Ateny

 • Widok na Akropol

  Akropol ateński

  Górujące nad Atenami wapienne wzgórze – Akropol, jest największą chlubą miasta. Mianem akropolis określano niegdyś miasto lub jego część położoną na wzgórzu (gr. akros – najwyższy, polis – miasto). To właśnie tu znajduje się zespół najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zabytków starożytnej Grecji. Wzgórze początkowo pełniło rolę obronną, a z czasem stało się największym okręgiem kultowym Hellady.

 • Majestatyczny Akropol

  Akropol skąpany w gorącym słońcu

  Tegoroczne lato dało się Grekom we znaki. Wysokie temperatury zmusiły pracowników Akropolu do skrócenia godzin otwarcia starożytnego kompleksu.

 • Starówka w Atenach

  Ateńska starówka – Pláka

  Ateńska starówka (Pláka) – położona jest u stóp północnego zbocza Akropolu. Dzielnica ta pełna jest wąskich malowniczych uliczek, a to pnących się wzwyż wzgórza, a to łagodnie wijących się ku dołowi. Jest to nie tylko miejsce pełne zabytków, ale także prawdziwe centrum rozrywkowe Aten, gdzie do późnych godzin nocnych, słychać zewsząd muzykę i gwar rozbawionych ludzi.

 • Kolumny Erechtejonu

  Ateny – atrakcje i zabytki stolicy Grecji

  Ateny pełnią rolę stolicy w trojakim kontekście. To piękne miasto było niegdyś wiodącym ośrodkiem w starożytnej Grecji, od 1834 jest stolicą Republiki Grecji i równocześnie jednego z jej okręgów administracyjnych – Attyki.

 • Korzystne cenowo Ateny

  Ateny zajmują 26 miejsce wśród najtańszych i najbardziej popularnych miast

  Od 21 stycznia do 5 lutego największy na świecie portal turystyczny TripAdvisor przeprowadził analizę ceny room service hoteli czterogwiazdkowych wśród najbardziej popularnych miast na całym świecie.

 • Narodowe Muzeum Archeologiczne (Ateny)

  Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

  Ateny słyną z ogromnej ilości muzeów. Jednym z nich, szczególnie wartym odwiedzin jest Narodowe Muzeum Archeologiczne posiadające ponad 20 tys. wspaniałych eksponatów.

 • Zbliżenie na ateńską Wieżę Wiatrów

  Nowa-stara atrakcja w Atenach – Wieża Wiatrów

  W Atenach raczej nie brakuje nikomu zabytków, ale dla tych, którzy zwiedzili je wzdłuż i wszerz miasto ma nową atrakcję – Wieżę Wiatrów. Prawdę mówiąc, jest to stara-nowa atrakcja, budowla pochodzi bowiem z I wieku p.n.e., ale dopiero w sierpniu 2016 roku, po długich latach zamknięcia dla turystów, udostępniono ją do zwiedzania.

 • Widok na Muzeum Akropolu w Atenach

  Nowe Muzeum Akropolu w Atenach

  Zaledwie 300 m od Partenonu, w stolicy Grecji, znajduje się szczególnie warte uwagi miejsce – Nowe Muzeum Akropolu. Jest to jedno z najbardziej spektakularnych muzeów na świecie. Dlaczego?

 • Akropol ateński

  Pogoda w Atenach

  Leżące na południu Grecji Ateny mogą poszczycić się piękną, ciepłą i słoneczną pogodą od kwietnia do końca października, czyli przez większą część roku. Dzieje się tak ponieważ Grecja leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, który niesie ze sobą gorące i suche lato oraz łagodną i deszczową zimę.

 • Pireus - największy port Aten

  Słynny Pireus był kiedyś wyspą

  Naukowcy z Grecji i Francji dowiedli, że największy port Aten - Pireus, był kiedyś wyspą. Wyniki swoich badań opublikowali na łamach pisma “Geology”. Taką tezę już w I wieku naszej ery stawiał starożytny geograf, Strabo.

 • Rola kobiet w gospodarce światowej

  Światowy Szczyt Kobiet w Atenach!

  W dniach 31 maja – 2 czerwca w greckim Hotelu InterContinental odbędzie się najważniejsze Międzynarodowe Forum Gospodarcze kobiet.

 • Gorące źródła Vouliagmeni

  Uzdrawiające gorące źródła Vouliagmeni

  Gorącym źródłom Grecji od zawsze przypisywano uzdrawiające działanie. Niewielkie miasteczko Vouliagmeni, oddalone ok. 20 km na południe od Aten jest jednym z kilkunastu magicznych miejsc, do których Grecy licznie przybywają każdego roku (najchętniej jesienią), aby zażyć relaksu i cudownej odnowy, jaką niesie ze sobą działanie gorących źródeł.

 • Antyczne ruiny w Olimpii

  Znów zapłonął ogień olimpijski

  W świątyni Hery w Olimpii po raz kolejny zabłysnął ogień olimpijski. Płomienie tradycyjnie wzniecone zostały za pośrednictwem promieni słońca i parabolicznego lustra. Całej uroczystości towarzyszyła wyjątkowa oprawa, w której uczestniczyli członkowie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i organizatorzy tegorocznych igrzysk.