21 sierpnia 2016 roku w Rio de Janeiro (Brazylia) zakończyły się XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie. Grecji udało się przywieźć w tym roku 6 medali: 3 złote, 1 srebrny i 2 brązowe.

Medale olimpijskie dla Grecji

Złotą i brązową medalistką na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 jest grecka strzelczyni – Anna Korakaki. Złoto ustrzeliła w konkurencji pistoletu sportowego na dystansie 25 metrów, brąz – pistoletu pneumatycznego z 10 metrów. Korakaki jest też mistrzynią świata juniorów.

Eleftherios Petrounias zdobył złoty medal w gimnastyce sportowej. Jest on również mistrzem świata 2015 roku oraz dwukrotnym mistrzem Europy.

Kolejną złotą medalistką na Olimpiadzie jest urodzona w Atenach lekkoatletka Ekaterini Stefanidi, specjalizująca się w skoku o tyczce. Ponadto jest m.in. brązową medalistką w halowych mistrzostwach świata 2016, srebrną mistrzynią świata 2014 oraz brązową mistrzynią świata juniorów 2008.

Srebro należy do pływaka Spiridona Janiotisa. Pięciokrotnie reprezentował Grecję podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich: w Sydney, Atenach, Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro, ale dopiero w tym roku udało mu się stanąć na podium. Janiotis jest też m.in. podwójnym mistrzem świata na dystansie 10 km na otwartym akwenie (2011 i 2013 rok).

Brązowy medal zdobyli z żeglarstwie Panagiotis Mantis i Pavlos Kagialis. Jest to najlepszy duet żeglarzy w Grecji. Współpracują ze sobą od 2008 roku.

Grecja na Olimpiadach

Na wszystkich Letnich Igrzyskach Olimpijskich Grecja zdobyła 116 medali, w tym: 33 złote, 43 srebrne i 40 brązowych. Najwięcej, bo aż 47 zdobyła w 1896, kiedy była gospodarzem. Drugi największy medalowy wynik zdobyła w 2004 roku.

W 2012 roku, na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie Grecja zdobyła dwa brązowe medale.

Grecja
Grecja | Logo olimpijskie (by zooboing )

Grecja
Grecja | Grecja zdobyła 6 medali, w tym 3 złote (by eusebius )

Zainteresują Cię również

Medale dla Grecji na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 Medale dla Grecji na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012
12 sierpnia zakończyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012 odbywające się w Londynie. Grecja zdobyła dwa brązowe...
Znów zapłonął ogień olimpijski Znów zapłonął ogień olimpijski
W świątyni Hery w Olimpii po raz kolejny zabłysnął ogień olimpijski. Płomienie tradycyjnie wzniecone zostały za...
Grecja i Polska w Grecja i Polska w "Grupie Marzeń" na Euro 2012
Po piątkowym, pełnym emocji losowaniu faz grupowych wiemy, że Euro 2012 zainauguruje spotkanie Polska-Grecja, kt&...