Plaża w Hersonissos

Hersonissos, ze względu na świetne położenie i łatwy dojazd, w okresie od późnej wiosny do jesieni zamienia się w jeden z najpopularniejszych i masowo obleganych greckich kurortów. Miasto oferuje zarówno piasek i morze, jak i wszelkiego rodzaju rozrywki i atrakcje turystyczne – luksusowe hotele, sklepy, restauracje, kluby nocne i dyskoteki, bary, salony Spa i znacznie, znacznie więcej.

Informcje ogólne o Hersonissos

Hersonisoss to typowa, nadmorska miejscowość leżąca na północy Krety i oddalona od stolicy wyspy – Heraklionu o około 27 km. Innym leżącym w pobliżu Hersonissos miastem jest Agios Nikolaos.

Oficjalną nazwą miasta jest Limenas Hersonissou, czyli Port Hersonissos. Około 2 km na południe od portu leży Ano Hersonissos (Górne Hersonissos), zwane także „Starym Hersonissos”.

Archeologia Hersonissos

Dzisiejszy kurort powstał na miejscu dawnego miasta Chersonesos, które w starożytności pełniło funkcję ważnego portu morskiego. O minionych czasach świadczą liczne zachowane pozostałości, m.in. rzymska fontanna w kształcie piramidy, bizantyjskie mozaiki odkryte w ruinach wczesnochrześcijańskiej bazyliki czy też odkryta w pobliżu miasta starożytna świątynia i akwedukt.

Hersonissos to popularny wśród turystów kurort na KrecieGrecja | Hersonissos to popularny wśród turystów kurort na Krecie (by Paula McMillen )

Atrakcje Hersosnissos

Prócz wspomnianej wcześniej doskonałej infrastruktury turystycznej, wśród której nie brakuje restauracji z wyśmienitą kuchnią grecką, klubów gwarantujących zabawę do białego rana, czy sklepów oferujących towar wszelkiej maści, w Hersonisoss znajdziemy również kilka innych atrakcji.

Jako pierwsze należy wymienić piaszczyste plaże i ciepłe, spokojne morze. Na wschód od portu znajdują się najpopularniejsze i najbardziej zaludnione plaże Hersosnissos, położone naprzeciw luksusowych hoteli. Jest tu tłoczno i gwarno. Dużo bardziej spokojne i ciche są plaże położone w niewielkich zatoczkach na zachód od portu.

Amatorów zjeżdżalni wodnych oraz rodziców z dziećmi z pewnością ucieszy fakt że w Hersonissos i bliskiej okolicy funkcjonuje kilka parków wodnych, gwarantujących całodzienną zabawę i mnóstwo atrakcji – od licznych zjeżdżalni i basenów po hydromasaże, salony Spa i restauracje.

Dzieciom i ich opiekunom z pewnością spodoba się również wizyta w Aquaworld Aquarium, gdzie z bliska zobaczyć można i pogłaskać m.in. węże, żółwie i jaszczurki.

Ci którzy lubią spędzać czas aktywnie również nie powinni być zawiedzeni. W kurorcie funkcjonują szkoły windsurfingu, nurkowania, a w pobliżu stadniny konne i jedyne na Krecie pole golfowe. Miłośnicy mocnych wrażeń mogą także spróbować swych sił w paralotniarstwie.

Każdy kto choć trochę interesuje się kulturą ludową Krety powinien odwiedzić skansen Lychnostatis, gdzie odwzorowano życie dawnych mieszkańców Krety. Obejrzeć tu można tradycyjny kreteński dom wraz z jego wyposażeniem, szkołę, kościół, warsztaty i pracownie. W znajdującej się na terenie skansenu restauracji można spróbować tradycyjnych przekąsek i alkoholi.

Hersonissos nocąGrecja | Hersonissos nocą (by marcoqf73 )

Plaża w Gournes

No właśnie, postanowiliśmy spędzić tegoroczny urlop na Krecie, ale pozostaje nam jeszcze wybór miejscowości, która będzie naszą bazą. Bazą do dalszych wypraw po tej pięknej wyspie, bowiem szkoda spędzić cały urlop na jednej plaży. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji naszych internautów, którzy zaliczyli swój pobyt na Krecie do bardzo udanych:

Czytaj więcej...

Plaża na Krecie

Turyści poszukujący miejsca wyjątkowo malowniczego, pełnego atrakcji, ale niepozbawionego zacisznych zakątków, a ponadto mogącego poszczycić się niebanalną historią, powinni wybrać się na Kretę. Ta największa z wysp greckich to słynna kolebka kultury europejskiej, a dziś – jedno z najpopularniejszych centrów turystycznych.

Czytaj więcej...

Hersonissos na Krecie

Na internetowych forach wrze: „Czy warto jechać na Kretę?”, „Kreta – gdzie jechać?”, „Gdzie jest pięknie?”, „Kto był?”, „Co radzicie?” – pytaniom nie ma końca. Choć fora stały się bezcennym źródłem sprawdzonych informacji o danych miejscowościach czy hotelach, warto do nich podchodzić z pewnym dystansem. Niech jedna negatywna ocena nie będzie dla nas wyrocznią, bo jak wszem i wobec wiadomo: ilu ludzi tyle opinii.

Czytaj więcej...

Apetyczne oliwki greckie

Oprócz miłych wspomnień i pięknych zdjęć warto przywieźć z greckich wakacji przedmioty typowe dla tego regionu. W tym celu koniecznie trzeba wybrać sie na wielkie greckie zakupy! Poniżej przedstawiamy garść pomysłów na pamiątki z Krety.

Czytaj więcej...