Ateny

  • Widok na Akropol

    Akropol ateński

    Górujące nad Atenami wapienne wzgórze – Akropol, jest największą chlubą miasta. Mianem akropolis określano niegdyś miasto lub jego część położoną na wzgórzu (gr. akros – najwyższy, polis – miasto). To właśnie tu znajduje się zespół najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zabytków starożytnej Grecji. Wzgórze początkowo pełniło rolę obronną, a z czasem stało się największym okręgiem kultowym Hellady.

  • Majestatyczny Akropol

    Akropol skąpany w gorącym słońcu

    Tegoroczne lato dało się Grekom we znaki. Wysokie temperatury zmusiły pracowników Akropolu do skrócenia godzin otwarcia starożytnego kompleksu.

  • Starówka w Atenach

    Ateńska starówka – Pláka

    Ateńska starówka (Pláka) – położona jest u stóp północnego zbocza Akropolu. Dzielnica ta pełna jest wąskich malowniczych uliczek, a to pnących się wzwyż wzgórza, a to łagodnie wijących się ku dołowi. Jest to nie tylko miejsce pełne zabytków, ale także prawdziwe centrum rozrywkowe Aten, gdzie do późnych godzin nocnych, słychać zewsząd muzykę i gwar rozbawionych ludzi.

  • Kolumny Erechtejonu

    Ateny – atrakcje i zabytki stolicy Grecji

    Ateny pełnią rolę stolicy w trojakim kontekście. To piękne miasto było niegdyś wiodącym ośrodkiem w starożytnej Grecji, od 1834 jest stolicą Republiki Grecji i równocześnie jednego z jej okręgów administracyjnych – Attyki.

  • Korzystne cenowo Ateny

    Ateny zajmują 26 miejsce wśród najtańszych i najbardziej popularnych miast

    Od 21 stycznia do 5 lutego największy na świecie portal turystyczny TripAdvisor przeprowadził analizę ceny room service hoteli czterogwiazdkowych wśród najbardziej popularnych miast na całym świecie.

  • Narodowe Muzeum Archeologiczne (Ateny)

    Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

    Ateny słyną z ogromnej ilości muzeów. Jednym z nich, szczególnie wartym odwiedzin jest Narodowe Muzeum Archeologiczne posiadające ponad 20 tys. wspaniałych eksponatów.

  • Zbliżenie na ateńską Wieżę Wiatrów

    Nowa-stara atrakcja w Atenach – Wieża Wiatrów

    W Atenach raczej nie brakuje nikomu zabytków, ale dla tych, którzy zwiedzili je wzdłuż i wszerz miasto ma nową atrakcję – Wieżę Wiatrów. Prawdę mówiąc, jest to stara-nowa atrakcja, budowla pochodzi bowiem z I wieku p.n.e., ale dopiero w sierpniu 2016 roku, po długich latach zamknięcia dla turystów, udostępniono ją do zwiedzania.

  • Widok na Muzeum Akropolu w Atenach

    Nowe Muzeum Akropolu w Atenach

    Zaledwie 300 m od Partenonu, w stolicy Grecji, znajduje się szczególnie warte uwagi miejsce – Nowe Muzeum Akropolu. Jest to jedno z najbardziej spektakularnych muzeów na świecie. Dlaczego?

  • Akropol ateński

    Pogoda w Atenach

    Leżące na południu Grecji Ateny mogą poszczycić się piękną, ciepłą i słoneczną pogodą od kwietnia do końca października, czyli przez większą część roku. Dzieje się tak ponieważ Grecja leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, który niesie ze sobą gorące i suche lato oraz łagodną i deszczową zimę.

  • Pireus - największy port Aten

    Słynny Pireus był kiedyś wyspą

    Naukowcy z Grecji i Francji dowiedli, że największy port Aten - Pireus, był kiedyś wyspą. Wyniki swoich badań opublikowali na łamach pisma “Geology”. Taką tezę już w I wieku naszej ery stawiał starożytny geograf, Strabo.

  • Rola kobiet w gospodarce światowej

    Światowy Szczyt Kobiet w Atenach!

    W dniach 31 maja – 2 czerwca w greckim Hotelu InterContinental odbędzie się najważniejsze Międzynarodowe Forum Gospodarcze kobiet.

  • Gorące źródła Vouliagmeni

    Uzdrawiające gorące źródła Vouliagmeni

    Gorącym źródłom Grecji od zawsze przypisywano uzdrawiające działanie. Niewielkie miasteczko Vouliagmeni, oddalone ok. 20 km na południe od Aten jest jednym z kilkunastu magicznych miejsc, do których Grecy licznie przybywają każdego roku (najchętniej jesienią), aby zażyć relaksu i cudownej odnowy, jaką niesie ze sobą działanie gorących źródeł.

  • Antyczne ruiny w Olimpii

    Znów zapłonął ogień olimpijski

    W świątyni Hery w Olimpii po raz kolejny zabłysnął ogień olimpijski. Płomienie tradycyjnie wzniecone zostały za pośrednictwem promieni słońca i parabolicznego lustra. Całej uroczystości towarzyszyła wyjątkowa oprawa, w której uczestniczyli członkowie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i organizatorzy tegorocznych igrzysk.