Grecy są narodem bardzo gościnnym i towarzyskim (co jest zresztą cechą charakterystyczną wszystkich ludów śródziemnomorskich), dlatego jako główną formę spędzania wolnego czasu preferują spotkania w kawiarniach, naturalnie w gronie przyjaciół. Gorąca kawa i lampka dobrego wina sprzyjają wówczas pogodnym nastrojom, zachęcają do prowadzenia zagorzałych (niejednokrotnie bardzo ognistych) dyskusji, do snucia opowieści i śledzenia najnowszych wydarzeń.

Co powinieneś wiedzieć o Grekach?

Paradoksalnie, wielu z nas ma doskonałe wyobrażenie o starożytnej Grecji, wiemy czym trudnili się mieszkańcy Hellady, jak spędzali wolny czas i jakie nosili stroje, jednak zupełnie nie mamy pojęcia, jacy są współcześni mieszkańcy tego pięknego kraju. A tymczasem Grecy słyną jako naród gościnny i serdeczny, warto więc poznać ich bliżej.

Goodbye Zeus

Jeśli ktoś wybiera się do Grecji w poszukiwaniu osób odzianych w tuniki i rzemykowe sandały oraz wyznających wiarę w Zeusa może być nieco zaskoczony. Współcześni Grecy to nowocześni Europejczycy, a dominującą w kraju religią jest prawosławie.

Grecja
Grecja | Grecy są narodem bardzo towarzyskim (by yavuzcan)

Śródziemnomorska beztroska

Polacy, którzy odwiedzili Grecję zgodnie twierdzą, że jej mieszkańcy to ludzie pogodni, którzy nie tracą czasu na zbytnie przejmowanie się sprawami, na które i tak nie mają wpływu.

Czasem ta beztroska przedkłada się na luźne traktowanie czasu i przeróżnych zobowiązań, ale to chyba charakterystyczne cechy wszystkich narodów śródziemnomorskich.

Poza tym na osoby tak pogodne, ufne i spokojne, za jakie uchodzą Grecy, nie sposób się gniewać, nawet jeśli się gdzieś spóźnią czy z ociąganiem spełnią naszą prośbę.

Grecy to także wymarzeni partnerzy do konwersacji i dobrej zabawy. Uwielbiają mówić dużo i głośno, uwielbiają zawierać nowe znajomości, świetnie tańczą i kochają dobre jedzenie.

Rozmowa najlepszą rozrywką

W Grecji przyjęło się powiedzenie, iż „rozmowa jest jedyną rozrywką prowincji”, co w praktyce jednak odnosi się także w dużej mierze do miast - nic tak bowiem nie zbliża ludzi, jak wielogodzinne, szczere konwersacje.

Są jeszcze miejsca na greckiej wsi, gdzie życie pozbawione jest stresu związanego z upływającym czasem i pogoni za pieniądzem.

Obok zwiedzania wielkich i znanych metropolii warto zatem zajrzeć do takiej „oazy”, gdzie pośpiech jest pojęciem nieznanym, gdzie nie obowiązują bilety wstępu, a flesze aparatów fotograficznych nie zakłócają naturalnego oświetlenia.

Sjesta to rzecz święta!

I jeszcze jedna ważna uwaga dla wszystkich wybierających się w te strony – sjesta to rzecz święta!

Grecy chętnie celebrują tę poobiednią drzemkę (mniej więcej między 15:00 a 18:00) i wówczas raczej nie możemy liczyć na to, że jakieś biuro, sklep czy muzeum będzie stało dla nas otworem.

Turystom pozostaje jedynie dostosować się do tempa panującego w śródziemnomorskim świecie.

Grecja
Grecja | Klimatyczny grecki "pub" (by mashajojic)

Zainteresują Cię również

Greckie wesele w pytaniach i odpowiedziach Greckie wesele w pytaniach i odpowiedziach
Podróżujemy coraz częściej i coraz chętniej nawiązujemy bliskie znajomości z ludźmi z całego świata....
Najpopularniejsi greccy piosenkarze Najpopularniejsi greccy piosenkarze
Dla wielu z nas muzyka grecka zaczyna się i kończy na Eleni, warto więc odświeżyć nieco swoje rozeznanie w tym...
Jakie przesądy są popularne w Grecji? Jakie przesądy są popularne w Grecji?
Polacy boją się piątku 13-go, Cyganie omijają czarne koty, a Chińczycy dopatrują się swego szczęścia w cyfrach...
Grecja pozytywnie Grecja pozytywnie
Grupa Greków postanowiła, że ich rodacy muszą zacząć jaśniej patrzeć w przyszłość i założyła nowy...
Roztańczona Grecja Roztańczona Grecja
Grecy to wesoły, roztańczony i rozśpiewany naród. Taniec i śpiew jest istotną częścią wielu greckich...