Stanowiska archeologiczne

 • Widok na Akropol

  Akropol ateński

  Górujące nad Atenami wapienne wzgórze – Akropol, jest największą chlubą miasta. Mianem akropolis określano niegdyś miasto lub jego część położoną na wzgórzu (gr. akros – najwyższy, polis – miasto). To właśnie tu znajduje się zespół najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zabytków starożytnej Grecji. Wzgórze początkowo pełniło rolę obronną, a z czasem stało się największym okręgiem kultowym Hellady.

 • Majestatyczny Akropol

  Akropol skąpany w gorącym słońcu

  Tegoroczne lato dało się Grekom we znaki. Wysokie temperatury zmusiły pracowników Akropolu do skrócenia godzin otwarcia starożytnego kompleksu.

 • Partenon w Atenach

  Barwy starożytności

  Grecja kojarzy nam się głównie z bielą starożytnych budowli, malowniczo ulokowanych na tle błękitnego nieba, a także z jasnym marmurem lub surowością brązu posągów antycznych bóstw. Aż trudno uwierzyć, że starożytny świat tętnił kiedyś kolorami.

 • Antyczne ruiny w Delfach

  Delfy – z wizytą u Apollina

  Delfy (gr. Delphoi, zwane także Kastri) ulokowane są u podnóża gór Parnas, stanowiących niegdyś siedzibę boga Apollina, a dziś ważny ośrodek sportów zimowych. Delfy były najważniejszym (obok Delos) miejscem kultu patrona muzyki, sztuki i poezji – Apollina.

 • Ruiny na Delos

  Delos – skalista wyspa na na Morzu Egejskim

  Delos jest najmniejszą z wysp archipelagu Cyklady na Morzu Egejskim. Wyspa ta uważana jest za mityczne miejsce narodzin boskiego rodzeństwa: Apollina i Artemidy. Niepoprawni marzyciele, którzy pragną czegoś więcej niż tylko zwiedzania zabytków i poznawania faktów historycznych, mogą podjąć się próby odnalezienia daktylowej palmy, pod którą powiła swe dzieci Latona.

 • Erechtejon w Atenach

  Greckie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

  Grecja to istna kopalnia zabytków. Nic więc dziwnego, że aż 17 obiektów znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to miejsca, w których mieszkali starożytni mieszkańcy Grecji, jak i te późniejsze, czarujące swoim pięknem. O to co warto zobaczyć w Grecji!

 • Ruiny w Olimpii

  Olimpia – kolebka najsłynniejszych igrzysk sportowych

  Z czym innym kojarzyć nam się może nazwa „Olimpia”, jak nie z olimpijskimi igrzyskami? Owa, znana nam wszystkim najstarsza i najbardziej prestiżowa, międzynarodowa impreza sportowa, wzięła swój początek właśnie w jednym z greckich miast.

 • Świątynia Posejdona na Sunion

  Przylądek Sunion – dawna siedziba Posejdona

  U południowo-wschodnich wybrzeży Grecji linia brzegowa kształtuje się w malowniczy, skalisty przylądek – Sunion. Majaczące u jego skraju 12 doryckich kolumn, stanowiących pozostałość po świątyni Posejdona, przypomina nam o dawnej, historycznej świetności tego miejsca i tajemnicy mitów z nim związanych.

 • Ruiny w Delfach

  Sanktuarium Apollina w Delfach

  Delfy w starożytności były jednym z głównych ośrodków kultu boga poezji, muzyki i sztuk wszelakich – Apolla. Jak podają mity, niegdyś pokonał on strzegącego wyroczni w Delfach Pytona i objął w posiadanie tamtejszą świątynię.

 • Teatr w Dodonie

  Starożytna Dodona

  Jeżeli po odwiedzinach wyroczni pytyjskiej w Delfach wciąż będziemy czuli niedosyt i potrzebę zweryfikowania słów kapłanki oraz ponownego rozstrzygnięcia dręczącej nas sprawy, zawsze możemy udać się do Dodony. Dlaczego właśnie tam? Otóż w Dodonie mieściła się druga pod względem ważności i najstarsza grecka wyrocznia a także ośrodek kultu Zeusa.