Grecja to istna kopalnia zabytków. Nic więc dziwnego, że aż 17 obiektów znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to miejsca, w których mieszkali starożytni mieszkańcy Grecji, jak i te późniejsze, czarujące swoim pięknem. O to co warto zobaczyć w Grecji!
Świątynia Apollina Epikuriosa w Bassaj
Jako pierwsza na listę UNESCO została wpisała Świątynia Apollina Epikuriosa w Bassaj (1986 rok.). Jest to druga najlepiej zachowana świątynia w Grecji.
Stanowisko archeologiczne w Delfach
W 1987 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafiło Stanowisko archeologiczne w Delfach. Jest to starożytne miasto położone w środkowej części Grecji. Uważane jest za jedno z najważniejszych sanktuariów w kraju. Znajdują się tu: Świątynia Apollina, wyrocznia Pytii oraz Skarbiec Ateńczyków.
Akropol ateński
W 1987 roku na liście UNESCO znalazł się również Akropol ateński. Jest to położone w Atenach wzgórze wapienne (157 m n.p.m.). Znajdują się tam takie budowle jak: Partenon (świątynia zbudowana na cześć Ateny), Erechtejon (świątynia poświęcona Posejdonowi i Atenie), Świątynia Ateny Nike, Propyleje oraz Pinakoteka, czyli zbiór obrazów, skarpiec i magazyn.
Grecja | Erechtejon, Akropol ateński (by gorjan )
Góra Athos
Góra Athos na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO została wpisana w 1988 roku. Ciekawostką jest, że nie mają na nią wstępu kobiety, ponieważ mogłyby skalać ziemię, po której stąpała Maria, matka Jezusa. Jest to także ważny ośrodek artystyczny.
Stanowisko archeologiczne w Epidauros
W 1988 roku na listę UNESCO wpisane zostało także stanowisko archeologiczne w Epidauros. Do najważniejszych zabytków należą: propyleje z III wieku p.n.e., abaton (poczekalnia dla pacjentów, którzy czekali na cudowne uzdrowienie), tolos z marmuru oraz świątynia Asklepiosa.
Wczesnochrześcijańskie i bizantyńskie zabytki w Salonikach
Zabytki z czasów wczesnochrześcijańskich i bizantyjskich w Salonikach również znalazło się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Saloniki zostały założone w 315 roku p.n.e. Było to miasto portowe, jedno z pierwszych, w których, w których rozprzestrzeniło się chrześcijaństwo. Jako najważniejsze zabytki należy wymienić między innymi kościoły Św. Demetriusza i Św. Dawida
Klasztory Meteory
Klasztory Meteory zostały wpisane na listę UNESCO w 1988 roku. Znajdują się one na szczytach skał sięgających do 540 m n.p.m. Legenda głosi, że założyciela Wielkiego Meteora (najstarszego monastyru) wzniósł się na szczyt orzeł.
Średniowieczne miasto Rodos
Jednym z najpiękniejszych gotyckich zespołów miejskich jest Górne Miasto, ze Szpitalem i Ulicą Kawalerów oraz Pałacem Wielkich Mistrzów. W Dolnym Mieście zobaczymy budowle gotyckie, łaźnie publiczne oraz meczety.
Twierdza i miasto bizantyjskie w Mistrze
Twierdza i miasto bizantyjskie w Mistrze na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znalazły się w 1989 roku. Twierdza została wybudowana w 1249 roku przez księcia Achai, Wilhelma de Villehardouin. Dziś w Mistrze zobaczymy wspaniały zespół średniowiecznych ruin.
Stanowisko archeologiczne w Olimpii
Olimpia była zamieszkiwana od czasów prahistorycznych. W starożytności stała się najsławniejszym ośrodkiem kultu Zeusa. Znajdują się tu liczne świątynie, a także ruiny urządzeń sportowych. Od 776 r. p.n.e, co 4 lata odbywały się tu co 4 lata igrzyska olimpijskie.
Klasztory Dafni w Attyce, Osios Loukas w Beocji i Nea Moni na Chios
Dafni w Attyce, Osios Loukas w Beocji oraz Nea Moni na Chios są to 3, oddalone od siebie klasztory wpisane na listę UNESCO w 1990 roku. Łączy je ta sama seria typologiczna oraz podobne cechy estetyczne.
Delos
W 1990 roku na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znalazła się również maleńka wyspa Delos. Obecnie jest niezamieszkana. To właśnie na niej urodził się Apollin. Znajdują się tu wspaniałe ruiny prywatnych domów mieszkalnych, portu oraz świątyń.
Grecja | Klasztory Meteory (by wentuq )
Pythagorion i Herajon na wyspie Samos
Pythagorion i Herajon na wyspie Samos są kolejnymi miejscami wpisanymi na listę UNESCO (1992r.). Pythagorion to dawne miasto portowe pełne greckich i rzymskich zabytków. Znajduje się tu również zbudowany w VI w. p.n.e. tunel-wodociąg (Tunel Eupalinosa). W pobliskim Herajon znajduje się starożytna świątynia Hery.
Stanowiska archeologiczne w Werginie
W 1996 roku na liście UNESCO pojawiły się stanowiska archeologiczne w Werginie. Zobaczymy tu ruiny starożytnego Ajgaj (najstarzej stolicy królestwa Macedonii). Najstarszymi zabytkami są ruiny bogato zdobionego pałacu oraz nekropolia.
Stanowiska archeologiczne w Mykenach i Tirynsie
Wpisane na listę UNESCO (1999r.) stanowiska archeologiczne Mykenach i Tirynsie są nierozerwanie związane z Odyseją i Iliadą. Znajdują się tu jedne z najwspanialszych ruin we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.
Zabytkowe centrum (chora) z klasztorem św. Jana Teologa i Grotą Apokalipsy na wyspie Patmos
Kolejne zabytki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to zabytkowe centrum (chora) z klasztorem św. Jana Teologa i Grotą Apokalipsy. Wyspa Patmos jest podobno miejsce, gdzie Św. Jak Teolog napisał Apokalipsę oraz Ewangelię. To właśnie na jego cześć wybudowano klasztor, który stał się miejscem wielu pielgrzymek.
Stare miasto w Korfu
Stare miasto w Korfu na liście UNESCO pojawiło się dopiero w 2007 roku. Zobaczymy tu wspaniałe budowle powstałe w XIX i XX wieku oraz Twierdzę Korfu.
Grecja | Stanowisko archeologiczne w Delfach (by ncarey )
Zainteresują Cię również




