Grecja to istna kopalnia zabytków. Nic więc dziwnego, że aż 17 obiektów znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to miejsca, w których mieszkali starożytni mieszkańcy Grecji, jak i te późniejsze, czarujące swoim pięknem. O to co warto zobaczyć w Grecji!

Świątynia Apollina Epikuriosa w Bassaj

Jako pierwsza na listę UNESCO została wpisała Świątynia Apollina Epikuriosa w Bassaj (1986 rok.). Jest to druga najlepiej zachowana świątynia w Grecji.

Stanowisko archeologiczne w Delfach

W 1987 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafiło Stanowisko archeologiczne w Delfach. Jest to starożytne miasto położone w środkowej części Grecji. Uważane jest za jedno z najważniejszych sanktuariów w kraju. Znajdują się tu: Świątynia Apollina, wyrocznia Pytii oraz Skarbiec Ateńczyków.

Akropol ateński

W 1987 roku na liście UNESCO znalazł się również Akropol ateński. Jest to położone w Atenach wzgórze wapienne (157 m n.p.m.). Znajdują się tam takie budowle jak: Partenon (świątynia zbudowana na cześć Ateny), Erechtejon (świątynia poświęcona Posejdonowi i Atenie), Świątynia Ateny Nike, Propyleje oraz Pinakoteka, czyli zbiór obrazów, skarpiec i magazyn.

Grecja
Grecja | Erechtejon, Akropol ateński (by gorjan )

Góra Athos

Góra Athos na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO została wpisana w 1988 roku. Ciekawostką jest, że nie mają na nią wstępu kobiety, ponieważ mogłyby skalać ziemię, po której stąpała Maria, matka Jezusa. Jest to także ważny ośrodek artystyczny.

Stanowisko archeologiczne w Epidauros

W 1988 roku na listę UNESCO wpisane zostało także stanowisko archeologiczne w Epidauros. Do najważniejszych zabytków należą: propyleje z III wieku p.n.e., abaton (poczekalnia dla pacjentów, którzy czekali na cudowne uzdrowienie), tolos z marmuru oraz świątynia Asklepiosa.

Wczesnochrześcijańskie i bizantyńskie zabytki w Salonikach

Zabytki z czasów wczesnochrześcijańskich i bizantyjskich w Salonikach również znalazło się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Saloniki zostały założone w 315 roku p.n.e. Było to miasto portowe, jedno z pierwszych, w których, w których rozprzestrzeniło się chrześcijaństwo. Jako najważniejsze zabytki należy wymienić między innymi kościoły Św. Demetriusza i Św. Dawida

Klasztory Meteory

Klasztory Meteory zostały wpisane na listę UNESCO w 1988 roku. Znajdują się one na szczytach skał sięgających do 540 m n.p.m. Legenda głosi, że założyciela Wielkiego Meteora (najstarszego monastyru) wzniósł się na szczyt orzeł.

Średniowieczne miasto Rodos

Jednym z najpiękniejszych gotyckich zespołów miejskich jest Górne Miasto, ze Szpitalem i Ulicą Kawalerów oraz Pałacem Wielkich Mistrzów. W Dolnym Mieście zobaczymy budowle gotyckie, łaźnie publiczne oraz meczety.

Twierdza i miasto bizantyjskie w Mistrze

Twierdza i miasto bizantyjskie w Mistrze na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znalazły się w 1989 roku. Twierdza została wybudowana w 1249 roku przez księcia Achai, Wilhelma de Villehardouin. Dziś w Mistrze zobaczymy wspaniały zespół średniowiecznych ruin.

Stanowisko archeologiczne w Olimpii

Olimpia była zamieszkiwana od czasów prahistorycznych. W starożytności stała się najsławniejszym ośrodkiem kultu Zeusa. Znajdują się tu liczne świątynie, a także ruiny urządzeń sportowych. Od 776 r. p.n.e, co 4 lata odbywały się tu co 4 lata igrzyska olimpijskie.

Klasztory Dafni w Attyce, Osios Loukas w Beocji i Nea Moni na Chios

Dafni w Attyce, Osios Loukas w Beocji oraz Nea Moni na Chios są to 3, oddalone od siebie klasztory wpisane na listę UNESCO w 1990 roku. Łączy je ta sama seria typologiczna oraz podobne cechy estetyczne.

Delos

W 1990 roku na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znalazła się również maleńka wyspa Delos. Obecnie jest niezamieszkana. To właśnie na niej urodził się Apollin. Znajdują się tu wspaniałe ruiny prywatnych domów mieszkalnych, portu oraz świątyń.

Grecja
Grecja | Klasztory Meteory (by wentuq )

Pythagorion i Herajon na wyspie Samos

Pythagorion i Herajon na wyspie Samos są kolejnymi miejscami wpisanymi na listę UNESCO (1992r.). Pythagorion to dawne miasto portowe pełne greckich i rzymskich zabytków. Znajduje się tu również zbudowany w VI w. p.n.e. tunel-wodociąg (Tunel Eupalinosa). W pobliskim Herajon znajduje się starożytna świątynia Hery.

Stanowiska archeologiczne w Werginie

W 1996 roku na liście UNESCO pojawiły się stanowiska archeologiczne w Werginie. Zobaczymy tu ruiny starożytnego Ajgaj (najstarzej stolicy królestwa Macedonii). Najstarszymi zabytkami są ruiny bogato zdobionego pałacu oraz nekropolia.

Stanowiska archeologiczne w Mykenach i Tirynsie

Wpisane na listę UNESCO (1999r.) stanowiska archeologiczne Mykenach i Tirynsie są nierozerwanie związane z Odyseją i Iliadą. Znajdują się tu jedne z najwspanialszych ruin we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.

Zabytkowe centrum (chora) z klasztorem św. Jana Teologa i Grotą Apokalipsy na wyspie Patmos

Kolejne zabytki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to zabytkowe centrum (chora) z klasztorem św. Jana Teologa i Grotą Apokalipsy. Wyspa Patmos jest podobno miejsce, gdzie Św. Jak Teolog napisał Apokalipsę oraz Ewangelię. To właśnie na jego cześć wybudowano klasztor, który stał się miejscem wielu pielgrzymek.

Stare miasto w Korfu

Stare miasto w Korfu na liście UNESCO pojawiło się dopiero w 2007 roku. Zobaczymy tu wspaniałe budowle powstałe w XIX i XX wieku oraz Twierdzę Korfu.

Grecja
Grecja | Stanowisko archeologiczne w Delfach (by ncarey )

Zainteresują Cię również

Hera – królowa Olimpu i matka bogów Hera – królowa Olimpu i matka bogów
W mitologii greckiej Hera znana jest jako królowa Olimpu i pani ziemi i niebios. Była najpotężniejszą z bogi...
Artemida – grecka bogini łowów Artemida – grecka bogini łowów
Artemida (rzymska Diana) to obok Ateny i Afrodyty, jedna z najbardziej znanych greckich bogiń. Nazywana Wielką Ł...
Meteory w Grecji Meteory w Grecji
Greckie Meteory widnieją w każdym przewodniku po tym pięknym kraju i są jedną z jego najwspanialszych wizytó...
Atena – zrodzona z głowy grecka bogini Atena – zrodzona z głowy grecka bogini
Atena – jedna z najpopularniejszych bogiń greckich, już w szkole podstawowej uczyliśmy się o niej. Piękna,...
Moja wielka wycieczka do Grecji Moja wielka wycieczka do Grecji
W Grecji, a dokładniej na Zakynthos miałam okazję być we wrześniu 2015 roku. Moje obawy, że na wyspie będzie &...