Kefalonia z każdym rokiem przyciąga coraz więcej turystów. A wszystko to za sprawą swego niepowtarzalnego piękna, cudownej pogody i niepowtarzalnej atmosfery. Ta wciąż mało znana grecka wyspa zachwyca wspaniałością krajobrazów – surowych gór, piaszczystych plaż, szmaragdowych zatoczek i białych klifów, a także cudowną, leniwą atmosferą, która pozwala choć na moment oderwać się i zapomnieć o codzienności.

Położenie wyspy

Kefalonia to największa wyspa Wysp Jońskich – archipelagu położonego na Morzu Jońskim i rozciągającego się wzdłuż zachodniego wybrzeża Grecji. Jej powierzchnia wynosi blisko 800 km².

Sama Kefalonia leży w Zatoce Patraskiej pomiędzy dwoma innymi greckimi wyspami, popularną wśród turystów Zakynthos oraz Lefkadą.

Przy północno-wschodnim wybrzeżu Kefalonii, znajduje się jeszcze jedna wyspa, rozsławiona przez Homera maleńka Itaka.

Sielski krajobraz Kefalonii

Kefalonia rozpościera przed odwiedzającymi ją turystami krajobraz urzekający swym pięknem i spokojem. Jak na większości greckich wysp także tu dominuje krajobraz górzysty. Najwyższym szczytem na wyspie jest wznosząca się na wysokość 1627 m n.p.m. góra Ainos.

Grecja
Grecja | Kefalonia – plaża Myrtos (by hisgett )

Leżący u jej podnóża Park Narodowy to idealne miejsce na rowerowe wycieczki i podziwianie kefalońskiej fauny i flory, a sama góra stanowi doskonały punkt widokowy, z którego podziwiać można zjawiskową panoramę wyspy.

Plaże na Kefalonii są długie, piaszczysto-kamieniste i niemal bezludne. Liczne zatoczki zachwycają krystaliczną, turkusową wodą i niezmąconą ciszą.

Ten piękny krajobraz wyspy dopełniają średniowieczne zamki, zabytkowe klasztory i urokliwe senne miasteczka.

Historia Kefalonii

Archipelag Wysp Jońskich, do którego zalicza się Kefalonia, odznacza się dość burzliwą i bogatą historią. Na wyspie można odnaleźć ślady wielu starożytnych kultur, m.in. nekropolii z epoki mykeńskiej (XII wiek p.n.e.). Swoje wpływy pozostawili tu nie tylko Grecy, ale również Rzymianie, którzy w II wieku p.n.e zajęli wyspę.

W późniejszych wiekach Kefalonia, jak i pozostałe wyspy archipelagu, weszły w skład Republiki Weneckiej (XIV-XV wiek), by na chwilę stać się częścią Imperium Tureckiego i znów powrócić do Wenecji (XV-XVIII wiek).

Grecja
Grecja | Kefalonia – Fiskardo (by hisgett )

Od 1864 roku Kefalonia wraz z Wyspami Jońskimi należy do Grecji.

Niestety większość zabytków, świadczących o bogatej historii wyspy, uległo zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi, jakie dotknęło Kefalonię w 1953 roku.

Miasta i kurorty Kefalonii

Stolicą Kefalonii jest tętniące życiem Argostoli – portowe miasto i kurort leżące nad malowniczą zatoką. Centrum miasta stanowi ulica Lithostrotou, gdzie na każdym kroku znajdują się sklepy z pamiątkami. Można tu kupić oliwki, słodycze czy kefalońskie wina, z których produkcji słynie wyspa. Ulica Lithostrotou prowadzi do Platia Vallianou, gwarnego placu wypełnionego tawernami.

W Argostoli znajduje się Muzeum Archeologiczne, w którym oprócz zabytkowych eksponatów opowiadających historie wyspy, można również obejrzeć archiwalne zdjęcia, pochodzące sprzed trzęsienia ziemi. Ciekawą atrakcją wyspy jest również latarnia morska – Fanari, znajdujące się na końcu niewielkiego molo.

Drugim co do wielkości miastem na wyspie jest leżące na Półwyspie Paliki Lixouri – niewielki kurort z kilkoma pięknymi plażami. Rejs promem ze stolicy do Lixouri to wspaniała okazja do podziwiania fantastycznych śródziemnomorskich widoków.

W północnej części wyspy, wśród skalistych klifów, leżą dwie niezwykle urokliwe miejscowości – Assos i Fiskardo. Obie urzekają swą śródziemnomorską atmosferą i pięknymi widokami na krystalicznie czyste wody zatoki. Fiskardo, to jedyne miasto na wyspie, które nie uległo zniszczeniu w czasie trzęsienia ziemi, dzięki czemu można tu podziwiać stare weneckie domy z XVII wieku. W porcie natomiast znajdują się liczne tawerny, bary i restauracje.

Kolejnym miasteczkiem wartym odwiedzenia jest położone niedaleko Argostoli Sami. To urocze miasteczko nad zatoką było filmowym planem dla filmu „Kapitan Corelli Mandolino” z Niclasem Cage i Penelope Cruz.  Z portu rozciąga się wspaniały widok na sąsiadującą z Kefalonią Itakę.

Najpopularniejsze wśród turystów kurorty – Lassi i Skala leżą w południowej części wyspy. Znaleźć tu można doskonałe plaże i piękne zatoczki, wprost idealne do uprawiania sportów, takich jak nurkowanie czy snorkelling, a także  hotele, tawerny, restauracje i sklepy z pamiątkami. Zwiedzając okolice Skali można natrafić na ruiny świątyni Apollina z VII wieku.

Najpiękniejsze plaże Kefalonii

Na Kefalonii nie brakuje cudownych piaszczystych i piaszczysto-kamienistych plaż. Najbardziej znaną i uważaną za najpiękniejszą na wyspie jest kamienista plaża Myrtos. Wysokie klify i krystalicznie czysta woda mieniąca się wszystkimi odcieniami niebieskiego robi niesamowite wrażenie na każdym kto tu dotrze.

Niedaleko stolicy Kefalonii znajdują się trzy popularne wśród turystów piaszczyste plaże. Są to Makris Gialos, Aviathos oraz Platis Gialos. Turyści tu wypoczywający mogą skorzystać z leżaków, boisk i oferty beach barów.

Kolejne urokliwe plaże znajdują się na Połwyspie Paliki, niedaleko miejscowości Lixouri. Plaże Petani, Ammos oraz Xi z piaskiem o wyjątkowej czerwonej barwie, otoczone skalistymi klifami i oblane turkusową wodą, robią piorunujące wrażenie.

Natomiast najpiękniejsze plaże na południu Kefalonii znajdują się w pobliżu kurortów Lassi i Skala.

Grecja
Grecja | Kefalonia – plaża Petani (by tripandtravelblog )

Kefalonia – atrakcje

Kefalonia to nie tylko piękne krajobrazy i niebiańskie plaże. Na wyspie znajduje się również kilka ciekawych obiektów i miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest leżący niedaleko Perataty XIV-wieczny Zamek Agios Georges (Zamek św. Jerzego). Kolejną ciekawą budowlą na wyspie jest XVI-wieczny Klasztor Gerassimosa, gdzie złożone w srebrnym sarkofagu, spoczywają szczątki patrona Kefalonii – św. Gerassimosa.

Na wyspie znajdują się również dwie przepiękne jaskinie, stanowiące jedne z największych atrakcji turystycznych wyspy. Pierwsza z nich to położona w pobliżu miasta Sami, Jaskinia Melissani. Nazwa jaskini pochodzi od imienia jednej z nimf, której figurki odkryto tu podczas prac archeologicznych. Największą atrakcją, przyciągająca do groty turystów jest znajdujące się w jej wnętrzu słone jezioro. Jego krystalicznie czyste wody mienią się, w przedostających się tu szczelinami promieniach słonecznych, wieloma odcieniami niebieskiego. Ten niezwykły świetlny spektakl turyści mogą podziwiać z kursujących po jeziorze łodzi.

Drugą niezwykle piękną jaskinią jest Jaskinia Drogarati. Ze względu na swoje ogromne rozmiary i szczególną akustykę, wykorzystywana jest jako sala koncertowa. Śpiewali tu m.in. Maria Callas i Luciano Pavarotti. W jej wnętrzu podziwiać można bardzo efektowne stalaktyty i stalagmity.

Kefalonia – wczasy

Wiele biur turystycznych proponuje swoim klientom oferty wycieczek właśnie na tę wciąż jeszcze nie do końca odkrytą przez turystów grecką wyspę. A Kefalonia last minute to idealny sposób na spędzenie wymarzonych wakacji!

Turyści spragnieni relaksu, słońca i ciepłej, czystej wody bez problemu odnajdą je na jednej z wielu przepięknych plaż. Nie zabraknie tu również atrakcji dla amatorów sportów wodnych, takich jak nurkowanie, snorkelling czy żeglarstwo.

Miłośnicy zwiedzania mogą udać się na piesze bądź rowerowe wycieczki szlakiem największych atrakcji wyspy, bądź też wybrać się w rejs na sąsiednie wyspy, m.in. Lefakadę czy Itakę.

Grecja
Grecja | Kefalonia – Jaskinia Drogarati (by kosaphoto )

Zainteresują Cię również

Wakacje w Grecji 2017 Wakacje w Grecji 2017
Sezon wakacyjny 2016 już dawno za nami. Teraz czas planowania tegorocznych wakacji, oczywiście do Grecji! Kupić...
Mykonos – wyspa wiatraków i białych domów Mykonos – wyspa wiatraków i białych domów
Mykonos to jedna z wielu greckich wysp, położona na Morzu Egejskim, w Archipelagu Cyklad. Co takiego ma w sobie to...
Moja wielka wycieczka do Grecji Moja wielka wycieczka do Grecji
W Grecji, a dokładniej na Zakynthos miałam okazję być we wrześniu 2015 roku. Moje obawy, że na wyspie będzie &...
Wrzesień na Zakynthos Wrzesień na Zakynthos
Wrzesień to idealna pora roku na wakacje w Grecji dla osób, które nie lubią tłumów i przeraź...
Laganas – miasto imprez Laganas – miasto imprez
Jednym z najpopularniejszych miast na wyspie Zakynthos jest Laganas. I nie chodzi to o ilość atrakcji czy zabytk&...