Jednostką monetarną Grecji jest euro i żadne inne waluty nie są tu akceptowane. Pieniądze bez problemu możemy wymieniać w bankach, które są czynne zazwyczaj od 9:00 do 14:00, a także w kantorach i w specjalnych maszynach znajdujących się na lotniskach.

Grecja waluta

Euro pojawiło się w Grecji w 2002 r. zastępując dotychczasową walutę - drachmę. Drachma była jednostką monetarną zarówno starożytnej, jak i nowożytnej (od 1832 r.) Grecji.

W Starożytnej Grecji drachma (w tłumaczeniu: "garść") była monetą srebrną, równą wartości sześciu oboli. Wprowadzona w 1832 r. nowożytna drachma dzieliła się na 100 lepta.

Banknoty euro

Banknoty euro zarówno w Grecji, jak i w całej strefie euro, posiadają siedem nominałów: 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500. Monety zaś mają wartość: 1, 2 euro i 1, 2, 5, 10, 20 i 50 euro centów. Wszystkie banknoty w krajach strefy euro są identyczne, te greckie wyróżnia jedynie nazwa waluty zapisana greką.

Monety euro

Jeśli chodzi o monety, to ich rewersy (strony ukazujące nominał) są takie sam we wszystkich krajach strefy euro, awersy zaś zawierają zwykle jakieś elementy charakterystyczne dla danego państwa.

Na awersie greckich monet możemy dostrzec także napis: Λεπτόν lub Λεπτά (odpowiednio w liczbie pojedynczej i mnogiej), co jest nazwą tradycyjnej jednostki monetarnej Grecji – lepto (l mn. lepta) – niegdyś części drachmy.

Wszystkie monety euro, niezależnie od widniejącej na nich symboliki, są tak samo ważne we wszystkich krajach należących do strefy euro.

Grecja
Grecja | Grecka moneta o nominale 1 euro ma na awersie wizerunek sowy. Ptak ten symbolizuje mądrość Ateny a w starożytności widniał także na tetradrachmie ateńskiej z ok. 490 r. p.n.e. (by dullhunk)

Zainteresują Cię również

Flaga, godło i hymn Grecji Flaga, godło i hymn Grecji
Flaga Grecji ma kształt prostokąta. Podzielona jest na dziewięć pasów: cztery białe i pięć niebieskich. W...
Ceny w Grecji w 2016 roku Ceny w Grecji w 2016 roku
Dawniej Grecja była stosunkowo tanim krajem dla podróżników. Po wejściu do strefy euro ceny jednak...
Język grecki – alfabet, gramatyka, przydatne zwroty Język grecki – alfabet, gramatyka, przydatne zwroty
95-98% ludności greckiej posługuje się językiem greckim, jedynie 2-5% mieszkańców kraju używa innych język...
Co powinieneś wiedzieć o Grecji? Co powinieneś wiedzieć o Grecji?
Grecja jest państwem położonym w południowo-wschodniej Europie, na południowym skraju Półwyspu Bałkań...