Informacje praktyczne

 • Restauracja w w Thassos

  Ceny w Grecji w 2016 roku

  Dawniej Grecja była stosunkowo tanim krajem dla podróżników. Po wejściu do strefy euro ceny jednak znacznie wzrosły i dziś minimalny budżet turysty na jeden dzień wynosi około 45 euro, a żeby odpoczywać w komfortowych warunkach i bez ograniczeń odwiedzać restauracje, trzeba wydać od 100 do 130 euro dziennie.

 • Ambasada Grecji w USA

  Grecja – ambasady i konsulaty

  Placówka Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Grecji znajduje się oczywiście w Atenach. Polskie konsulaty honorowe mieszczą się w Heraklionie, Patrze, Pireusie i Salonikach. W Warszawie przy ulicy Górnośląskiej znajduje się zaś Ambasada Republiki Greckiej.

 • Alfabet grecki

  Język grecki – alfabet, gramatyka, przydatne zwroty

  95-98% ludności greckiej posługuje się językiem greckim, jedynie 2-5% mieszkańców kraju używa innych języków: tureckiego, albańskiego i języków słowiańskich. W Grecji obowiązuje język nowogrecki, który wywodzi się ze starogreckiego.

 • Azjatyccy turyści w Grecji

  Przepisy celne, wjazdowe i praca w Grecji

  Przewóz towarów podlega w Grecji ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w całej Unii Europejskiej.W Grecji istnieją trzy strefy bezcłowe: Pireus, Saloniki i port w Heraklionie. Szczególnie wnikliwie kontrolowany jest import leków i żywności, które to towary sprawdzają specjalnie powołane w tym celu instytucje.

 • Podróżowanie samochodem po Grecji

  Przepisy i opłaty drogowe w Grecji

  Pod względem ilości wypadków drogowych Grecja znajduje się na drugim miejscu w Europie. Lokalne drogi kryją wiele niebezpieczeństw, szczególnie dla nowo przybyłych osób. Bardzo często zdarzają się niestrzeżone przejazdy kolejowe, a poboczne ulice przechodzą niespodziewanie w polne drogi.

 • zante-transport Informacje praktyczne dla osób wyjeżdżających do Grecji – waluta, ceny, cło

  Transport na wyspie Zakynthos

  Zakintos (Zakynthos) jest niewielką wyspą, którą można zjechać w kilka dni. Czym najlepiej po niej podróżować? Jest kilka opcji.

 • zakupy-zante Informacje praktyczne dla osób wyjeżdżających do Grecji – waluta, ceny, cło

  Zakupy na wyspie Zakynthos

  Planując podróż do Grecji zastanawiamy się nad miejscami wartymi zobaczenia, przygodami godnymi przeżycia, ale i zakupami, które również są nieodłączną częścią wakacji. Czy w dobie kryzysu będziemy mieli gdzie kupić na wyspie Zakynthos pamiątki albo artykuły spożywcze?

 • Szyld greckiej kliniki

  Zdrowie i bezpieczeństwo w Grecji

  Przed wyjazdem do Grecji nie ma obowiązku wykonywania jakichkolwiek szczepień ochronnych, należy jednak koniecznie ubezpieczyć się od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.