Co warto zobaczyć na Zakynthos (Zakintos)? W 1953 roku podczas trzęsienia ziemi, wyspa została niemal doszczętnie zniszczona. Uratowało się jednak kilka perełek, które dziś możemy podziwiać, np. kościół św. Dionizosa czy przepiękne plaże, zatoki i groty.

Zatoka Wraku

Najpopularniejszą atrakcją Zankynthos jest Zatoka Wraku. Biała plaża, na której znajduje się wrak statku oblana jest turkusową wodą. Do zatoki można dostać się tylko drogą morską – taksówką wodną albo z wycieczką. Plaża jest żwirowa, warto zabrać ze sobą obuwie do wody. Na Zatokę Wraku możemy również popatrzeć z góry.

Błękitne Groty

Błękitne Groty (Blue Caves) to kolejna atrakcja wyspy. Znajdują się na wschodzie wyspy, pomiędzy Agios Nikolaos i Skinari. Groty otoczone są krystalicznie czystą wodą. Można wybrać się tam taksówką – małą motorówką, która wpływa do każdej z grot albo większą łodzią. Niektóre z nich zatrzymują się przed grotą, dzięki czemu można wykąpać się w grocie. Warto mieć ze sobą maskę do nurkowania.

Grecja
Grecja | Widok na Zatokę Wraku (by grahambob68 )

Ruiny Twierdzy Bohali

Tuż przy Zakynthos, największym mieście na wyspie, znajdują się Ruiny Twierdzy Bohali. Ze wzgórza rozciąga się przepiękny widok na okolice. Ruiny można odwiedzać do godziny 15:00, wstęp wynosi 3 euro.

Kościół św. Dionizosa

Podczas trzęsienia ziemi w 1953 roku wyspa została w dużej mierze niszczona. Uratowało się kilka obiektów, jednym z nich jest Kościół św. Dionizosa w Zante z przepięknymi freskami. Wnętrze kościoła oszałamia grą kolorów i świateł. Wstęp jest bezpłatny.

Wylęgarnie żółwi

Na plaży w miejscowości Laganas znajduje się miejsce, gdzie każdego roku żółwice wychodzą na brzeg, by złożyć jaja. Miejsca lęgowe są zabezpieczone linką, obowiązuje zakaz wchodzenia za nią. O poranku organizowane są spacery z wolontariuszem, który opowiada o żółwiach caretta-caretta. Być może będziemy mieli szczęście i zobaczymy maluchy wędrujące do wody?

Plaża Xigia

Na wschodzie wyspy Zakynthos znajduje się niewielka, żwirowa plaża charakteryzująca się specyficznym zapachem – Xigia. Pod wodą znajduje się ujście siarki, stąd błękitny kolor wody – inny niż na pozostałych plażach – i zapach podobny do… zgniłych jaj. Podobno kąpiel w tej wodzie sprzyja porostowi włosów, poprawia potencję oraz pomaga w problemach ze stawami.

Cameo Island

W niewielkiej miejscowości w pobliżu Laganas znajduje się niewielka, urokliwa wysepka Cameo Island. Dojdziemy do niej drewnianym mostem. Osoby chcące wejść w głąb wyspy muszą zapłacić 4 euro. Tam znajdują się bary, dyskoteka i plaża. W niedzielę odbywa się tu Biała Impreza, wszyscy uczestnicy powinni być ubrani na biało (bilet wstępu to 10 euro).

Muzeum Bizantyjskie

W samym sercu miasta Zakynthos, na placu Solomos znajduje się Muzeum Bizantyjskie. Zobaczymy tu wspaniałe rzeźby, malowidła i freski pochodzące nawet z XVI wieku.

Wyspa Marathonisi

Rejsy na tę wyspę grecką są bardzo popularne. W pobliżu często pływają żółwie. Na wyspie znajduje się plaża, przez wielu uważana za najpiękniejszą w okolicy.

Klasztor Panagia Eleftherotria

W pobliżu Macherado, około 12 km od stolicy wyspy, znajduje się wybudowany w 1962 roku Panagia Eleftherotria. W klasztorze znajdują się m.in. kamienie z Ziemi Świętej czy kawałki Krzyża Świętego. Panagia Eleftherotria z wyglądu bardziej przypomina zamek niż klasztor.

Grecja
Grecja | Błękitne Groty, Zakinthos (by dark_angel_ath )

Zainteresują Cię również

Wakacje w Grecji 2017 Wakacje w Grecji 2017
Sezon wakacyjny 2016 już dawno za nami. Teraz czas planowania tegorocznych wakacji, oczywiście do Grecji! Kupić...
Zakynthos Last Minute Zakynthos Last Minute
Od kilku lat Zakynthos jest jednym z popularniejszych wakacyjnych kierunków. Tę przepiękną wyspę mają już w...
Mykonos – wyspa wiatraków i białych domów Mykonos – wyspa wiatraków i białych domów
Mykonos to jedna z wielu greckich wysp, położona na Morzu Egejskim, w Archipelagu Cyklad. Co takiego ma w sobie to...
Moja wielka wycieczka do Grecji Moja wielka wycieczka do Grecji
W Grecji, a dokładniej na Zakynthos miałam okazję być we wrześniu 2015 roku. Moje obawy, że na wyspie będzie &...
Kefalonia – grecka wyspa, którą warto poznać bliżej Kefalonia – grecka wyspa, którą warto poznać bliżej
Kefalonia z każdym rokiem przyciąga coraz więcej turystów. A wszystko to za sprawą swego niepowtarzalnego pi...