Z czym innym kojarzyć nam się może nazwa „Olimpia”, jak nie z olimpijskimi igrzyskami? Owa, znana nam wszystkim najstarsza i najbardziej prestiżowa, międzynarodowa impreza sportowa, wzięła swój początek właśnie w jednym z greckich miast.

Igrzyska ku czci Zeusa

Igrzyska olimpijskie w Olimpii organizowane były ku czci Zeusa i odbywały się co cztery lata, która to tradycja przetrwała do dziś (oczywiście poza dominującą w nich rolą antycznego pana świata).

Ruiny świątyń i kompleksów sportowych

W owej miejscowości, noszącej tak piękną nazwę, mieściło się niegdyś najsławniejsze greckie sanktuarium Zeusa. Miasto to położone jest na Półwyspie Peloponeskim, pośród oliwnego gaju.

Odwiedziwszy to mityczne miejsce dzisiaj natkniemy się na białe marmury zrujnowanych świątyń oraz fundamenty zabudowań służących niegdyś za miejsca treningów sportowców, czyli: gimnazjonu, palestry i stadionu.

Wykopalska archeologiczne

W Olimpii od 1875 r. prowadzone były systematyczne badania archeologiczne, którymi kierowali niemieccy archeolodzy. To dzięki tym pracom możemy poznać najdawniejszą historię miasta.

Grecja
Grecja | Sławny Olimpiejon (świątynia Zeusa) wzniesiony został ok. 460 r. p.n.e. (by Wikipedia)

Zabudowa miasta

Jak mogło wyglądać sanktuarium największego z bogów – Zeusa? Początkowo było ono jedynie oliwnym gajem z niewielkim ołtarzem pośrodku, z czasem jednak jego forma uległa monumentalizacji.

Cała przestrzeń świętego okręgu wypełniła się skarbcami, portykami, pomnikami wotywnymi i posągami zwycięzców olimpijskich, a przede wszystkim wspaniałymi świątyniami Zeusa i Hery.

Poza murami sanktuarium wyrastały jak grzyby po deszczu obiekty sportowo-użytkowe: hipodrom i stadion, ogromny gimnazjon z palestrą, łaźnie, a nawet hotel dla wygody przybywających na igrzyska gości. Jak w każdym greckim mieście, również w Olimpii nie zabrakło budowli administracyjnych, takich jak: buleuterion i prytanejon.

Świątynia Zeusa

Sławny Olimpiejon (świątynia Zeusa) wzniesiony został ok. 460 r. p.n.e., a w swym wnętrzu mieścił kolosalny, chryzelefantynowy (zdobiony złotem i kością słoniową) posąg Zeusa, dłuta Fidiasza.

Równie zachwycające były zdobienia na zewnątrz budowli, przede wszystkim rzeźby przyczółkowe i metopy stanowiące część fryzu. 12 dekorowanych metop rozmieszczonych było po 6 we wschodniej i zachodniej fasadzie świątyni. W pełni uświadomimy sobie potęgę tego typu budowli wiedząc, iż każda z metop miała aż 1,6 m wysokości (czyli tyle, co niewysoki człowiek!). Poszczególne marmurowe płyty ukazywały dzieje Heraklesa, czyli jego dwanaście wyczerpujących prac, m.in.: porządkowanie stajni Augiasza czy walkę z Hydrą lernejską – wielogłowym potworem.

Niestety ząb czasu nie pozwolił greckim monumentom dotrwać w nienaruszonej postaci do dziś, dlatego słynne metopy z Olimpii obejrzeć możemy już nie w świątyni, a w tutejszym muzeum, które gromadzi szereg unikatowych dzieł sztuki z obszaru miasta, a także narzędzia rzeźbiarskie z pracowni Fidiasza. Miłośnicy sztuki tego wielkiego rzeźbiarza starożytności mogą spróbować odnaleźć, ulokowane na obszarze Olimpii, ruiny atelier mistrza.

Miejskie muzeum pozwoli nam ponadto przyjrzeć się z bliska słynnej Nike Pajoniosa, ukazanej w chwili zstąpienia z przestworzy i postaci Hermesa dłuta Praksytelesa.

Grecja
Grecja | Starożytne miasto Olimpia położone jest na Półwyspie Peloponeskim pośród oliwnego gaju (by ncarey)

A na koniec, ciekawostka – pytanie, które zadaje sobie wielu uczniów, podróżników oraz miłośników sportu:

Kiedy odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie?

Przyjmuje się, że pierwsze starożytne igrzyska olimpijskie odbyły się w 776 roku p.n.e. (była to I połowa VIII wieku przed naszą erą). Organizowano je co 4 lata w Olimpii.

Ostatnie starożytne igrzyska olimpijskie miały miejsce w 393 roku już naszej ery.

Nowożytne igrzyska olimpijskie odbywają się co dwa lata, bo dzielimy je na letnie i zimowe. Pierwsze letnie igrzyska olimpijskie odbyły się w 1896 roku w Atenach (Grecja, a raczej ówczesne Królestwo Grecji), zaś pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie – w 1924 roku w Chamonix (Francja).

Letnie igrzyska olimpijskie odbyły się ponownie w Grecji w roku 2004.

Grecja
Grecja | Przyczółek świątyni Zeusa w Olimpii (by archer10)

Zainteresują Cię również

Laganas – miasto imprez Laganas – miasto imprez
Jednym z najpopularniejszych miast na wyspie Zakynthos jest Laganas. I nie chodzi to o ilość atrakcji czy zabytk&...
Miasto Zakynthos Miasto Zakynthos
Zakynthos, nazywane też Zante jest głównym, największym miastem wyspy o tej samej nazwie. Znacznie róż...
Miasto Rodos Miasto Rodos
Rodos –  stolica wyspy, bez wątpienia jedno z najpiękniejszych greckich miast, gdzie  współ...
Miasto Kos Miasto Kos
Miasto Kos jest największym miastem i stolicą wyspy o tej samej nazwie. Zachwyca zabytkami, architekturą, czystym...
 Chania – dawna stolica Krety  Chania – dawna stolica Krety
Chania to drugie (po Heraklionie) pod względem wielkości miasto na Krecie. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, imponując...