Kiedy już zapadnie ważna urlopowa decyzja: w tym roku Grecja! Pozostaje już tylko wybór miejscowości, w której spędzimy wakacje lub która stanie się naszą bazą wypadową.

Ranking najlepszych kierunków turystycznych

Nic tak nie sprzyja naszym turystycznym wyborom, jak najświeższe oceny i opinie innych podróżujących.

W przeprowadzanym corocznie rankingu Travellers’ Choice znany portal podróżniczy TripAdvisor prezentuje najwyżej oceniane przez swoich użytkowników kierunki turystyczne. Na stronie portalu znajdziemy zestawienia TOP 10 i TOP 25 najlepszych kierunków świata, poszczególnych kontynentów i w wybranych krajach.

W tegorocznych (2012) rankingach TripAdvisor nie mogło oczywiście zabraknąć Grecji. Słoneczna Hellada nie zajęła wprawdzie żadnego miejsca wśród Top 25 Destinations in the World (25 najlepszych kierunków na świecie), ale greckie Santorini uplasowało się na 19. pozycji w zestawieniu Top 25 Destinations in Europe (25 najlepszych kierunków europejskich), wyprzedzając włoskie Sorrento i lokując się tuż za niemieckim Monachium.

Podróżnicy wyróżnili także TOP 10 najlepszych miejsc w Grecji, wśród których znalazły się:

Grecja
Grecja | Santorini niepodzielnie króluje na greckiej liście przebojów (by alen )

1. Santorini

Santorini, czy też Santoryn, to mały archipelag należący do Cyklad, położony w odległości ok. 175 km (wyspa Santorini) na południowy wschód od wybrzeży lądowej Grecji.

Santorini jest tak piękne, że niemal wszystkie przewodniki i biura podróży wybierają zdjęcia tej miejscowości na okładkę lub do kuszących opisów wycieczek.

Malowane na biało domki wzniesione na klifach i odcinające się na tle lazurowego morza, to znak charakterystyczny Santorini.

2. Ateny

Grecka stolica to prawdziwe „muzeum pod gołym niebem”, to kolebka europejskiej cywilizacji. Właśnie tu mieszczą się najważniejsze arcydzieła starożytności: Akropol, Świątynia Zeusa Olimpijskiego i skarby zgromadzone w Muzeum Archeologicznym.

Obecnie wybierając się do Aten trzeba śledzić najnowsze informacje na temat zamieszek i demonstracji, których polem stała się stolica w związku z kryzysem, ale pod kątem turystycznym nie zauważa się tu większych utrudnień.

3. Mykonos

Mykonos to niewielka wyspa należąca do Cyklad, położona u południowo-wschodnich wybrzeży Grecji.

Główne skojarzenia z Mykonos, to: białe budynki, turkusowe morze i opalone na brązowo ciała prażące się na złotych plażach.

Mykonos uchodzi za najbardziej popularną grecką wyspę na Morzu Egejskim. Kusi przede wszystkim rozbudowaną infrastrukturą turystyczną i bogatym życiem nocnym.

4. Kreta

Kreta nie potrzebuje reklamy. Ta największa wyspa grecka leży na Morzu Śródziemnym i stanowi główne centrum turystyczne Hellady.

Kreta to nie tylko plaże (znajdziemy tu zarówno te piaszczyste, jak i skaliste oraz otoczakowe), ale także miejsce o historycznym i mitologicznym znaczeniu, którego nie sposób przecenić.

5. Rodos

Rodos to największa wyspa archipelagu Dodekanez (Morze Egejskie).

Północne i wschodnie wybrzeża wyspy zajmują liczne hotele, na pozostałych zachowały się malownicze wioski rybackie. Rodos to przede wszystkim: złote plaże, bogate życie nocne i moc zabytków średniowiecza i starożytności – czyli dla każdego coś miłego.

6. Naksos

Naksos jest największą wyspą archipelagu Cyklad. Główne atrakcje wyspy, to zabytki starożytności i wspaniałe życie plażowe.

Naksos to mitologiczne miejsce narodzin Zeusa i szansa na zobaczenie jednych z najpiękniejszych zachodów słońca w całej Grecji.

7. Paros

Paros to kolejna perełka Cyklad. Znajdziemy tu piękne plaże, zabytki średniowiecza i starożytności oraz doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych.

W romantycznych, wąskich uliczkach flankowanych pobielonymi ścianami budynków, można zapomnieć o całym świecie.

Grecja
Grecja | Zachód słońca w Naksos (by yeyiran )

8. Zakynthos

Zakinthos to najchętniej odwiedzana wyspa archipelagu Wysp Jońskich, położonych u zachodnich wybrzeży kontynentalnej Grecji. Chyba każdy z nas kojarzy tutejszy krajobraz z wrakiem statku porzuconym na złotym piasku plaży i otoczonym wysokimi klifami. Zakinthos najprzyjemniej zwiedza się wypożyczonym skuterem.

9. Kefalinia

Kefalinia to wsypa jońska położona u zachodnich wybrzeży Grecji. Wyróżnia ją malowniczy górzysty krajobraz. Magnesem przyciągającym tu turystów są piękne plaże, tajemnicze jaskinie i możliwość wybrania się w rejs tradycyjną drewnianą łodzią καΐκι.

10. Epir

Epir to malowniczy, górzysty region (pasmo górskie Pindos) położony w północno-zachodniej części Grecji kontynentalnej.

Jednym z najbardziej znanych miast Epiru jest słynąca z antycznej wyroczni Dodona.

Epir to dobry wybór dla miłośników górskich wędrówek i wspinaczki.

Inne turystyczne wybory użytkowników portalu TripAdvisor znajdziecie tutaj.

Grecja
Grecja | Najlepsza wizytówka Mykonos (by forwardcom )

Zainteresują Cię również

Zmiany w roamingu 2017 Zmiany w roamingu 2017
Planujecie tegoroczne wakacje spędzić w Grecji? Jeśli tak to mamy dla Was dobrą wiadomość! Od połowy czerwca tego...
Moja wielka wycieczka do Grecji Moja wielka wycieczka do Grecji
W Grecji, a dokładniej na Zakynthos miałam okazję być we wrześniu 2015 roku. Moje obawy, że na wyspie będzie &...
Wakacje 2016 w Grecji Wakacje 2016 w Grecji
Wakacje w Grecji to z pewnością marzenie wielu z nas, zarówno tych, których noga nigdy jeszcze nie stan...
Kefalonia – grecka wyspa, którą warto poznać bliżej Kefalonia – grecka wyspa, którą warto poznać bliżej
Kefalonia z każdym rokiem przyciąga coraz więcej turystów. A wszystko to za sprawą swego niepowtarzalnego pi...
Laganas – miasto imprez Laganas – miasto imprez
Jednym z najpopularniejszych miast na wyspie Zakynthos jest Laganas. I nie chodzi to o ilość atrakcji czy zabytk&...