Obrońcy praw zwierząt w Grecji mają ręce pełne roboty. Znaczna redukcja różnego typu dofinansowań i spadek wszelkich darowizn powoduje, że stale rośnie liczba bezdomnych zwierząt, zwłaszcza psów.

Skazane na bezdomność

Grupy wspierające cierpiące i opuszczone zwierzęta codziennie odnajdują setki psów przywiązanych do drzew, ławek i latarni. Pozostawione w tak okrutny sposób przez ubożejących właścicieli zwierzęta są skazane na życie w schronisku. Ludzie pozbywają się z domów psów w różnym wieku i różnych ras, gdyż uważają, że nie mogą sobie pozwolić na kosztowną opiekę nad nimi.

Według Grigorisa Gourdomichalisa, szefa Stowarzyszenia Ochrony Środowiska w Gminie Ateny i Pireus, władze lokalne zaprzestały finansowania działań wspierających ochronę i ratowanie zwierząt od 2009 roku, mimo że jego stowarzyszenie i inne organizacje o podobnym profilu są uprawnione do dotacji w wysokości 70% rocznego budżetu.

Grupa pomagająca bezdomnym zwierzętom nadal karmi, szczepi i dba o psy, ale Gourdomichalis podkreśla: "Dopełniamy naszych obowiązków z najwyższą trudnością w czasie, gdy liczba bezdomnych psów na ulicach dramatycznie wzrasta każdego dnia. Coraz bardziej realna staje się także epidemia nosówki, która jest jedną z głównych przyczyn zgonów psów."

Grecja
Grecja | W Grecji stale rośnie liczba bezdomnych zwierząt (by paldies )

Szczepienie i sterylizacja bezdomnych zwierząt

Przedstawiciele ochrony zwierząt w Atenach starają się jak mogą ratować bezpańskie psy w ramach programu ochrony życia, mimo że środki na utrzymanie schronisk i wszelkie działania ochronne, jak szczepienia czy sterylizacja, zostały zmniejszone z 500.000 ( jeszcze dwa lata temu) do 190.000 euro.

Zastępca ministra do spraw środowiska, Angelos Antonopoulos, uspokajająco twierdzi, że chociaż liczba porzuconych ze względu na kryzys gospodarczy zwierząt faktycznie niebezpiecznie rośnie, to istnieje także wiele osób, które decydują się na zabieranie bezpańskich psów ze schronisk zamiast kupowania szczeniąt w sklepach zoologicznych czy u hodowców.

Uświadamianie społeczeństwa

"Ludzie stają się dużo bardziej świadomi problemu” – mówi Antonopoulos, weterynarz z wykształcenia. Całe szczęście w tym nieszczęściu to ludzie o wielkich sercach, dla których zwierzę to nie rzecz, a jego utrzymanie nawet w ciężkich czasach nie stanowi problemu, ważniejsza jest bowiem przyjaźń i wzajemny szacunek.

Grecja
Grecja | Wielu Greków nie stać na utrzymanie zwierząt, w czasie kryzysu gospodarczego każdy oszczędza (by carlosamg)

Zainteresują Cię również

Zmiany w roamingu 2017 Zmiany w roamingu 2017
Planujecie tegoroczne wakacje spędzić w Grecji? Jeśli tak to mamy dla Was dobrą wiadomość! Od połowy czerwca tego...
Wakacje 2016 w Grecji Wakacje 2016 w Grecji
Wakacje w Grecji to z pewnością marzenie wielu z nas, zarówno tych, których noga nigdy jeszcze nie stan...
Caretta Caretta – symbol Zakynthos Caretta Caretta – symbol Zakynthos
Symbolem wyspy Zakynthos są żółwie Caretta Caretta. Mieszkańcy są na tyle z nich dumni, że ich wizerunek...
Filmy z Grecją w tle Filmy z Grecją w tle
Grecja – słoneczny kraj pełen słońca kusi nie tylko turystów. Przybywają tu też filmowcy z całego ś...
Grecja last minute Grecja last minute
Jedni rezerwują swój wymarzony wyjazd na grecką wyspę na kilka miesięcy przed wakacjami, inni wolą poczeka...