Przewodnik po Grecji

 • Kreta

  Chania – dawna stolica Krety

  Chania to drugie (po Heraklionie) pod względem wielkości miasto na Krecie. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, imponującą architekturą, licznymi atrakcjami i piaszczystymi plażami.

 • Klasztory Meteora

  10 turystów dziennie, i to sami mężczyźni – czym jeszcze zaskoczy nas Grecja?

  Oczywiście cała Grecja jest jednym wielkim skarbem Europy i prawdziwym muzeum pod gołym niebem. Białe mury świątyń, złote plaże, błękitne morze i bujna śródziemnomorska roślinność to tutaj codzienność. Chyba każdy z nas słyszał o wspaniałościach Aten, kreteńskim raju i niesamowitej atmosferze Santorini – Grecja kryje jednak dużo więcej niespodzianek. Poznajmy tajemnice republiki mnichów, urok wiszących klasztorów i udajmy się na spacer po komnatach podziemnych pałaców.

 • Starówka w Atenach

  Ateńska starówka – Pláka

  Ateńska starówka (Pláka) – położona jest u stóp północnego zbocza Akropolu. Dzielnica ta pełna jest wąskich malowniczych uliczek, a to pnących się wzwyż wzgórza, a to łagodnie wijących się ku dołowi. Jest to nie tylko miejsce pełne zabytków, ale także prawdziwe centrum rozrywkowe Aten, gdzie do późnych godzin nocnych, słychać zewsząd muzykę i gwar rozbawionych ludzi.

 • Kolumny Erechtejonu

  Ateny – atrakcje i zabytki stolicy Grecji

  Ateny pełnią rolę stolicy w trojakim kontekście. To piękne miasto było niegdyś wiodącym ośrodkiem w starożytnej Grecji, od 1834 jest stolicą Republiki Grecji i równocześnie jednego z jej okręgów administracyjnych – Attyki.

 • Zatoka wraku Zante

  Atrakcje na wyspie Zakynthos

  Co warto zobaczyć na Zakynthos (Zakintos)? W 1953 roku podczas trzęsienia ziemi, wyspa została niemal doszczętnie zniszczona. Uratowało się jednak kilka perełek, które dziś możemy podziwiać, np. kościół św. Dionizosa czy przepiękne plaże, zatoki i groty.

 • Panorama Santorini

  Grecja – jaki kierunek wybrać?

  Kiedy już zapadnie ważna urlopowa decyzja: w tym roku Grecja! Pozostaje już tylko wybór miejscowości, w której spędzimy wakacje lub która stanie się naszą bazą wypadową.

 • Santorini na Morzu Egejskim

  Grecja – słoneczna Hellada

  Tylko śródziemnomorskie fale znają prawdziwą tajemnicę południowych ziem Półwyspu Bałkańskiego, gdzie leży mityczna kraina – Grecja. Dziś każdy z nas może na własną rękę lub też korzystając z pomocy przewodników przemierzyć wzdłuż i wszerz ziemie starożytnej Hellady.

 • Erechtejon w Atenach

  Greckie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

  Grecja to istna kopalnia zabytków. Nic więc dziwnego, że aż 17 obiektów znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to miejsca, w których mieszkali starożytni mieszkańcy Grecji, jak i te późniejsze, czarujące swoim pięknem. O to co warto zobaczyć w Grecji!

 • kefalonia.2 Przewodnik po Grecji – zabytki, muzea, piękne plaże i dobre restauracje

  Kefalonia – grecka wyspa, którą warto poznać bliżej

  Kefalonia z każdym rokiem przyciąga coraz więcej turystów. A wszystko to za sprawą swego niepowtarzalnego piękna, cudownej pogody i niepowtarzalnej atmosfery. Ta wciąż mało znana grecka wyspa zachwyca wspaniałością krajobrazów – surowych gór, piaszczystych plaż, szmaragdowych zatoczek i białych klifów, a także cudowną, leniwą atmosferą, która pozwala choć na moment oderwać się i zapomnieć o codzienności.

  {div float:right}
  {/div}Położenie wyspy

  Kefalonia to największa wyspa Wysp Jońskich – archipelagu położonego na Morzu Jońskim i rozciągającego się wzdłuż zachodniego wybrzeża Grecji. Jej powierzchnia wynosi blisko 800 km².

  Sama Kefalonia leży w Zatoce Patraskiej pomiędzy dwoma innymi greckimi wyspami, popularną wśród turystów Zakynthos oraz Lefkadą.

  Przy północno-wschodnim wybrzeżu Kefalonii, znajduje się jeszcze jedna wyspa, rozsławiona przez Homera maleńka Itaka.

  Sielski krajobraz Kefalonii

  Kefalonia rozpościera przed odwiedzającymi ją turystami krajobraz urzekający swym pięknem i spokojem. Jak na większości greckich wysp także tu dominuje krajobraz górzysty. Najwyższym szczytem na wyspie jest wznosząca się na wysokość 1627 m n.p.m. góra Ainos.

  Grecja
  Grecja | Kefalonia – plaża Myrtos (by hisgett )

  Leżący u jej podnóża Park Narodowy to idealne miejsce na rowerowe wycieczki i podziwianie kefalońskiej fauny i flory, a sama góra stanowi doskonały punkt widokowy, z którego podziwiać można zjawiskową panoramę wyspy.

  Plaże na Kefalonii są długie, piaszczysto-kamieniste i niemal bezludne. Liczne zatoczki zachwycają krystaliczną, turkusową wodą i niezmąconą ciszą.

  Ten piękny krajobraz wyspy dopełniają średniowieczne zamki, zabytkowe klasztory i urokliwe senne miasteczka.

  Historia Kefalonii

  Archipelag Wysp Jońskich, do którego zalicza się Kefalonia, odznacza się dość burzliwą i bogatą historią. Na wyspie można odnaleźć ślady wielu starożytnych kultur, m.in. nekropolii z epoki mykeńskiej (XII wiek p.n.e.). Swoje wpływy pozostawili tu nie tylko Grecy, ale również Rzymianie, którzy w II wieku p.n.e zajęli wyspę.

  W późniejszych wiekach Kefalonia, jak i pozostałe wyspy archipelagu, weszły w skład Republiki Weneckiej (XIV-XV wiek), by na chwilę stać się częścią Imperium Tureckiego i znów powrócić do Wenecji (XV-XVIII wiek).

  Grecja
  Grecja | Kefalonia – Fiskardo (by hisgett )

  Od 1864 roku Kefalonia wraz z Wyspami Jońskimi należy do Grecji.

  Niestety większość zabytków, świadczących o bogatej historii wyspy, uległo zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi, jakie dotknęło Kefalonię w 1953 roku.

  {div float:left}
  {/div}Miasta i kurorty Kefalonii

  Stolicą Kefalonii jest tętniące życiem Argostoli – portowe miasto i kurort leżące nad malowniczą zatoką. Centrum miasta stanowi ulica Lithostrotou, gdzie na każdym kroku znajdują się sklepy z pamiątkami. Można tu kupić oliwki, słodycze czy kefalońskie wina, z których produkcji słynie wyspa. Ulica Lithostrotou prowadzi do Platia Vallianou, gwarnego placu wypełnionego tawernami.

  W Argostoli znajduje się Muzeum Archeologiczne, w którym oprócz zabytkowych eksponatów opowiadających historie wyspy, można również obejrzeć archiwalne zdjęcia, pochodzące sprzed trzęsienia ziemi. Ciekawą atrakcją wyspy jest również latarnia morska – Fanari, znajdujące się na końcu niewielkiego molo.

  Drugim co do wielkości miastem na wyspie jest leżące na Półwyspie Paliki Lixouri – niewielki kurort z kilkoma pięknymi plażami. Rejs promem ze stolicy do Lixouri to wspaniała okazja do podziwiania fantastycznych śródziemnomorskich widoków.

  W północnej części wyspy, wśród skalistych klifów, leżą dwie niezwykle urokliwe miejscowości – Assos i Fiskardo. Obie urzekają swą śródziemnomorską atmosferą i pięknymi widokami na krystalicznie czyste wody zatoki. Fiskardo, to jedyne miasto na wyspie, które nie uległo zniszczeniu w czasie trzęsienia ziemi, dzięki czemu można tu podziwiać stare weneckie domy z XVII wieku. W porcie natomiast znajdują się liczne tawerny, bary i restauracje.

  Kolejnym miasteczkiem wartym odwiedzenia jest położone niedaleko Argostoli Sami. To urocze miasteczko nad zatoką było filmowym planem dla filmu „Kapitan Corelli Mandolino” z Niclasem Cage i Penelope Cruz.  Z portu rozciąga się wspaniały widok na sąsiadującą z Kefalonią Itakę.

  Najpopularniejsze wśród turystów kurorty – Lassi i Skala leżą w południowej części wyspy. Znaleźć tu można doskonałe plaże i piękne zatoczki, wprost idealne do uprawiania sportów, takich jak nurkowanie czy snorkelling, a także  hotele, tawerny, restauracje i sklepy z pamiątkami. Zwiedzając okolice Skali można natrafić na ruiny świątyni Apollina z VII wieku.

  Najpiękniejsze plaże Kefalonii

  Na Kefalonii nie brakuje cudownych piaszczystych i piaszczysto-kamienistych plaż. Najbardziej znaną i uważaną za najpiękniejszą na wyspie jest kamienista plaża Myrtos. Wysokie klify i krystalicznie czysta woda mieniąca się wszystkimi odcieniami niebieskiego robi niesamowite wrażenie na każdym kto tu dotrze.

  Niedaleko stolicy Kefalonii znajdują się trzy popularne wśród turystów piaszczyste plaże. Są to Makris Gialos, Aviathos oraz Platis Gialos. Turyści tu wypoczywający mogą skorzystać z leżaków, boisk i oferty beach barów.

  Kolejne urokliwe plaże znajdują się na Połwyspie Paliki, niedaleko miejscowości Lixouri. Plaże Petani, Ammos oraz Xi z piaskiem o wyjątkowej czerwonej barwie, otoczone skalistymi klifami i oblane turkusową wodą, robią piorunujące wrażenie.

  Natomiast najpiękniejsze plaże na południu Kefalonii znajdują się w pobliżu kurortów Lassi i Skala.

  Grecja
  Grecja | Kefalonia – plaża Petani (by tripandtravelblog )

  Kefalonia – atrakcje

  Kefalonia to nie tylko piękne krajobrazy i niebiańskie plaże. Na wyspie znajduje się również kilka ciekawych obiektów i miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest leżący niedaleko Perataty XIV-wieczny Zamek Agios Georges (Zamek św. Jerzego). Kolejną ciekawą budowlą na wyspie jest XVI-wieczny Klasztor Gerassimosa, gdzie złożone w srebrnym sarkofagu, spoczywają szczątki patrona Kefalonii – św. Gerassimosa.

  Na wyspie znajdują się również dwie przepiękne jaskinie, stanowiące jedne z największych atrakcji turystycznych wyspy. Pierwsza z nich to położona w pobliżu miasta Sami, Jaskinia Melissani. Nazwa jaskini pochodzi od imienia jednej z nimf, której figurki odkryto tu podczas prac archeologicznych. Największą atrakcją, przyciągająca do groty turystów jest znajdujące się w jej wnętrzu słone jezioro. Jego krystalicznie czyste wody mienią się, w przedostających się tu szczelinami promieniach słonecznych, wieloma odcieniami niebieskiego. Ten niezwykły świetlny spektakl turyści mogą podziwiać z kursujących po jeziorze łodzi.{div float:right}

  {/div}

  Drugą niezwykle piękną jaskinią jest Jaskinia Drogarati. Ze względu na swoje ogromne rozmiary i szczególną akustykę, wykorzystywana jest jako sala koncertowa. Śpiewali tu m.in. Maria Callas i Luciano Pavarotti. W jej wnętrzu podziwiać można bardzo efektowne stalaktyty i stalagmity.

  Kefalonia – wczasy

  Wiele biur turystycznych proponuje swoim klientom oferty wycieczek właśnie na tę wciąż jeszcze nie do końca odkrytą przez turystów grecką wyspę. A Kefalonia last minute to idealny sposób na spędzenie wymarzonych wakacji!

  Turyści spragnieni relaksu, słońca i ciepłej, czystej wody bez problemu odnajdą je na jednej z wielu przepięknych plaż. Nie zabraknie tu również atrakcji dla amatorów sportów wodnych, takich jak nurkowanie, snorkelling czy żeglarstwo.

  Miłośnicy zwiedzania mogą udać się na piesze bądź rowerowe wycieczki szlakiem największych atrakcji wyspy, bądź też wybrać się w rejs na sąsiednie wyspy, m.in. Lefakadę czy Itakę.

  Grecja
  Grecja | Kefalonia – Jaskinia Drogarati (by kosaphoto )

 • Grecja - widok na morze

  Klimat Grecji

  W Grecji nie ma jesieni! – czyż nie brzmi to wspaniale dla każdego mieszkańca naszego kraju, gdzie jesienna słota zdaje się panować przez większą część roku? Przyjrzyjmy się bliżej klimatowi Grecji.

 • Krajobrazy Korfu

  Korfu – wyspa pełna zieleni

  Osoby, które po raz pierwszy znajdą się na tej malowniczej wyspie nie wiedzą, co podziwiać najpierw: piękno okolicznej przyrody czy też urok miasteczek pełnych zabytkowych budowli i miejsc rozrywki, a może od razu zasmakować kąpieli słonecznej na złotej plaży?

 • Bajeczna plaża na Kos

  Kos – wyspa białych plaż

  Grecka wyspa Kos położona jest na Morzu Egejskim w archipelagu Dodekanez (Sporady), niedaleko – w odległości zaledwie 4 km – od tureckiego wybrzeża. Powierzchnia wyspy wynosi ok. ok. 290 km², a zamieszkuje ją mniej więcej 26 tysięcy obywateli.

 • Souvlakia - szaszłyki z jagnięciny

  Kuchnia grecka

  Wielu smakoszy zastanawia się, co wpływa na wyjątkowość greckiej kuchni? Na pewno nie bez znaczenia jest tu nadmorskie położenie kraju, z którym wiąże się dostatek ryb i owoców morza oraz ciepły, śródziemnomorski klimat pozwalający, by owoce i warzywa dojrzewały w pełnym słońcu.

 • Plaża w Laganas

  Laganas – miasto imprez

  Jednym z najpopularniejszych miast na wyspie Zakynthos jest Laganas. I nie chodzi to o ilość atrakcji czy zabytków, ale bogatą bazę hotelową i gastronomiczną. Laganas nazywane jest też miastem imprez, bo niemal co drugi lokal na głównej ulicy to klub

 • Antyczne ruiny na Kos

  Miasto Kos

  Miasto Kosjest największym miastem i stolicą wyspy o tej samej nazwie. Zachwyca zabytkami, architekturą, czystym morzem i wspaniałą, słoneczną pogodą. To idealne miejsce na spędzenie wymarzonych greckich wakacji!

 • Rodos nocą

  Miasto Rodos

  Rodos –  stolica wyspy, bez wątpienia jedno z najpiękniejszych greckich miast, gdzie  współczesność łączy się z historią. Piękne plaże, wspaniałe zabytki i ciekawe smaki zachwycą niejednego turystę.

 • miasto-zante Przewodnik po Grecji – zabytki, muzea, piękne plaże i dobre restauracje

  Miasto Zakynthos

  Zakynthos, nazywane też Zante jest głównym, największym miastem wyspy o tej samej nazwie. Znacznie różni się od kurortów, dlatego tak chętnie odwiedzają je turyści.

 • Półmisek z migdałami

  Migdałowa Grecja

  Chrupiące, świeże migdały są charakterystycznym elementem greckiej kuchni. Ale nie tylko. Są także przez Greków uważane za symbol pomyślności, miłości i… płodności. Istnieje przekonanie, że działają jak afrodyzjak.

 • Słynny wrak z Zakynthos

  Moja wielka wycieczka do Grecji

  W Grecji, a dokładniej na Zakynthos miałam okazję być we wrześniu 2015 roku. Moje obawy, że na wyspie będzie „wiało nudą” oczywiście nie sprawdziły się i wspominam ten wyjazd jako jeden z bardziej udanych. Ale może zacznę od początku…

 • Plaża na Krecie

  Najlepsze plaże Grecji – wymarzony wypoczynek nad morzem

  Jedną z największych atrakcji Grecji jest licząca niemalże 14000 kilometrów linia brzegowa, a konkretnie liczne, malownicze plaże zdobiące wybrzeża. Jeśli więc szukasz idealnej plaży na wakacje Grecja z jej cudownymi wybrzeżami i słonecznymi wyspami, czeka właśnie na ciebie.

 • Lazurowe morze na Santorini

  Romantyczne Santorini

  Malownicze wąskie uliczki, klimatyczne kawiarenki i najpiękniejsze zachody słońca w całej Grecji... być może to właśnie Santorini jest miejscem, gdzie spędzisz swój wymarzony urlop czy idealny miesiąc miodowy lub zorganizujesz uroczystość weselną jak ze snu.

 • Panorama Samos

  Samos – zielona wyspa hedonistów

  Samos jest malowniczą wysepką położoną na Morzu Egejskim tuż u wybrzeży Azji Mniejszej. Tak jak wielu innym greckim miejscowościom, również tej wyspie, przypadł w udziale zaszczyt zostania miejscem mitycznych narodzin pewnego bóstwa. Według mitologii greckiej, u brzegów rzeki Imbrasos na Samos, przyszła na świat małżonka Zeusa – Hera.

 • Pałac w Knossos na Krecie

  Top 10 miejsc, które warto zobaczyć na Krecie

  Kreta to jedna z najczęściej odwiedzanych greckich wysp i wymarzone miejsce na udane wakacje. Oprócz ciepłego morza i wyśmienitego jedzenia oferuje wiele ciekawych zabytków i atrakcji. Oto najpiękniejsze miejsca na Krecie, Które koniecznie musicie zobaczyć.

 • Wapienne skały Zante

  Zakynthos (Zante) – Wyspa Żółwi

  Zakynthos(Zakintos) to niewielka wysepka w archipelagu Wysp Jońskich, znana przede wszystkim ze wspaniałych krajobrazów. To prawdziwa perełka wśród wysp greckich, która wciąż jeszcze jest miejscem niezdobytym przez tłumne rzesze turystów.  Ci, którym uda się dotrzeć na tę wysepkę, z miejsca zakochują się w panującej tu atmosferze i na stałe umieszczają ją na mapie miejsc, do których koniecznie trzeba powrócić.

 • Zatoka Wraku

  Zatoka Wraku na Zakynthos

  Myśląc o Zakintos (Zakynthos) przed oczami pojawia nam się widok cudownie błękitnej wody otaczającej żółtą plażę z wrakiem statku. Jest to Zatoka Wraku – najpopularniejsze miejsce na wyspie i jedna z najpiękniejszych zatok na świecie.