Wakacje w Grecji są dla wielu ludzi spełnionym marzeniem. Wysoka temperatura, piękna architektura, serdeczni ludzie, niesamowita kuchnia grecka i plaże jak z obrazka… Błękitne morze i biały piasek to jest to!

A później już tylko relaks i upajanie się pięknem tego radosnego, słonecznego kraju! Jednak żeby nasze szaleńcze kąpiele w morzu były udane, musimy uważać na kilku bywalców greckich plaż, którzy nie cieszą się zbytnią sympatią wśród turystów...

Parzydełka meduz czy z jeżowce, a także kryjące się w gorącym piasku jadowite drakeny mogą skutecznie popsuć nam wakacyjne, błogie leniuchowanie.

Meduzy

Meduzy są koloru białego, różowego lub czerwonego. Zamieszkują morskie brzegi i należy uważać aby nie nadepnąć na ich galaretowate ciała. Poparzenia związane z kontaktem bosej stopy z meduzą leczy się środkami dostępnymi w aptece, amoniakiem lub sodą oczyszczoną.

Grecja
Grecja | Jeżowiec na greckiej plaży (by georgebanis )

Jeżowce

Jeżowce zamieszkują brzegi kamienistych plaż. Nadepnięcie jeżowca może skutkować bolesnym ropieniem. Kolec jeżowca, który został w skórze należy wyjąć odpowiednio wysterylizowaną igłą zamoczoną w oliwie.

Raje

Raje pływają w wodzie i przypominają płaszczki. Dotknięcie rai podczas kąpieli grozi nieprzyjemną wysypką. Ryby te odstrasza pryskająca, wzburzona woda, dlatego naszą kąpiel w cichej zatoczce zacznijmy od solidnego popluskania się.

Drakeny

Drakeny to bardzo jadowite ryby. Występują przy brzegach plaż, gdzie zagrzebane w piasku czatują na swoje ofiary, wystawiając ponad piach jedynie swoje jadowe kolce. Jad drakeny jest bardzo silny. Jej nadepnięcie skutkuje nagłym, rozdzierającym bólem i może nawet doprowadzić do paraliżu skaleczonej kończyny. W przypadku pechowego kontaktu z rybą należy w pierwszej kolejności zanurzyć skaleczoną część ciała w gorącej wodzie w celu osłabienia działania jadu i zmniejszenia bólu i opuchlizny stawów. Następnie należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Na szczęście turystów greckie plaże są coraz lepiej chronione przed uporczywymi towarzyszami ich wymarzonych kąpieli i błogiego wypoczynku…

Grecja
Grecja | Parzydełka meduzy będące jej bronią przysparzają turystom wielu kłopotów (by carquinyol )

Zainteresują Cię również

Zmiany w roamingu 2017 Zmiany w roamingu 2017
Planujecie tegoroczne wakacje spędzić w Grecji? Jeśli tak to mamy dla Was dobrą wiadomość! Od połowy czerwca tego...
Wakacje 2016 w Grecji Wakacje 2016 w Grecji
Wakacje w Grecji to z pewnością marzenie wielu z nas, zarówno tych, których noga nigdy jeszcze nie stan...
Caretta Caretta – symbol Zakynthos Caretta Caretta – symbol Zakynthos
Symbolem wyspy Zakynthos są żółwie Caretta Caretta. Mieszkańcy są na tyle z nich dumni, że ich wizerunek...
Filmy z Grecją w tle Filmy z Grecją w tle
Grecja – słoneczny kraj pełen słońca kusi nie tylko turystów. Przybywają tu też filmowcy z całego ś...
Grecja last minute Grecja last minute
Jedni rezerwują swój wymarzony wyjazd na grecką wyspę na kilka miesięcy przed wakacjami, inni wolą poczeka...