Chrupiące, świeże migdały są charakterystycznym elementem greckiej kuchni. Ale nie tylko. Są także przez Greków uważane za symbol pomyślności, miłości i… płodności. Istnieje przekonanie, że działają jak afrodyzjak.
Legenda o migdałach
Już w starożytnej Grecji powstawały legendy o migdałach. Najsłynniejsza z nich opowiada o zrozpaczonej trojańskiej księżniczce Phyllis, która opuszczona przez kochanka, umarła z żalu i zamieniła się w drzewo migdałowca.Jej ukochany Demophon, gdy już powrócił z wojny, mocno przytulił drzewo i zrosił je swoimi łzami. Migdałowiec rozkwitł cudnymi białymi kwiatkami a dla starożytnych stał się od tej chwili symbolem miłości dziewiczej.
Migdały w greckich obrzędach
Migdały występują także w tradycyjnych greckich zwyczajach i obrzędach. Jednym z najbardziej popularnych (również w naszym kraju) jest zwyczaj obdarowywania nimi gości weselnych, jako wyraz wdzięczności za wzięcie udziału w uroczystości. Tradycja ta wywodzi się ze starożytnej Grecji.
Grecy uważają te słodkie, chrupiące bakalie za prawdziwy symbol i znak rozpoznawczy swojego kraju. Z tego tytułu migdały mają nawet swoje święto. Każdego roku, w trzecią niedzielę października obchodzone jest Ellos – Kissamos, czyli Święto Migdałów. Jest to barwny, radosny festiwal tańca i folkloru. Można na nim również spróbować wielu ciekawych potraw z dodatkiem lub na bazie migdałów. Wśród nich królują revani i karythopita – tradycyjne greckie ciasta z migdałami a także uwielbiana przez łasuchów chałwa i migdały prażone.
Święto Migdałów to prawdziwa uczta dla podniebienia, a wszystko to za sprawą tego małego kruchego orzecha.
Grecja | Migdały to smakowity symbol Grecji (by vassilisonline )
Zainteresują Cię również




