Samos jest malowniczą wysepką położoną na Morzu Egejskim tuż u wybrzeży Azji Mniejszej. Tak jak wielu innym greckim miejscowościom, również tej wyspie, przypadł w udziale zaszczyt zostania miejscem mitycznych narodzin pewnego bóstwa. Według mitologii greckiej, u brzegów rzeki Imbrasos na Samos, przyszła na świat małżonka Zeusa – Hera.

Historia wyspy Samos

Na przestrzeni wieków wyspa ta pełniła rolę ważnego ośrodka rozwoju różnych dziedzin nauki i sztuki: literatury, rzeźbiarstwa, złotnictwa, architektury oraz oczywiście słynnego ośrodka religijnego, opartego na kulcie Hery.

Grecka wyspa Samos znajdowała się kolejno w rękach: Jonów, Persów, Spartan, Ateńczyków, Rodyjczyków i Rzymian. Wyspa przeżyła lata swej największej świetności za panowania tyrana – Polikratesa w VI w. p.n.e. To właśnie za sprawą owego jegomościa, zagorzałego przeciwnika arystokracji i aktywnego działacza na rzecz rozwoju kultury i sztuki, wzniesiono najpiękniejsze budowle na Samos: świątynię Hery i czynny do dziś wodociąg z tunelem wykutym w skale.

Grecja
Grecja | Tętniące życiem serce Wyspy Samos (by dalesboy)

Informacje podstawowe o wyspie

Stolica wyspy (nosząca tę samą nazwę) uchodziła w V w. p.n.e. za najpiękniejsze z greckich miast. Dziś zwiedzając jej runy możemy jedynie wyobrazić sobie dawną świetność i przepych budowli, niegdyś pełnych radosnego gwaru i barw.

Największą sławą, zarówno przed wiekami, jak i w dniu dzisiejszym, cieszy się oczywiście sanktuarium opiekunki miasta - Hery. Fundamenty najstarszej świątyni tego okręgu datuje się na VIII w. p.n.e. Na przestrzeni wieków budowla ta ulegała przebudowom, aż w połowie VI w. wzniesiono ogromny joński dipteros (świątynia z podwójną kolumnadą) o 134 kolumnach, według projektu Roikosa i Teodorosa z Samos. Świątynia ta uległa niestety spaleniu w 535 r. i mimo podjęcia prób odbudowy, nigdy jej nie ukończono.

Oczywiście nie tylko wielbiciele Hery mogli znaleźć na Samos miejsce dla siebie. W pobliżu jej sanktuarium znajdowały się bowiem jeszcze inne okręgi sakralne, m.in.: Afrodyty i Hermesa. Poza miejscami kultu, odkryto na wyspie wiele innych greckich i rzymskich budowli, takich jak: mury miejskie z VI w. p.n.e., agorę, stoa, teatr, dwa gimnazjony, termy i amfiteatr. Już sama ilość ruin owych dawnych monumentów, świadczy o niegdysiejszej potędze i świetności Samos.

Grecja
Grecja | Wybrzeże Samos (by dalesboy)

Zainteresują Cię również

Wakacje w Grecji 2017 Wakacje w Grecji 2017
Sezon wakacyjny 2016 już dawno za nami. Teraz czas planowania tegorocznych wakacji, oczywiście do Grecji! Kupić...
Mykonos – wyspa wiatraków i białych domów Mykonos – wyspa wiatraków i białych domów
Mykonos to jedna z wielu greckich wysp, położona na Morzu Egejskim, w Archipelagu Cyklad. Co takiego ma w sobie to...
Moja wielka wycieczka do Grecji Moja wielka wycieczka do Grecji
W Grecji, a dokładniej na Zakynthos miałam okazję być we wrześniu 2015 roku. Moje obawy, że na wyspie będzie &...
Kefalonia – grecka wyspa, którą warto poznać bliżej Kefalonia – grecka wyspa, którą warto poznać bliżej
Kefalonia z każdym rokiem przyciąga coraz więcej turystów. A wszystko to za sprawą swego niepowtarzalnego pi...
Wrzesień na Zakynthos Wrzesień na Zakynthos
Wrzesień to idealna pora roku na wakacje w Grecji dla osób, które nie lubią tłumów i przeraź...