Malownicze wąskie uliczki, klimatyczne kawiarenki i najpiękniejsze zachody słońca w całej Grecji... być może to właśnie Santorini jest miejscem, gdzie spędzisz swój wymarzony urlop czy idealny miesiąc miodowy lub zorganizujesz uroczystość weselną jak ze snu.

Santorini (Thira) to nazwa jednej z najpiękniejszych wysp greckich, a zarazem grupy kilku wysepek, spośród których wyróżnia się: Thira, Thirasia, Aspronisi, Palea Kameni i Nea Kameni, położonych w najbardziej wysuniętej na południe części archipelagu Cyklad na Morzu Egejskim, w odległości ok. 63 mil morskich na północ od Krety.

Dzieje wyspy

Niewielka grupa wysepek Santorini może pochwalić się ciekawą historią. Niegdyś, w II tysiącleciu p.n.e., była to jedna duża wyspa, która w wyniku silnego wybuchu wulkanu została zatopiona. Powstała tzw. kaldera, czyli rozległe zagłębienie w szczytowej części wulkanu. Ponad powierzchnię wody wystają dziś tylko boczne fragmenty dawnej wyspy, które tworzą dziś archipelag Santoryn. Największą z nich jest Thira (Santorini), a najmniejszą Aspronisi – będąca tylko niewielkim punkcikiem na mapie.

Grecja
Grecja | Krajobrazy Santorini (by t_costas78)

Grecja
Grecja | Lazur wód otaczających Santorini (by ianphilipmiller)

Santorini dziś

Dziś Santorini słynie jako prężnie rozwijające się i chętnie odwiedzane centrum turystyczne. To właśnie tu znajdziemy jedne z najpiękniejszych greckich krajobrazów: malowniczą zabudowę miejską ulokowaną na skarpie, białe cerkwie odcinające się od błękitu morza i romantyczne zachody słońca rzucające piękne refleksy świetne na jasne ściany budynków.

Santorini słynie ponadto z wyrabianego lokalnie wina, z charakterystycznych – pokrytych czarnym lub czerwonawym piaskiem wulkanicznym – plaż i z półkolistych dachów budowli mieszkalnych, które mają na celu zmniejszenie temperatury w ich wnętrzu (zapewniają skuteczniej cyrkulację powietrza).

Coraz więcej turystów wybiera Santorini jako cel podróży poślubnej, a nawet – dzięki prężnemu rozwojowi branży matrymonialnej – także jako miejsce zawarcia związku małżeńskiego. Trudno się dziwić, gdyż chyba nigdzie indziej na ziemi nie ma bardziej malowniczej scenerii, idealnej dla tak wyjątkowego etapu w życiu. Santorini gwarantuje dobrą zabawę, świetne warunki do wypoczynku i relaksu, a także niebanalne tło dla ślubnych – i nie tylko – sesji zdjęciowych.

Największe miasta, a zarazem centra turystyczne wyspy: Oia, Akrotiri, Faros, Emporio, Fira, Kamari, Perissa, Pyrgos i Megalochori, gwarantują swym gościom wiele atrakcji. Odwiedzając Santorini znajdziemy wytchnienie na dobrze zagospodarowanych plażach (najpiękniejsze na wybrzeżu Oia i południowym wschodzie wyspy), zwiedzimy ciekawe miejsca historyczne (Akrotiri, Mesa Vouno), trafimy do miejsc, gdzie miejski gwar nie ucicha wraz z nastaniem zmierzchu (Fira) a romantyczna sceneria poruszy największego sceptyka (Oia). Tak naprawdę miło spędzimy tu czas nawet podczas zwykłego spaceru malowniczymi uliczkami wyspiarskich miast Santorini, a potem znajdując chwilę wytchnienia w klimatycznej kawiarni czy przybrzeżnym cocktail-barze.

Zaginiona Atlantyda?

Santorini ze względu na swoje niesamowite dzieje jest jedną z najbardziej tajemniczych wysp świata. Wielu twierdzi, że to właśnie Santorini, a raczej wcześniejsza wyspa i kwitnąca na niej cywilizacja sprzed wybuchu wulkanu, jest zaginioną Atlantydą.

To jednak nie jedyna santoryńska legenda. Ze względu na cechy charakterystyczne swojego krajobrazu: czarno-czerwone piaski, tajemnicze wulkaniczne skały i czerwień zachodzącego słońca spowijającą wyspę każdego wieczoru, Santorini przez długi czas uważane było za wyspę zamieszkałą przez... wampiry. Osobnicy ci mieli się tu osiedlić po wybuchu wulkanu. Najwidoczniej jednak ich obecność zupełnie nie zraża licznie przybywających do Santorini turystów.

Grecja - Santorini
Grecja - Santorini | Najpiękniejsze zachody słońca (by ianphilipmiller)

 

Grecja - Santorini
Grecja - Santorini | Charakterystyczna zabudowa miasteczka Oia (by ianphilipmiller)

 

Zainteresują Cię również

Wakacje w Grecji 2017 Wakacje w Grecji 2017
Sezon wakacyjny 2016 już dawno za nami. Teraz czas planowania tegorocznych wakacji, oczywiście do Grecji! Kupić...
Mykonos – wyspa wiatraków i białych domów Mykonos – wyspa wiatraków i białych domów
Mykonos to jedna z wielu greckich wysp, położona na Morzu Egejskim, w Archipelagu Cyklad. Co takiego ma w sobie to...
Moja wielka wycieczka do Grecji Moja wielka wycieczka do Grecji
W Grecji, a dokładniej na Zakynthos miałam okazję być we wrześniu 2015 roku. Moje obawy, że na wyspie będzie &...
Kefalonia – grecka wyspa, którą warto poznać bliżej Kefalonia – grecka wyspa, którą warto poznać bliżej
Kefalonia z każdym rokiem przyciąga coraz więcej turystów. A wszystko to za sprawą swego niepowtarzalnego pi...
Wrzesień na Zakynthos Wrzesień na Zakynthos
Wrzesień to idealna pora roku na wakacje w Grecji dla osób, które nie lubią tłumów i przeraź...