W Grecji w wigilię Bożego Narodzenia w wielu małych miasteczkach i wsiach dzieci całymi gromadkami chodzą po okolicznych domach, składając świąteczne życzenia i śpiewając kalanda (odpowiednik kolędy). Dzwonią na małych, metalowych trójkątach i beczkach. Są za to nagradzane cukierkami i owocami. Grecy, podobnie jak my, obchodzą Boże Narodzenie 25 grudnia.

Zwyczaje greckie

Dla członków Kościoła prawosławnego, do którego należy większość greckich chrześcijan, Boże Narodzenie zajmuje drugie miejsce po Wielkanocy w świątecznym kalendarzu. W tradycji związanej ze świętami Bożego Narodzenia istnieje tu wiele unikalnych, typowo greckich zwyczajów.

Od tradycyjnej, znanej w innych krajach Europy postaci różni się na przykład grecki Święty Mikołaj, uważany przez Greków za legendarnego patrona żeglarzy. Według greckich wierzeń, jego ubrania i broda są przesiąknięte morską woda, a jego lico zroszone jest potem, bo ciężko pracuje wśród fal, aby ratować tonące statki przed gniewem morza…

Z racji tego, że świąteczne prezenty są jednak nieodłącznym elementem świąt i każdy na nie czeka przez cały rok, w Grecji wymieniane są w Dzień Świętego Bazylego, 1 stycznia. W tym dniu ma także miejsce rytuał "odnowy wody". Zgodnie z tradycją, wszystkie dzbanki w domu są opróżniane i ponownie napełniane nową, świeżą "wodą Bazylego".

Grecja
Grecja | Błyszcząca choinka na placu w Atenach (by telemax )

Kolejnym, typowo greckim symbolem Bożego Narodzenia jest drewniana misa zawieszona na drucianej obręczy. Jest to rozpoznawczy znak okresu świątecznego w Grecji. Do misy dołączony jest także drewniany krzyż z owinięta wokół niego gałązką bazylii.

W misie zawsze powinno znajdować się trochę wody, która ma na celu utrzymać bazylię w świeżości. Każdego dnia ktoś z rodziny zanurza krzyż ozdobiony bazylią w wodzie i symbolicznie skrapia każde pomieszczenie w domu. Rytuał ten wiąże się z wierzeniami na temat Killantzaroi (złe duchy). Ma on nie dopuścić ich do murów domu.

Złośliwe gobliny

Killantzaroi to gatunek złośliwych goblinów, które pojawiają się w okresie dwunastu dni między Bożym Narodzeniem i świętem Trzech Króli, obchodzonym 6 stycznia. Gobliny wyłaniają się z wnętrza ziemi, zakradają się do domu przez komin, plączą koniom ogony, powodują, że mleko kwaśnieje i ogólnie rzecz biorąc, wprowadzają do domu niemałe zamieszanie.

Świąteczne przysmaki

Oprócz tradycyjnych, wigilijnych przysmaków, na greckich stołach zawsze znajduje się także christopsomo, czyli "Chleb Chrystusa". To słodkie bochenki w różnych kształtach, których chrupiące skórki są zdobione w sposób, odzwierciedlający pochodzenie, zawód czy charakterystyczne cechy członków danej rodziny.

Inne smakołyki to np. przyrządzany na wiele sposobów indyk, jagnięcina i cielęcina, a także dużo bakaliowych ciast i deserów. Sam wigilijny wieczór spędza się w zaciszu domowym, w pierwszy i drugi dzień Świąt Grecy biesiadują z kolei w tawernach i restauracjach.

Grecja
Grecja | Świąteczne dekoracje w Salonikach (by trippinon )

Zainteresują Cię również

Czy warto spędzić Wielkanoc w Grecji? Czy warto spędzić Wielkanoc w Grecji?
Jeśli marzą nam się Święta Wielkanocne inne niż wszystkie, może warto pomyśleć nad spędzeniem ich w Grecji? S...
Wielkanoc po grecku Wielkanoc po grecku
Święto Zmartwychwstania jest największym i najważniejszym świętem w ciągu całego roku liturgicznego w Grecji....
Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur zaprasza do Grecji Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur zaprasza do Grecji
Przez najbliższy tydzień w Warszawie rozbrzmiewać będą dźwięki muzyki z najdalszych zakątków Europy &...
Sierpień w Epidauros Sierpień w Epidauros
Kto do tej pory nie zdążył wziąć udziału letniej uczcie teatralnej Festiwalu Helleńskiego (Athens & Epidauros...
Kevin Spacey w Epidauros Kevin Spacey w Epidauros
Co roku latem zabytkowy teatr w Epidauros budzi się do życia w ramach Athens & Epidauros Festival, znanego...