Greckie Meteory widnieją w każdym przewodniku po tym pięknym kraju i są jedną z jego najwspanialszych wizytówek i największych atrakcji. Monumentalne masywy skalne o niepowtarzalnych kształtach robią imponujące wrażenie, tym bardziej że na ich szczycie stoją zabytkowe, prawosławne klasztory.

Niezwykłe formacje skalne

Masyw Meteory leży w centralnej Grecji, a dokładniej na północno-zachodniej krawędzi Równiny Tesalskiej niedaleko Gór Pindus.
Meteory tworzy formacja skał zbudowanych z piaskowca i wznoszących się na wysokość ponad 600 m.n.p.m. Swój unikalny kształt w formie filarów i kolumn skały zawdzięczają zachodzącym tu od wielu milionów lat procesom wietrzenia.

Jak dotrzeć do Meteorów?

W okolice Meteorów dostać się można zarówno transportem publicznym – autobusem i pociągiem, jak i samochodem, kierując się na drogę E92 prowadzącą do Kalambaki.

Do każdego z klasztorów można dostać się zarówno pieszo, korzystając z wyznaczonych tras widokowych, pełnych kamiennych schodów, mostów i kładek, jak i rowerem lub samochodem, pokonując ok. 20 km trasę prowadzącą do wszystkich sześciu klasztorów. Przy każdym z nich znajduje się sporych rozmiarów parking.

Meteory są jedną z najwspanialszych atrakcji GrecjiGrecja | Meteory są jedną z najwspanialszych atrakcji Grecji (by liz )

Najbliższe miasta

Miastem leżącym najbliżej Meteorów jest Kalambaka, która stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania monastyrów. Nie trudno tu o nocleg, gdyż baza hotelowa jest tutaj bogata, a ponadto wybierać można spośród prywatnych pokoi i apartamentów do wynajęcia.

Bliżej klasztorów znajduje się wieś Kastraka, gdzie również znaleźć można nocleg, a ponadto skorzystać z oferty licznych restauracji i barów.

Prawosławne Monastyry

Budowa klasztorów rozpoczęła się już w XIV wieku i trwała do XVI wieku. Łącznie powstało ich aż 24. Przez okres swojej świetności monastery stały się domem dla wielu dzieł sztuki religijnej i cennych manuskryptów, które były kolekcjonowane i pieczałowicie przechowywane przez mnichów. Obecnie tylko 6 z klasztorów  jest zamieszkałych i udostępnionych dla zwiedzających. Od 1988 roku Meteory widnieją na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wstęp do każdego z monastyrów jest płatny i kosztuje 3 euro.

Największym i najbardziej monumentalnym jest monastyr Przemienienia Pańskiego – Megálou Meteóron, czli Wielki Meteoron. Pozostałe to klasztor Ágíou Nikólaou Anápafsa ( św. Mikołaja Odpoczywającego), klasztor Roussánou (św. Barbary), klasztor Moni Varlaám, klasztor Ágías Triádos (Świętej Trójcy) oraz klasztor Ágios Stefános (św. Szczepana.

Dla zwiedzających udostępniono 6 zabytkowych klasztorówGrecja | Dla zwiedzających udostępniono 6 zabytkowych klasztorów (by gooseotter )

Zainteresują Cię również

Hera – królowa Olimpu i matka bogów Hera – królowa Olimpu i matka bogów
W mitologii greckiej Hera znana jest jako królowa Olimpu i pani ziemi i niebios. Była najpotężniejszą z bogi...
Artemida – grecka bogini łowów Artemida – grecka bogini łowów
Artemida (rzymska Diana) to obok Ateny i Afrodyty, jedna z najbardziej znanych greckich bogiń. Nazywana Wielką Ł...
Atena – zrodzona z głowy grecka bogini Atena – zrodzona z głowy grecka bogini
Atena – jedna z najpopularniejszych bogiń greckich, już w szkole podstawowej uczyliśmy się o niej. Piękna,...
Nowe Muzeum Akropolu w Atenach Nowe Muzeum Akropolu w Atenach
Zaledwie 300 m od Partenonu, w stolicy Grecji, znajduje się szczególnie warte uwagi miejsce – Nowe Muzeum...
Taniec Sirtaki, czyli filmowa Taniec Sirtaki, czyli filmowa "Zorba"
Sirtaki to popularny grecki taniec. Nazywany bywa często "Zorbą", ponieważ powstał specjalnie do filmu "Grek Zorba...