Heraklion, nazywany również Iraklion, jest największym miastem i ośrodkiem administracyjnym Krety. Jest to również czwarte pod względem wielkości miasto w Grecji.

Lotnisko w Heraklionie

W odległości 5 km od centrum Heraklionu znajduje się Port lotniczy Heraklion im. Nikosa Kazantzakisa. To międzynarodowe lotnisko jest najruchliwszym portem na Krecie oraz jednym z największych w Grecji.

Historia miasta

Miasto Heraklion zostało założone w 824 roku przez Saracenów. Miasto nazywało się wówczas Chandak, co w języku arabskim oznacza dosłownie „fosa”. Port był bezpiecznym schronieniem piratów, którzy napadali na statki bizantyjskie. Skutkowało to niestety wrogimi stosunkami z Cesarstwem Bizantyjskim.

W 961 roku Bizantyjczycy zdobyli miasto. Saracenów zabito, a wszystkie zdobyte przez piratów skarby przewieziono do Konstantynopola.

Grecja
Grecja | Katedra Agios Minas, Heraklion (by pence )

W 1204 roku za 1000 sztuk srebra miasto wykupiła Wenecja i zmieniła jego nazwę na Candia. Po upadku Konstantynopola było to jedno z najważniejszych centrów kulturowych renesansu.

27 września 1669 roku miasto zdobyli Turcy i zmienili jego nazwę na Kandiye (nieoficjalnie stosowano nazwę Megalo Kastro, czyli „Wielki Zamek”). Nie obyło się jednak bez walki – oblężona przez Turków Candia broniła się przez 21 lat. W tym czasie zginęło około 120 tys. Turków i około 30 tys. Kreteńczyków. Miasto znajdowało się w rekach tureckich około 200 lat.

W 1941 roku podczas bombardowania miasto zostało w dużej części zniszczone. Odbudowano je po wojnie.

Atrakcje miasta

Heraklion jest miastem, w którym zobaczymy liczne zabytki kultury starożytnej oraz nowożytnej. Położone jest w północnej części Krety, około 6 km od Knossos. Swoje pierwsze kroki w Heraklionie warto skierować do centrum, na plac Platia Wenizel. Otoczony jest licznymi sklepami, kawiarniami oraz restauracjami. Znajduje się tu także wybudowana w 1628 roku Fontanna Morosiniego, uważana za jedną z najpiękniejszych na wyspie.

Heraklion słynie również z Fortu Kastro Koule – twierdzy weneckiej z 1954 roku. Fort pełni obecnie rolę centrum kultury i sztuki.

W mieście jest też kilka muzeów. Jednym z nich jest Muzeum Archeologiczne. Znajduje się tam 20 sal wystawowych, w których zobaczymy eksponaty z wielu okresów, np. neolitycznego czy minojskiego.

Inne muzea, które warto zobaczyć to: Muzeum Historyczne oraz Muzeum Ikon.

W mieście jest też wiele kościołów. Za najpiękniejszy uważana jest katedra Agios Minas, która może pomieścić nawet 8 tys. wiernych. Innym ciekawym obiektem sakralnym jest kościół Św. Katarzyny.

Grecja
Grecja | Fontanna Morosiniego, Heraklion (by paula_mcmillen )

Grecja
Grecja | Plaża w Iraklionie (by robertpaulyoung )

Zainteresują Cię również

Hersonissos Hersonissos
Hersonissos, ze względu na świetne położenie i łatwy dojazd, w okresie od późnej wiosny do jesieni zamienia się...
Pogoda na Krecie Pogoda na Krecie
Pogoda na Krecie jest ciepła i słoneczna przez większą część roku, dzięki czemu warto się tu wybrać niemal o...
Laganas – miasto imprez Laganas – miasto imprez
Jednym z najpopularniejszych miast na wyspie Zakynthos jest Laganas. I nie chodzi to o ilość atrakcji czy zabytk&...
Miasto Zakynthos Miasto Zakynthos
Zakynthos, nazywane też Zante jest głównym, największym miastem wyspy o tej samej nazwie. Znacznie róż...
Top 10 miejsc, które warto zobaczyć na Krecie Top 10 miejsc, które warto zobaczyć na Krecie
Kreta to jedna z najczęściej odwiedzanych greckich wysp i wymarzone miejsce na udane wakacje. Oprócz ciepłego morza...