Mykonos to jedna z wielu greckich wysp, położona na Morzu Egejskim, w Archipelagu Cyklad. Co takiego ma w sobie to miejsce, że pokochały je gwiazdy?

Piękne widoki i… anonimowość

Mykonos swoją popularność wśród gwiazd i polityków zyskała już w 1830 roku. W czasie wojny turystyka zamarła, ale od 1950 roku wyspa na nowo stała się popularnym i luksusowym kurortem dla najbogatszych. Z roku na rok coraz więcej osób może pozwolić sobie na odwiedzenie tej greckiej wyspy.

Mykonos zaszczyciły swą obecnością m. in. takie gwiazdy jak: Adriana Lima, Anna i Robert Lewandowscy, Nicole Scherzinger, Kinga Rusin czy Zosia Ślotała. Dlaczego sławne osoby wybierają właśnie to miejsce na swoje wakacje? Może przyciągają je cudowne krajobrazy, piaszczyste plaże albo charakterystyczne białe domy z niebieskimi elementami? Mykonos odwiedza zdecydowanie mniej turystów niż Kretę czy Rodos, sławne osoby mogą czuć się więc bardziej anonimowo. Wyspa dopiero zdobywa swoją popularność, biura podróży powoli wprowadzają ją do swoich ofert.

Grecja
Grecja | Charakterystyczny wiatrak na Mykonos (by richardbeatson )

Mykonos w pigułce

Powierzchnia Mykonos zajmuje 105,2 km², wyspę zamieszkuje około 12 tys. mieszkańców. Stolicą i największym miastem jest Mykonos, nazywane też Chora.

Pierwsi osadnicy pojawili się na wyspie około 5 tys. lat temu, zajmowali się głównie rolnictwem. Wyspa była też ważna w zaopatrywaniu Delos w niezbędne do życia produkty, jednak przez wiele lat uważana była za gorszą, brzydszą. W 600 r. p.n.e., wyspa nosiła nazwę „Dipolis.

Mykonos warto odwiedzić o każdej porze roku, chociaż najwięcej osób przyjeżdża tu właśnie latem. W miesiącach letnich średnie temperatury powietrza oscylują w granicach 28 stopni Celsjusza. Zimą średnie temperatury powietrza wynoszą średnio 15 stopni Celsjusza.

Zabytki i atrakcje Mykonos

Oprócz bajecznych plaż i lazurowej wody, Mykonos kryje również wiele atrakcji oraz zabytków. Osoby lubiące aktywny wypoczynek, mogą spróbować swoich sił w sportach wodnych czy pieszych wędrówkach po licznych, stromych schodach Chory. Najwięcej atrakcji znajduje się właśnie w stolicy wyspy, np. XVI-wieczne wiatraki, niezwykle urokliwe stare miasto czy najczęściej fotografowany kościół – Paraportiani.

Na wyspie znajduje się kilka muzeów: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Rolnictwa czy Muzeum Folkloru.

Zaledwie 2 km od Mykonos położona jest wyspa Delos, do której dopłynąć można promem. Tu również znajduje się Muzeum Archeologiczne.

Ciekawostki o Mykonos

  • Mykonos jest najczęściej wybieraną wyspą wśród osób homoseksualnych.
  • Na wyspie znajduje się międzynarodowy port lotniczy.
  • Mykonos pochodzi od słowa „mykon”, co oznacza „stos kamieni”. Według drugiej wersji, nazwa wyspy wywodzi się od imienia mitycznego władcy, syna boga Apolla i nimfy Roius.
  • Tablice rejestracyjne Mykonos zaczynają się od dwóch liter: EM.
  • Na Mykonos słońce świeci 300 dni w roku.
  • Wyspa Mykonos położona jest około 150 km na wschód od Aten.
  • Mykonos słynie z takich specjałów jak: Kopanisti Mykonou (tradycyjny pikantny ser), kremmydopita (ciasto cebulowe), louza (szynka wieprzowa) czy lazarákia (słodkie pieczywo).
  • Na Mykonos można spotkać wiele oswojonych pelikanów, kręcących się wśród ludzi i liczących na jakąś przekąskę.

Grecja
Grecja | Wybrzeże Mykonos (by EvanRoss )

Zainteresują Cię również

Wakacje w Grecji 2017 Wakacje w Grecji 2017
Sezon wakacyjny 2016 już dawno za nami. Teraz czas planowania tegorocznych wakacji, oczywiście do Grecji! Kupić...
Kefalonia – grecka wyspa, którą warto poznać bliżej Kefalonia – grecka wyspa, którą warto poznać bliżej
Kefalonia z każdym rokiem przyciąga coraz więcej turystów. A wszystko to za sprawą swego niepowtarzalnego pi...
Wrzesień na Zakynthos Wrzesień na Zakynthos
Wrzesień to idealna pora roku na wakacje w Grecji dla osób, które nie lubią tłumów i przeraź...
Atrakcje na wyspie Zakynthos Atrakcje na wyspie Zakynthos
Co warto zobaczyć na Zakynthos (Zakintos)? W 1953 roku podczas trzęsienia ziemi, wyspa została niemal doszczętnie...
Top 10 miejsc, które warto zobaczyć na Krecie Top 10 miejsc, które warto zobaczyć na Krecie
Kreta to jedna z najczęściej odwiedzanych greckich wysp i wymarzone miejsce na udane wakacje. Oprócz ciepłego morza...