W sobotę 10 grudnia byliśmy świadkami finału show wokalnego „Voice of Poland”, emitowanego w TVP. I chociaż wygrał ktoś inny (Damian Ukeje), w pamięci wielu osób na pewno została pewna barwna, pozytywna postać, która wcześniej pożegnała się z programem. Ares Hatzinikolau (Chadzinikolau), wokalista zespołu Ares&the Tribe, śpiewający słoneczne reggae to muzyk, kompozytor i poeta o polsko-greckich korzeniach.

Jah Ares znaczną część swojego życia poświęcił muzyce oraz budowie, wraz z ojcem, pomostu kulturowego pomiędzy Polską i Grecją. W związku z działalnością promującą kulturę otrzymał wiele odznaczeń, m.in.: Medal Emigracji Greckiej, Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Medal Halkidy i tytuł Zasłużonego Działacza Kultury.

Ponadto artysta wydał wiele książek eseistycznych, poetyckich, translatorskich, a także bajki i, wspólnie z ojcem - mitologię grecką. Jego najnowsze „Rasta Myśli” zostały nagrodzone stypendium Ministra Kultury. Jah Ares gra również na pianinie (siedem płyt CD, wśród nich: „Sny o Grecji”).

Ale to właśnie muzyka reggae jest życiową misją Aresa. Z grupą Ares & The Tribe nagrał 5 płyt CD, w 2009 roku zdobył tytuł najlepszego zespołu underground w Polsce, otwierał jubileuszowy XV Woodstock ( nagroda Jurka Owsiaka ). Kolejnym ważnym dokonaniem Aresa&The Tribe był koncert muzyki reggae w Filharmonii – pierwsze tego typu przedsięwzięcie na świecie, a wydany wtedy krążek „Jah Jah children” zyskał miano najlepszej płyty reggae'owej w Polsce oraz Grecji.

Pierwsza w Polsce edukacyjna płyta dla najmłodszych, utrzymana w rytmach reggae jest także autorstwa Aresa. Wreszcie w 2010 roku Ares reprezentował nasz kraj komponując piosenkę dla cierpiącego po trzęsieniu ziemi Haiti. Działalność charytatywna zespołu obejmuje m. in. występy na rzecz budowy studni w Sudanie, budowy i rozwoju szkół na Haiti, grupa śpiewa także dla dzieci cierpiących na porażenie mózgowe i zmagających się z obciążeniami onkologicznymi, a także dla wcześniaków, mieszkańców Domów Dziecka i podopiecznych Monaru.

Muzyka zespołu Ares&The Tribe to lekkie, wpadające w ucho melodie, uniwersalny, pokojowy przekaz oraz wysmakowana stylistyka, łącząca typowe reggae z nutką greckiego folku.

Grecja
Grecja | Okładka płyty Jah Jah Children (by www.arestribe.pl )

Zainteresują Cię również

Zmiany w roamingu 2017 Zmiany w roamingu 2017
Planujecie tegoroczne wakacje spędzić w Grecji? Jeśli tak to mamy dla Was dobrą wiadomość! Od połowy czerwca tego...
Wakacje 2016 w Grecji Wakacje 2016 w Grecji
Wakacje w Grecji to z pewnością marzenie wielu z nas, zarówno tych, których noga nigdy jeszcze nie stan...
Filmy z Grecją w tle Filmy z Grecją w tle
Grecja – słoneczny kraj pełen słońca kusi nie tylko turystów. Przybywają tu też filmowcy z całego ś...
Grecja last minute Grecja last minute
Jedni rezerwują swój wymarzony wyjazd na grecką wyspę na kilka miesięcy przed wakacjami, inni wolą poczeka...
Najpopularniejsi greccy piosenkarze Najpopularniejsi greccy piosenkarze
Dla wielu z nas muzyka grecka zaczyna się i kończy na Eleni, warto więc odświeżyć nieco swoje rozeznanie w tym...