Mitologia

  • Ruiny sanktuarium na Delos

    Artemida – grecka bogini łowów

    Artemida (rzymska Diana) to obok Ateny i Afrodyty, jedna z najbardziej znanych greckich bogiń. Nazywana Wielką Łowczynią i przedstawiana jako piękna dziewczyna i wieczna dziewica. Bogini słynąca z dwojakiego oblicza – opiekuńczej strażniczki młodych kobiet i rodzących oraz gniewnej i niezrównanej łowczyni.

  • Pomnik Ateny

    Atena – zrodzona z głowy grecka bogini

    Atena – jedna z najpopularniejszych bogiń greckich, już w szkole podstawowej uczyliśmy się o niej. Piękna, inteligentna, pracowita, ale i surowa. Jaka jeszcze była ta piękna i potężna bogini?

    {div float:right}
    {/div}Kim była Atena?

    Atena jest jedna z dwunastu głównych bogów olimpijskich, patronka Aten i Sparty, córka Zeusa. Przedstawiana jest zazwyczaj w pełnej zbroi albo w długiej, sięgającej do stóp sukni. Jej ulubionym drzewem była oliwka (według legendy pierwsze drzewo wyrosło na Akropolu) – symbol bogactwa i pokoju, a zwierzęciem – sowa, która jest również symbolem mądrości i miasta Ateny.

    Atena miała wiele przydomków, np.: Partenos (Dziewica), Nike (Zwycięska), Eragne (Pracownica), Polias (Opiekunka miasta), Pallas (Panna).

    Atenie przypisuje się wiele cech i ról. Była boginią mądrości. Niezwykle inteligentna (wynalazła np. narzędzia do używania w rolnictwie, dzięki czemu plony były większe), ale i surowa i rozsądna, co przypisuje się jej matce, Metis – bogini roztropności i przewrotności, przerwszej żonie lub kochance Zeusa.

    Grecja
    Grecja | Pomnik Ateny w Atenach (by adeelanwer )

    Atena, była również patronką hafciarek, jako jedyna z bogiń wyszywała oraz tkała.

    Atena nosiła zbroję, używała czasem pioruna – była boginią wojny. Podczas wojny trojańskiej opiekowała się wodzami, udzielała cennych rad w walce bogów olimpijskich z gigantami. Swojej siły używała tylko w ostateczności.

    Była też patronką rodzin, choć sama nigdy nie wyszła za mąż. Legenda głosi, że gdy Tejrezjasz zobaczył ją w kąpieli, pozbawiła go wzroku.

    Atena jest również patronką Aten.

    Rodzina Ateny

    Ojcem Ateny był Zeus – bóg bogów i ludzi, dziecko Rei i Kronosa, mąż oraz brat Hery. Władca błyskawic.

    Matką Ateny była Metis (Metyda). Gaja przepowiedziała Zeusowi, że ta zrodzi mu córkę, która zepchnie go z tronu, połknął ciężarną Metis.

    Zeus miał w swoim życiu wiele kobiet, z którego zrodzili się m.in.: Apollo – bóg światła i piękna, Afrodyta – bogini miłości, Hefajstos – bóg ognia, Ares – bóg wojny, Hebe – uosobienie młodości.

    Narodziny Ateny

    Atena przyszła na świat w inny sposób niż pozostali bogowie. Po połknięciu przez Zeusa swojej żony w ciąży – Metydy, rozbolała go głowa. Przybył do niego boski kowal, Hefajstos i rozbił toporem głowę.. Nagle wyskoczyła z niej ubrana z zbroję kobieta, wydając okrzyk wojenny.

    Grecja
    Grecja | Drzewo genealogiczne Ateny (by BR )

  • Bóg grecki Zeus

    Bogowie i boginie starożytnej Grecji

    Mitologia grecka pełna jest rozmaitych bóstw, herosów i magicznych stworzeń. Zeus, Hera, Atena, Posejdon i Afrodyta to tylko niewielka część bogów, w których wierzyli mieszkańcy starożytnej Grecji. Każdemu z nich przypisywano inne atrybuty i każdy z nich pełnił jakąś szczególną rolę, często ingerując w świat ludzki.

  • Paw - symbol bogini Hery

    Hera – królowa Olimpu i matka bogów

    W mitologii greckiej Hera znana jest jako królowa Olimpu i pani ziemi i niebios. Była najpotężniejszą z bogiń, boską małżonką i matką bogów.

  • Zbliżenie na ateńską Wieżę Wiatrów

    Nowa-stara atrakcja w Atenach – Wieża Wiatrów

    W Atenach raczej nie brakuje nikomu zabytków, ale dla tych, którzy zwiedzili je wzdłuż i wszerz miasto ma nową atrakcję – Wieżę Wiatrów. Prawdę mówiąc, jest to stara-nowa atrakcja, budowla pochodzi bowiem z I wieku p.n.e., ale dopiero w sierpniu 2016 roku, po długich latach zamknięcia dla turystów, udostępniono ją do zwiedzania.