Wyspy greckie

 • Zatoka wraku Zante

  Atrakcje na wyspie Zakynthos

  Co warto zobaczyć na Zakynthos (Zakintos)? W 1953 roku podczas trzęsienia ziemi, wyspa została niemal doszczętnie zniszczona. Uratowało się jednak kilka perełek, które dziś możemy podziwiać, np. kościół św. Dionizosa czy przepiękne plaże, zatoki i groty.

 • Ruiny na Delos

  Delos – skalista wyspa na na Morzu Egejskim

  Delos jest najmniejszą z wysp archipelagu Cyklady na Morzu Egejskim. Wyspa ta uważana jest za mityczne miejsce narodzin boskiego rodzeństwa: Apollina i Artemidy. Niepoprawni marzyciele, którzy pragną czegoś więcej niż tylko zwiedzania zabytków i poznawania faktów historycznych, mogą podjąć się próby odnalezienia daktylowej palmy, pod którą powiła swe dzieci Latona.

 • kefalonia.2 Przewodnik po wyspach greckich – zabytki, atrakcje i plaże

  Kefalonia – grecka wyspa, którą warto poznać bliżej

  Kefalonia z każdym rokiem przyciąga coraz więcej turystów. A wszystko to za sprawą swego niepowtarzalnego piękna, cudownej pogody i niepowtarzalnej atmosfery. Ta wciąż mało znana grecka wyspa zachwyca wspaniałością krajobrazów – surowych gór, piaszczystych plaż, szmaragdowych zatoczek i białych klifów, a także cudowną, leniwą atmosferą, która pozwala choć na moment oderwać się i zapomnieć o codzienności.

  {div float:right}
  {/div}Położenie wyspy

  Kefalonia to największa wyspa Wysp Jońskich – archipelagu położonego na Morzu Jońskim i rozciągającego się wzdłuż zachodniego wybrzeża Grecji. Jej powierzchnia wynosi blisko 800 km².

  Sama Kefalonia leży w Zatoce Patraskiej pomiędzy dwoma innymi greckimi wyspami, popularną wśród turystów Zakynthos oraz Lefkadą.

  Przy północno-wschodnim wybrzeżu Kefalonii, znajduje się jeszcze jedna wyspa, rozsławiona przez Homera maleńka Itaka.

  Sielski krajobraz Kefalonii

  Kefalonia rozpościera przed odwiedzającymi ją turystami krajobraz urzekający swym pięknem i spokojem. Jak na większości greckich wysp także tu dominuje krajobraz górzysty. Najwyższym szczytem na wyspie jest wznosząca się na wysokość 1627 m n.p.m. góra Ainos.

  Grecja
  Grecja | Kefalonia – plaża Myrtos (by hisgett )

  Leżący u jej podnóża Park Narodowy to idealne miejsce na rowerowe wycieczki i podziwianie kefalońskiej fauny i flory, a sama góra stanowi doskonały punkt widokowy, z którego podziwiać można zjawiskową panoramę wyspy.

  Plaże na Kefalonii są długie, piaszczysto-kamieniste i niemal bezludne. Liczne zatoczki zachwycają krystaliczną, turkusową wodą i niezmąconą ciszą.

  Ten piękny krajobraz wyspy dopełniają średniowieczne zamki, zabytkowe klasztory i urokliwe senne miasteczka.

  Historia Kefalonii

  Archipelag Wysp Jońskich, do którego zalicza się Kefalonia, odznacza się dość burzliwą i bogatą historią. Na wyspie można odnaleźć ślady wielu starożytnych kultur, m.in. nekropolii z epoki mykeńskiej (XII wiek p.n.e.). Swoje wpływy pozostawili tu nie tylko Grecy, ale również Rzymianie, którzy w II wieku p.n.e zajęli wyspę.

  W późniejszych wiekach Kefalonia, jak i pozostałe wyspy archipelagu, weszły w skład Republiki Weneckiej (XIV-XV wiek), by na chwilę stać się częścią Imperium Tureckiego i znów powrócić do Wenecji (XV-XVIII wiek).

  Grecja
  Grecja | Kefalonia – Fiskardo (by hisgett )

  Od 1864 roku Kefalonia wraz z Wyspami Jońskimi należy do Grecji.

  Niestety większość zabytków, świadczących o bogatej historii wyspy, uległo zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi, jakie dotknęło Kefalonię w 1953 roku.

  {div float:left}
  {/div}Miasta i kurorty Kefalonii

  Stolicą Kefalonii jest tętniące życiem Argostoli – portowe miasto i kurort leżące nad malowniczą zatoką. Centrum miasta stanowi ulica Lithostrotou, gdzie na każdym kroku znajdują się sklepy z pamiątkami. Można tu kupić oliwki, słodycze czy kefalońskie wina, z których produkcji słynie wyspa. Ulica Lithostrotou prowadzi do Platia Vallianou, gwarnego placu wypełnionego tawernami.

  W Argostoli znajduje się Muzeum Archeologiczne, w którym oprócz zabytkowych eksponatów opowiadających historie wyspy, można również obejrzeć archiwalne zdjęcia, pochodzące sprzed trzęsienia ziemi. Ciekawą atrakcją wyspy jest również latarnia morska – Fanari, znajdujące się na końcu niewielkiego molo.

  Drugim co do wielkości miastem na wyspie jest leżące na Półwyspie Paliki Lixouri – niewielki kurort z kilkoma pięknymi plażami. Rejs promem ze stolicy do Lixouri to wspaniała okazja do podziwiania fantastycznych śródziemnomorskich widoków.

  W północnej części wyspy, wśród skalistych klifów, leżą dwie niezwykle urokliwe miejscowości – Assos i Fiskardo. Obie urzekają swą śródziemnomorską atmosferą i pięknymi widokami na krystalicznie czyste wody zatoki. Fiskardo, to jedyne miasto na wyspie, które nie uległo zniszczeniu w czasie trzęsienia ziemi, dzięki czemu można tu podziwiać stare weneckie domy z XVII wieku. W porcie natomiast znajdują się liczne tawerny, bary i restauracje.

  Kolejnym miasteczkiem wartym odwiedzenia jest położone niedaleko Argostoli Sami. To urocze miasteczko nad zatoką było filmowym planem dla filmu „Kapitan Corelli Mandolino” z Niclasem Cage i Penelope Cruz.  Z portu rozciąga się wspaniały widok na sąsiadującą z Kefalonią Itakę.

  Najpopularniejsze wśród turystów kurorty – Lassi i Skala leżą w południowej części wyspy. Znaleźć tu można doskonałe plaże i piękne zatoczki, wprost idealne do uprawiania sportów, takich jak nurkowanie czy snorkelling, a także  hotele, tawerny, restauracje i sklepy z pamiątkami. Zwiedzając okolice Skali można natrafić na ruiny świątyni Apollina z VII wieku.

  Najpiękniejsze plaże Kefalonii

  Na Kefalonii nie brakuje cudownych piaszczystych i piaszczysto-kamienistych plaż. Najbardziej znaną i uważaną za najpiękniejszą na wyspie jest kamienista plaża Myrtos. Wysokie klify i krystalicznie czysta woda mieniąca się wszystkimi odcieniami niebieskiego robi niesamowite wrażenie na każdym kto tu dotrze.

  Niedaleko stolicy Kefalonii znajdują się trzy popularne wśród turystów piaszczyste plaże. Są to Makris Gialos, Aviathos oraz Platis Gialos. Turyści tu wypoczywający mogą skorzystać z leżaków, boisk i oferty beach barów.

  Kolejne urokliwe plaże znajdują się na Połwyspie Paliki, niedaleko miejscowości Lixouri. Plaże Petani, Ammos oraz Xi z piaskiem o wyjątkowej czerwonej barwie, otoczone skalistymi klifami i oblane turkusową wodą, robią piorunujące wrażenie.

  Natomiast najpiękniejsze plaże na południu Kefalonii znajdują się w pobliżu kurortów Lassi i Skala.

  Grecja
  Grecja | Kefalonia – plaża Petani (by tripandtravelblog )

  Kefalonia – atrakcje

  Kefalonia to nie tylko piękne krajobrazy i niebiańskie plaże. Na wyspie znajduje się również kilka ciekawych obiektów i miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest leżący niedaleko Perataty XIV-wieczny Zamek Agios Georges (Zamek św. Jerzego). Kolejną ciekawą budowlą na wyspie jest XVI-wieczny Klasztor Gerassimosa, gdzie złożone w srebrnym sarkofagu, spoczywają szczątki patrona Kefalonii – św. Gerassimosa.

  Na wyspie znajdują się również dwie przepiękne jaskinie, stanowiące jedne z największych atrakcji turystycznych wyspy. Pierwsza z nich to położona w pobliżu miasta Sami, Jaskinia Melissani. Nazwa jaskini pochodzi od imienia jednej z nimf, której figurki odkryto tu podczas prac archeologicznych. Największą atrakcją, przyciągająca do groty turystów jest znajdujące się w jej wnętrzu słone jezioro. Jego krystalicznie czyste wody mienią się, w przedostających się tu szczelinami promieniach słonecznych, wieloma odcieniami niebieskiego. Ten niezwykły świetlny spektakl turyści mogą podziwiać z kursujących po jeziorze łodzi.{div float:right}

  {/div}

  Drugą niezwykle piękną jaskinią jest Jaskinia Drogarati. Ze względu na swoje ogromne rozmiary i szczególną akustykę, wykorzystywana jest jako sala koncertowa. Śpiewali tu m.in. Maria Callas i Luciano Pavarotti. W jej wnętrzu podziwiać można bardzo efektowne stalaktyty i stalagmity.

  Kefalonia – wczasy

  Wiele biur turystycznych proponuje swoim klientom oferty wycieczek właśnie na tę wciąż jeszcze nie do końca odkrytą przez turystów grecką wyspę. A Kefalonia last minute to idealny sposób na spędzenie wymarzonych wakacji!

  Turyści spragnieni relaksu, słońca i ciepłej, czystej wody bez problemu odnajdą je na jednej z wielu przepięknych plaż. Nie zabraknie tu również atrakcji dla amatorów sportów wodnych, takich jak nurkowanie, snorkelling czy żeglarstwo.

  Miłośnicy zwiedzania mogą udać się na piesze bądź rowerowe wycieczki szlakiem największych atrakcji wyspy, bądź też wybrać się w rejs na sąsiednie wyspy, m.in. Lefakadę czy Itakę.

  Grecja
  Grecja | Kefalonia – Jaskinia Drogarati (by kosaphoto )

 • Krajobrazy Korfu

  Korfu – wyspa pełna zieleni

  Osoby, które po raz pierwszy znajdą się na tej malowniczej wyspie nie wiedzą, co podziwiać najpierw: piękno okolicznej przyrody czy też urok miasteczek pełnych zabytkowych budowli i miejsc rozrywki, a może od razu zasmakować kąpieli słonecznej na złotej plaży?

 • Bajeczna plaża na Kos

  Kos – wyspa białych plaż

  Grecka wyspa Kos położona jest na Morzu Egejskim w archipelagu Dodekanez (Sporady), niedaleko – w odległości zaledwie 4 km – od tureckiego wybrzeża. Powierzchnia wyspy wynosi ok. ok. 290 km², a zamieszkuje ją mniej więcej 26 tysięcy obywateli.

 • Plaża na Krecie

  Kreta – przewodnik po największej greckiej wyspie

  Turyści poszukujący miejsca wyjątkowo malowniczego, pełnego atrakcji, ale niepozbawionego zacisznych zakątków, a ponadto mogącego poszczycić się niebanalną historią, powinni wybrać się na Kretę. Ta największa z wysp greckich to słynna kolebka kultury europejskiej, a dziś – jedno z najpopularniejszych centrów turystycznych.

 • Hersonissos na Krecie

  Kreta okiem internautów

  Na internetowych forach wrze: „Czy warto jechać na Kretę?”, „Kreta – gdzie jechać?”, „Gdzie jest pięknie?”, „Kto był?”, „Co radzicie?” – pytaniom nie ma końca. Choć fora stały się bezcennym źródłem sprawdzonych informacji o danych miejscowościach czy hotelach, warto do nich podchodzić z pewnym dystansem. Niech jedna negatywna ocena nie będzie dla nas wyrocznią, bo jak wszem i wobec wiadomo: ilu ludzi tyle opinii.

 • Piękna wyspa Mykonos

  Mykonos – wyspa wiatraków i białych domów

  Mykonos to jedna z wielu greckich wysp, położona na Morzu Egejskim, w Archipelagu Cyklad. Co takiego ma w sobie to miejsce, że pokochały je gwiazdy?

 • Starówka Rodos

  Rodos – wyspa słońca i motyli

  Wyspa Rodos to słoneczne i pełne życia centrum archipelagu Dodekanez. Chmury zakrywają tutejsze niebo niezwykle rzadko, nad czym czuwa sam Helios. Rodos jest tak atrakcyjnym miejscem na mapie, że nie potrafią mu się oprzeć nawet sami Grecy na co dzień zamieszkujący lądową część kraju.

 • Lazurowe morze na Santorini

  Romantyczne Santorini

  Malownicze wąskie uliczki, klimatyczne kawiarenki i najpiękniejsze zachody słońca w całej Grecji... być może to właśnie Santorini jest miejscem, gdzie spędzisz swój wymarzony urlop czy idealny miesiąc miodowy lub zorganizujesz uroczystość weselną jak ze snu.

 • Panorama Samos

  Samos – zielona wyspa hedonistów

  Samos jest malowniczą wysepką położoną na Morzu Egejskim tuż u wybrzeży Azji Mniejszej. Tak jak wielu innym greckim miejscowościom, również tej wyspie, przypadł w udziale zaszczyt zostania miejscem mitycznych narodzin pewnego bóstwa. Według mitologii greckiej, u brzegów rzeki Imbrasos na Samos, przyszła na świat małżonka Zeusa – Hera.

 • Pałac w Knossos na Krecie

  Top 10 miejsc, które warto zobaczyć na Krecie

  Kreta to jedna z najczęściej odwiedzanych greckich wysp i wymarzone miejsce na udane wakacje. Oprócz ciepłego morza i wyśmienitego jedzenia oferuje wiele ciekawych zabytków i atrakcji. Oto najpiękniejsze miejsca na Krecie, Które koniecznie musicie zobaczyć.

 • Wyspa Gavdos w Grecji

  W krainie greckich wysp

  Wśród wielu rankingów, prowadzonych czy to przez czasopisma podróżnicze, czy przez turystyczne portale internetowe, Grecja często zajmuje wysokie pozycje. Jest coraz chętniej wybieranym kierunkiem urlopowym i chyba najbardziej romantycznym miejscem na Ziemi. Jest także piątym krajem europejskim pod względem liczby wysp i wysepek.

 • Kefalonia 2017

  Wakacje w Grecji 2017

  Sezon wakacyjny 2016 już dawno za nami. Teraz czas planowania tegorocznych wakacji, oczywiście do Grecji! Kupić wycieczkę czy samodzielnie zorganizować podróż? Jaki jest koszt wycieczek? Zapraszamy do lektury.

 • zakynthos-wrzesien Przewodnik po wyspach greckich – zabytki, atrakcje i plaże

  Wrzesień na Zakynthos

  Wrzesień to idealna pora roku na wakacje w Grecji dla osób, które nie lubią tłumów i przeraźliwie wysokich temperatur. Nie oznacza to jednak, że możemy zapomnieć o opalaniu i kąpielach w morzu – wręcz przeciwnie!

 • Bajeczna plaża grecka

  Wzrasta popularność wysp greckich!

  Turystyka w Grecji przechodzi trudny okres, ale jak pokazują dane, aktywność turystyczna wysp greckich wzrosła w tym roku o około 15%.

 • Wapienne skały Zante

  Zakynthos (Zante) – Wyspa Żółwi

  Zakynthos(Zakintos) to niewielka wysepka w archipelagu Wysp Jońskich, znana przede wszystkim ze wspaniałych krajobrazów. To prawdziwa perełka wśród wysp greckich, która wciąż jeszcze jest miejscem niezdobytym przez tłumne rzesze turystów.  Ci, którym uda się dotrzeć na tę wysepkę, z miejsca zakochują się w panującej tu atmosferze i na stałe umieszczają ją na mapie miejsc, do których koniecznie trzeba powrócić.