Grecja – słoneczny kraj pełen słońca kusi nie tylko turystów. Przybywają tu też filmowcy z całego świata, którzy właśnie te plenery wybrali na tło swoich produkcji. Przedstawiamy krótką listę filmów, w których Grecja zagrała jedną z głównych ról.

Mamma Mia

„Mamma Mia” to kultowy film z 2008 roku. W rolach głównych wystąpili: Meryl Streep, Colin Firth, Pierce Brosnan, Amanda Seyfried, Stellan Skarsgård i Dominic Cooper. „Mamma Mia” to zabawna opowieść o… poszukiwaniu ojca. A wszystko to przy piosenkach zespołu Abba.

Musical o tym samym tytule pojawił się także w Polsce na deskach teatru Roma.

Fani dzieła Phyllidy Lloyd i bajecznych greckich krajobrazów z pewnością zadają sobie pytanie:

Gdzie kręcono Mamma Mia?

Być może podczas kolejnej podróży do Grecji jakiemuś szczęśliwcowi uda się odwiedzić te miejsca:

  • Wyspa Skopelos na Morzu Egejskim (głównie plaża Kastani Beach – próżno jednak szukać filmowego baru i mola – były to tylko elementy scenografii, które zostały usunięte).
  • Idylliczny kościółek – miejsce ślubu Sophie i Sky'a – to Agios Ioannis Kastri na Skopelos. Przygotujmy się jednak na to, że wnętrze nas zaskoczy, jest dużo mniejsze i inaczej urządzone niż to z filmu.
  • Nadmorska miejscowość Damouchari (Grecja kontynentalna, Półwysep Pelion).
  • Willa Donny powstała w Pinewood Studios (Anglia).

Niestety niegdyś zaciszne Skopelos dziś jest miejscem dość gwarnym, za sprawą przybywających tu tłumnie turystów – miłośników „Mamma mia”.

filmy-grecja Filmy z Grecją i o Grecji
Grecja | Widok na Ateny (by jpverni )

Rozgrywka

„Rozgrywka”  (ang. „The Two Faces of January”) to film, który mogliśmy obejrzeć w kinie w 2014 roku. Kręcony głównie w Atenach, na Krecie w Chanii i Heraklionie. W rolach głównych wystąpili: Viggo Mortensen, Kirsten Dunst i Oscar Isaac. Film opowiada o wmieszanym w zabójstwo małżeństwie, zmuszonym do ucieczki.

Moja wielka grecka wycieczka

„Moja wielka grecka wycieczka” (ang. „My Life in Ruins”) to miła dla oka komedia romantyczna nakręcona m.in. w Atenach i Olimpii. Georgia (Nia Vardalos) pracuje jako przewodniczka po Grecji. Podczas jednej z wycieczek zakochuje się w Poupi (Alexis Georgoulis).

Grek Zorba

„Grek Zorba” (ang. Alexis Zorbas), film produkcji grecko-amerykańskiej z 1964 roku nagrodzony trzema Oskarami. Alexis Zorba (Anthony Quinn) przybywa na Kretę, gdzie poznaje mężczyznę, dzięki któremu zaczyna powoli zakochiwać się w Grecji. „Grek Zorba” w całości nakręcono na Krecie.

Ucieczka na Atenę

„Ucieczka na Atenę” (ang. Escape to Athena) to kolejny film sprzed lat z Grecją w tle. Nakręcony został w 1969 roku, m.in. na wyspie Rodos. Akcja filmu rozgrywa się w trakcie II wojny  światowej.

Letni kochankowie

„Letni kochankowie” (ang. „Summer Lovers”) to również film sprzed lat. Opowiada o parze Amerykanów spędzających wakacje w Grecji. Film został nakręcony na:  Santorini, Mykonos, Delos i Krecie. W rolach głównych wystąpili: Peter Gallagher, Valérie Quennessen oraz Daryl Hannah.

Kapitan Corelli

Zdjęcia do filmu „Kapitan Corelli” (ang. Captain Corelli's Mandolin) nakręcono na greckiej wyspie Kefalinia. Opowiada on historię dowódcy wojsk włoskich zakochanego w Pelagii. Akcja filmu toczy się w 1940 roku.

Tylko dla Twoich oczu

W Grecji pojawił się również… James Bond! Popisy kaskaderskie głównego bohatera w słonecznej Helladzie można podziwiać w filmie „Tylko dla Twoich oczu” (ang. "For Your Eyes Only"). W rolę Jamesa Bonda wcielił się Roger Moore.

filmy-grecja3 Filmy z Grecją i o Grecji
Grecja | Białe domy na Santorini (by blueyeda73 )

Zainteresują Cię również

Zmiany w roamingu 2017 Zmiany w roamingu 2017
Planujecie tegoroczne wakacje spędzić w Grecji? Jeśli tak to mamy dla Was dobrą wiadomość! Od połowy czerwca tego...
Wakacje 2016 w Grecji Wakacje 2016 w Grecji
Wakacje w Grecji to z pewnością marzenie wielu z nas, zarówno tych, których noga nigdy jeszcze nie stan...
Lista rzeczy, które warto kupić w Grecji Lista rzeczy, które warto kupić w Grecji
Kupno wycieczki czy biletu na samolot to nie jedyne wydatki, jakie związane są z naszymi wymarzonymi wakacjami w...
grecja-blekitno-biala_240_80 Filmy z Grecją i o Grecji "Gorzkie pomarańcze" – niecodzienna lektura o Grecji
"Grecja. Gorzkie pomarańcze" Dionisiosa Sturisa to "fascynująca opowieść o polsko-greckiej tożsamości, z wielką...
Ateny zajmują 26 miejsce wśród najtańszych i najbardziej popularnych miast Ateny zajmują 26 miejsce wśród najtańszych i najbardziej popularnych miast
Od 21 stycznia do 5 lutego największy na świecie portal turystyczny TripAdvisor przeprowadził analizę ceny room...