"Grecja. Gorzkie pomarańcze" Dionisiosa Sturisa to "fascynująca opowieść o polsko-greckiej tożsamości, z wielką polityką w tle".

Grecja boryka się z kryzysem

Grecja – słońce, oliwki, raj na ziemi. Tak wyglądają stereotypy. Niewiele wiemy o tym kraju, choć od pewnego czasu ściąga on na siebie uwagę świata: w mediach pojawiają się obrazy protestów ulicznych i zamieszek wywołanych zapaścią finansową zagrażającą stabilności całej Unii Europejskiej. Doniesienia z nierozpoznanego terenu szybko obrosły w fałszywe i krzywdzące mity.

Poznać kraj przodków

Dionisios Sturis, dziennikarz radia TOK FM, relacjonował dla polskich mediów wydarzenia z Grecji borykającej się z kryzysem. W tym samym czasie szukał swoich korzeni, próbował zrozumieć kraj przodków, z którego wyjechał w wieku dwóch lat, by wraz z matką i rodzeństwem zamieszkać w Polsce.

Dionisios Sturis
Grecja | Dionisios Sturis ( ©Gosia Mazur )

Nie tylko biel i błękit

"Gorzkie pomarańcze" to efekt doświadczeń zgromadzonych podczas pracy dla radia i osobistych poszukiwań. Autor obala stereotypy, by pokazać inną prawdę o Grecji, a biele i błękity zastępuje wieloma odcieniami szarości.

Kilka słów o autorze

Dionisios Sturis – urodzony w Salonikach (1983), wychowany w Polsce. Obecnie pracuje w Radiu TOK FM, gdzie zajmuje się polityką zagraniczną. Stypendysta Fundacji Rządu Greckiego, dzięki której w latach 2009–2010 obserwował rozwój sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju. Jako korespondent polskich mediów relacjonował protesty, demonstracje i działania ruchów społecznych w Grecji. W 2012 roku otrzymał nominację do Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportaż prasowy. "Gorzkie pomarańcze" to jego książkowy debiut.

Rekomendacje

Fascynująca wyprawa w kłębowisko problemów dzisiejszej Grecji i równocześnie brawurowa opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości autora. Reportaż w najgłębszym stopniu zaangażowany i empatyczny, otwarty i nieprzewidywalny ze względu na niezwykłą polsko-grecką perspektywę. Dla chcących zrozumieć dzisiejszą niespokojną Grecję - lektura niezbędna i konieczna.
Roman Kurkiewicz

"Gorzkie pomarańcze" to rozliczenie DionisiosaSturisa z dwoma Grekami. Tym, przez którego podobno mamy dziś w Europie kryzys. I tym, którego Sturis ma w sobie. Fascynująca opowieść o polsko-greckiej tożsamości, z wielką polityką w tle.
Witold Szabłowski

Grecja stanęła dziś przed bolesnym rozrachunkiem. W tej przełomowej chwili Dionisios Sturis dokonuje z nią własnego, szczególnego rozliczenia.

Otrzymujemy niezwykle osobistą opowieść. Są w niej pasja, czułość i żar, lecz nie ma złudzeń.
Olga Stanisławska

Spotkanie z autorem – 24 września 2013 r.

Jeżeli chcecie wiedzieć, co o Grecji i swojej książce "Grecja. Gorzkie pomarańcze" mówi Dionisios Sturis, zapraszamy na spotkanie i rozmowę. Spotkanie poprowadzi Roman Kurkiewicz.

Kiedy?
24 września (wtorek), godz. 19.00

Gdzie?
Instytut Reportażu Wrzenie Świata
ul. Gałczyńskiego 7
Warszawa

Źródło: Wydawnictwo W.A.B.

„Sturis obala stereotypy, by pokazać inną prawdę o Grecji, a biele i błękity zastępuje wieloma odcieniami szarości”
Grecja | „Sturis obala stereotypy, by pokazać inną prawdę o Grecji, a biele i błękity zastępuje wieloma odcieniami szarości” (by adambelles )

Zainteresują Cię również

Zmiany w roamingu 2017 Zmiany w roamingu 2017
Planujecie tegoroczne wakacje spędzić w Grecji? Jeśli tak to mamy dla Was dobrą wiadomość! Od połowy czerwca tego...
Wakacje 2016 w Grecji Wakacje 2016 w Grecji
Wakacje w Grecji to z pewnością marzenie wielu z nas, zarówno tych, których noga nigdy jeszcze nie stan...
Filmy z Grecją w tle Filmy z Grecją w tle
Grecja – słoneczny kraj pełen słońca kusi nie tylko turystów. Przybywają tu też filmowcy z całego ś...
Grecja last minute Grecja last minute
Jedni rezerwują swój wymarzony wyjazd na grecką wyspę na kilka miesięcy przed wakacjami, inni wolą poczeka...
Czy warto spędzić Wielkanoc w Grecji? Czy warto spędzić Wielkanoc w Grecji?
Jeśli marzą nam się Święta Wielkanocne inne niż wszystkie, może warto pomyśleć nad spędzeniem ich w Grecji? S...