Z każdej podróży, nawet tej najkrótszej, warto przywieźć jakąś pamiątkę, która będzie przypominała nam o mile spędzonych wakacjach. Prezenty przywiezione znajomym lub rodzinie mogą skutecznie zachęcić ich do podobnej podróży lub dać choć namiastkę magicznej atmosfery kraju, który odwiedziliśmy.

Powinniśmy jednak wiedzieć, że wybór atrakcyjnych pamiątek w Grecji jest naprawdę ogromny. Spróbujemy w nim trochę pomóc, prezentując jedyną w swoim rodzaju listę zakupów:

Biżuteria

Bardzo dużym powodzeniem wśród turystów cieszy się grecka biżuteria. Na lokalnych bazarach zobaczymy naszyjniki i bransolety wykonane z kamyków i korali, których cena kształtuje się zwykle w granicach 3-12 euro. Warto też zwrócić uwagę na komboloi, które wyglądem przypominają różaniec, a wykonane mogą być z tworzywa sztucznego, pereł, kości, ceramiki i złota.

Oliwa

Jednym z symboli Grecjioliwki. Warto kupić sobie przynajmniej jedną butelkę oliwy z oliwek. Od tych dostępnych w Polsce różnią się jakością i smakiem.

Grecja
Grecja | Uliczne stoisko z pamiątkami, Paros (by allanhenderson )

Alkohole

Obok kawy, ulubionym napojem Greków jest wino. Grecja poszczycić się może lekkimi winami białymi i różowymi oraz czerwonymi winami wytrawnymi i słodkimi. Każde z nich jest doskonałej jakości. Godne polecenia jest również metaxa (brandy z domieszką wina) oraz mocna wódka anyżowa nazywana ouzo.

Tavli

Jest to narodowa gra planszowa w Grecji. Z pewnością nie raz uda nam się spotkać grających w nią Greków. Na bazarze możemy je kupić nawet za 10 euro.

Smaczne pamiątki

Idealnym upominkiem dla rodziny i znajomych mogą być produkty spożywcze. Mało kto wie, że w Grecji można kupić wyśmienite miody, np. z orzechami czy nawet warzywami. Smacznym prezentem mogą być również aromatyczne przyprawy, sery i wędliny. Sporą popularnością wśród turystów cieszą się także słodycze, np. chałwa grecka, baklava. Należy pamiętać, że greckie słodycze są bardzo słodkie i nie każdemu mogą smakować.

Ceramika

Piękną pamiątką z podróży może być również ceramika. Ręcznie wykonane talerzyki i kubeczki z pewnością zachwycą nie jednego naszego gościa.

Obrusy i serwety

Wspaniałą pamiątką z magicznej Hellady są także tradycyjne greckie obrusy lub serwety. Pięknie, ręcznie haftowane z pewnością będą wspaniałą ozdobą naszego stołu.

Kosmetyki

W niektórych regionach Grecji można kupić mydełko oliwne. Pięknie pachnie a przy tym doskonale nawilża suchą skórę. Warte uwagi są również naturalne gąbki z wodorostów, które kosztuję około 1 euro.

Dywan flokati

Wielu turystów przywozi z Grecji puszyste dywany flokati. Na niektórych bazarach można spotkać bawełniane, akrylowe oraz flokati z mieszanki wełny i akrylu. Mogą być okrągłe, podłużne oraz kwadratowe.

Figurki

Niemal każdy turysta odwiedzający Grecję kupuje różnorodne figurki. W sprzedaży są miniaturki wazonów, bogów oraz rzeźb. Niestety, większość z nich została wyprodukowana nie w Grecji, ale w Chinach.

Inne

Jeśli skończyły się nam pieniądze to nic straconego. Pomysłową i jakże tanią pamiątką są kamyki. Pamiętajmy też o fotografiach. Po powrocie do Polski będziemy mogli wywołać je sobie w większym formacie i powiesić w ulubionym miejscu na ścianie.

Grecja
Grecja | Sporym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się obrazy (by klearchos )

Zainteresują Cię również

Lista rzeczy, które warto kupić w Grecji Lista rzeczy, które warto kupić w Grecji
Kupno wycieczki czy biletu na samolot to nie jedyne wydatki, jakie związane są z naszymi wymarzonymi wakacjami w Grecji...
Jadalne pamiątki z Grecji Jadalne pamiątki z Grecji
Jakie pamiątki przywieźć z Grecji? Każdy z nas zadaje sobie to pytanie przed podróżą. Magnesy na lodówkę,...
Zakupy na wyspie Zakynthos Zakupy na wyspie Zakynthos
Planując podróż do Grecji zastanawiamy się nad miejscami wartymi zobaczenia, przygodami godnymi przeżycia, ale i...
Pamiątki z Zakynthos (Zante) Pamiątki z Zakynthos (Zante)
Piękne wspomnienia i zdjęcia to najpiękniejsze z pamiątek po cudownych, często długo wyczekiwanych wakacjach. Wielu z...
Pamiątki z Krety Pamiątki z Krety
Oprócz miłych wspomnień i pięknych zdjęć warto przywieźć z greckich wakacji przedmioty typowe dla tego regionu. W...