Dla wielu z nas muzyka grecka zaczyna się i kończy na Eleni, warto więc odświeżyć nieco swoje rozeznanie w tym temacie. Grecka muzyka cieszy się dużą popularnością nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Przedstawiamy krótką listę znanych greckich wokalistów:

Demis Roussos

Z pewnością każdy z nas słyszał przynajmniej jedną piosenkę Demisa Roussosa. Urodził się on 15 czerwca 1946 w Aleksandrii (Egipt) w rodzinie greckich emigrantów. Do kraju powrócił w wieku kilkunastu lat. Rozpoznawalność przyniosły mu takie piosenki jak: Forever and Ever czy Goodbye My Love Goodbye. Artysta sprzedał łącznie około 60 mln płyt. Demis Roussos zmarł 25 stycznia 2015 roku w Atenach.

Stelios Kazantzidis

Innym wybitnym greckim piosenkarzem był Stelios Kazantzidis, który swoją sławę osiągnął pod koniec lat 50. Jego największe hity to: Iparcho, Kato ap'to pukamiso mu i kardia mu zsini albo Ti thelis apo menane. Stelios Kazantzidis zmarł we wrześniu 2001 roku.

Grecja
Grecja | Elena Paparizou na koncercie w Salonikach (by kyprisathina )

Elena Paparizou

Elena Paparizou jest grecką piosenkarką urodzoną i wychowaną w Szwecji. Wydała 6 albumów, w tym dwa greckojęzyczne. W 2005 roku piosenką My Number One wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji.

Sarbel

Innym znanym piosenkarzem jest Sarbel, urodzony 14 maja 1981 roku w Londynie. W 2007 roku zajął 7. miejsce podczas finału Konkursu Piosenki Eurowizji. Sarbel wydał jak dotąd 5 albumów.

Marinella

Jedną z najbardziej znanych greckich piosenkarek jest Marinella. Pierwszą piosenkę nagrała w 1957 roku (Nitsa Elenitsa). W 1974 roku wystąpiła w Konkursie Piosenki Eurowizji zdobywając 11. miejsce. Jej piosenki do dzisiejszego dnia cieszą się dużym uznaniem.

George Kollias

George Kollias to grecki wokalista,kompozytor i multiinstrumentalista. Na perkusji gra od 12 roku życia. Występuje w takich zespołach jak Nile czy Sickening Horror. Kollians jest również wykładowcą w Modern Music School w Atenach.

Tzimis Panousis

Tzimis Panousis – wokalista i artysta kabaretowy stand-up. Urodził się 12 lutego 1954 roku w Atenach. Od pierwszej połowy lat 70. do 1986 roku był członkiem zespołu Mousikes Taxiarhies.

Sakis Ruwas

Kolejnym znanym greckim wokalistą jest Sakis Ruwas urodzony na wyspie Korfu. Dwukrotnie wystąpił w Konkursie Piosenki Eurowizji zajmując 3. potem 7. miejsce. W 2010 roku otrzymał statuetkę w konkursie MTV Europe Music Awards jako najlepszy grecki wykonawca.

Grecja
Grecja | George Kollias (by hsinbie )

Jorgos Dalaras

Grecką gwiazdą muzyki pop i rebetiko jest Jorgos Dalaras. Na jego koncert w 1983 roku przyszło ponad 100 tys. osób. Artysta wydał ponad 50 płyt.

Stereo Mike

Grecja ma też swoje gwiazdy hip-hopu. Jedną z nich jest urodzony w Pireusie Stereo Mike (Mihalis Exarhos). W 2005 roku otrzymał nagrodę w konkursie MTV Europe Music Awards w kategorii najlepszy wykonawca grecki. Artysta wydał 3 albumy studyjne.

Grecja
Grecja | Tzimis Panousis (by laoulaou )

Zainteresują Cię również

Greckie wesele w pytaniach i odpowiedziach Greckie wesele w pytaniach i odpowiedziach
Podróżujemy coraz częściej i coraz chętniej nawiązujemy bliskie znajomości z ludźmi z całego świata....
Odszedł Demis Roussos Odszedł Demis Roussos
W niedzielę 25 stycznia 2015 roku w Atenach odszedł wspaniały grecki wokalista, Demis Roussos. Miał 68 lat. To...
Buzuki – popularny grecki instrument muzyczny Buzuki – popularny grecki instrument muzyczny
Buzuki (gr. μπουζούκι) to instrument wyglądem przypominający mandolin...
Jah Ares Jah Ares
W sobotę 10 grudnia byliśmy świadkami finału show wokalnego „Voice of Poland”, emitowanego w TVP. I...
Wiedziałeś, że są Grekami? Wiedziałeś, że są Grekami?
Dawna Hellada to ojczyzna wybitnych filozofów, rzeźbiarzy i dramaturgów starożytności, których...