Hersonissos, ze względu na świetne położenie i łatwy dojazd, w okresie od późnej wiosny do jesieni zamienia się w jeden z najpopularniejszych i masowo obleganych greckich kurortów. Miasto oferuje zarówno piasek i morze, jak i wszelkiego rodzaju rozrywki i atrakcje turystyczne – luksusowe hotele, sklepy, restauracje, kluby nocne i dyskoteki, bary, salony Spa i znacznie, znacznie więcej.

Informcje ogólne o Hersonissos

Hersonisoss to typowa, nadmorska miejscowość leżąca na północy Krety i oddalona od stolicy wyspy – Heraklionu o około 27 km. Innym leżącym w pobliżu Hersonissos miastem jest Agios Nikolaos.

Oficjalną nazwą miasta jest Limenas Hersonissou, czyli Port Hersonissos. Około 2 km na południe od portu leży Ano Hersonissos (Górne Hersonissos), zwane także „Starym Hersonissos”.

Archeologia Hersonissos

Dzisiejszy kurort powstał na miejscu dawnego miasta Chersonesos, które w starożytności pełniło funkcję ważnego portu morskiego. O minionych czasach świadczą liczne zachowane pozostałości, m.in. rzymska fontanna w kształcie piramidy, bizantyjskie mozaiki odkryte w ruinach wczesnochrześcijańskiej bazyliki czy też odkryta w pobliżu miasta starożytna świątynia i akwedukt.

Hersonissos to popularny wśród turystów kurort na KrecieGrecja | Hersonissos to popularny wśród turystów kurort na Krecie (by Paula McMillen )

Atrakcje Hersosnissos

Prócz wspomnianej wcześniej doskonałej infrastruktury turystycznej, wśród której nie brakuje restauracji z wyśmienitą kuchnią grecką, klubów gwarantujących zabawę do białego rana, czy sklepów oferujących towar wszelkiej maści, w Hersonisoss znajdziemy również kilka innych atrakcji.

Jako pierwsze należy wymienić piaszczyste plaże i ciepłe, spokojne morze. Na wschód od portu znajdują się najpopularniejsze i najbardziej zaludnione plaże Hersosnissos, położone naprzeciw luksusowych hoteli. Jest tu tłoczno i gwarno. Dużo bardziej spokojne i ciche są plaże położone w niewielkich zatoczkach na zachód od portu.

Amatorów zjeżdżalni wodnych oraz rodziców z dziećmi z pewnością ucieszy fakt że w Hersonissos i bliskiej okolicy funkcjonuje kilka parków wodnych, gwarantujących całodzienną zabawę i mnóstwo atrakcji – od licznych zjeżdżalni i basenów po hydromasaże, salony Spa i restauracje.

Dzieciom i ich opiekunom z pewnością spodoba się również wizyta w Aquaworld Aquarium, gdzie z bliska zobaczyć można i pogłaskać m.in. węże, żółwie i jaszczurki.

Ci którzy lubią spędzać czas aktywnie również nie powinni być zawiedzeni. W kurorcie funkcjonują szkoły windsurfingu, nurkowania, a w pobliżu stadniny konne i jedyne na Krecie pole golfowe. Miłośnicy mocnych wrażeń mogą także spróbować swych sił w paralotniarstwie.

Każdy kto choć trochę interesuje się kulturą ludową Krety powinien odwiedzić skansen Lychnostatis, gdzie odwzorowano życie dawnych mieszkańców Krety. Obejrzeć tu można tradycyjny kreteński dom wraz z jego wyposażeniem, szkołę, kościół, warsztaty i pracownie. W znajdującej się na terenie skansenu restauracji można spróbować tradycyjnych przekąsek i alkoholi.

Hersonissos nocąGrecja | Hersonissos nocą (by marcoqf73 )

Zainteresują Cię również

Wakacje w Grecji 2017 Wakacje w Grecji 2017
Sezon wakacyjny 2016 już dawno za nami. Teraz czas planowania tegorocznych wakacji, oczywiście do Grecji! Kupić...
Pogoda na Krecie Pogoda na Krecie
Pogoda na Krecie jest ciepła i słoneczna przez większą część roku, dzięki czemu warto się tu wybrać niemal o...
Grecja First Minute Grecja First Minute
Wszyscy wiemy o wycieczkach z oferty last minute, ale czy wiemy co to jest first minute? Czym charakteryzuje się ta...
Zakynthos Last Minute Zakynthos Last Minute
Od kilku lat Zakynthos jest jednym z popularniejszych wakacyjnych kierunków. Tę przepiękną wyspę mają już w...
Wakacje 2016 w Grecji Wakacje 2016 w Grecji
Wakacje w Grecji to z pewnością marzenie wielu z nas, zarówno tych, których noga nigdy jeszcze nie stan...