – królowa Olimpu i matka bogów
W mitologii greckiej Hera znana jest jako królowa Olimpu i pani ziemi i niebios. Była najpotężniejszą z bogi...
Artemida – grecka bogini łowów Artemida – grecka bogini łowów
Artemida (rzymska Diana) to obok Ateny i Afrodyty, jedna z najbardziej znanych greckich bogiń. Nazywana Wielką Ł...
Atena – zrodzona z głowy grecka bogini Atena – zrodzona z głowy grecka bogini
Atena – jedna z najpopularniejszych bogiń greckich, już w szkole podstawowej uczyliśmy się o niej. Piękna,...
Moja wielka wycieczka do Grecji Moja wielka wycieczka do Grecji
W Grecji, a dokładniej na Zakynthos miałam okazję być we wrześniu 2015 roku. Moje obawy, że na wyspie będzie &...
Kefalonia – grecka wyspa, którą warto poznać bliżej Kefalonia – grecka wyspa, którą warto poznać bliżej
Kefalonia z każdym rokiem przyciąga coraz więcej turystów. A wszystko to za sprawą swego niepowtarzalnego pi...