Myśląc o Zakintos (Zakynthos) przed oczami pojawia nam się widok cudownie błękitnej wody otaczającej żółtą plażę z wrakiem statku. Jest to Zatoka Wraku – najpopularniejsze miejsce na wyspie i jedna z najpiękniejszych zatok na świecie.

Zakynthos Zatoka Wraku

Navagio Beach, nazywana też Zatoką Wraku jest jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie. Z trzech stron otaczają ją klify sięgające nawet kilkuset metrów. Aby na własne oczy dotknąć wrak statku i wykąpać się w krystalicznie czystej wodzie należy… przypłynąć. Jest to jedyny sposób dotarcia na plażę. Można wynająć wodną taksówkę, np. z Przylądka Skinari lub popłynąć ze zorganizowaną wycieczką. Najlepiej płynąć rano albo po godzinie 14:00, gdy będzie już mnie turystów. W niektórych godzinach jest tak wielu plażowiczów, że nie ma gdzie położyć ręcznika.

Historia statku

Statek MV Saint Bedan pierwszy raz wypłynął w rejs ze Szkocji w 1937 roku jako statek towarowy. W 1964 roku został odkupiony przez Greków, jego nazwę zmienili na Meropi. W 1968 ponownie został sprzedany i nazwano go Charis. W 1975 roku statek został odkupiony przez P. Lisikatos & Company i nazwany Panagiotis.

1 października 1980 roku statek rozbił się, najprawdopodobniej podczas przemytu papierosów. I tu zaczynają się legendy… Jedna mówi, że statek został umieszczony w zatoce specjalnie, by było atrakcją turystyczną, inna, że przyniosły go fale.

Dziś statek zżerany jest przez korozję. Z uwagi na bezpieczeństwo odradza się wchodzenia na pokład czy tym bardziej maszt. Niestety, zdarzały się wypadki.

Grecja
Grecja | Widok na Zatokę Wraku (by slowpulse )

Zatoka Wraku z góry

Warto nie tylko wykąpać się w lazurowej wodzie i dotknąć statku, ale i zobaczyć go z klifów. Można podjechać tam samochodem lub autokarem. Kawałek będziemy musieli się przejść, warto zaopatrzyć się w wygodnie obuwie sportowe i butelkę wody. Wspaniały widok wynagrodzi wędrówkę po kamieniach w 40 stopniowym upale. Na parkingu zauważymy stoiska z tradycyjnymi greckimi wyrobami. Sprzedawcy częstują miodami, winem oraz… bimbrem.

Grecja
Grecja | Wrak statku, Navagio (by ghost_of_kuji )

Zainteresują Cię również

Zakynthos Last Minute Zakynthos Last Minute
Od kilku lat Zakynthos jest jednym z popularniejszych wakacyjnych kierunków. Tę przepiękną wyspę mają już w...
Moja wielka wycieczka do Grecji Moja wielka wycieczka do Grecji
W Grecji, a dokładniej na Zakynthos miałam okazję być we wrześniu 2015 roku. Moje obawy, że na wyspie będzie &...
Kefalonia – grecka wyspa, którą warto poznać bliżej Kefalonia – grecka wyspa, którą warto poznać bliżej
Kefalonia z każdym rokiem przyciąga coraz więcej turystów. A wszystko to za sprawą swego niepowtarzalnego pi...
Wrzesień na Zakynthos Wrzesień na Zakynthos
Wrzesień to idealna pora roku na wakacje w Grecji dla osób, które nie lubią tłumów i przeraź...
Laganas – miasto imprez Laganas – miasto imprez
Jednym z najpopularniejszych miast na wyspie Zakynthos jest Laganas. I nie chodzi to o ilość atrakcji czy zabytk&...