W mitologii greckiej Hera znana jest jako królowa Olimpu i pani ziemi i niebios. Była najpotężniejszą z bogiń, boską małżonką i matką bogów.

Kim była Hera?

Hera (rzymska Junona) należy do grona 12 bogów olimpijskich. Była siostrą, a zarazem żoną najwyższego z bogów Olimpu – Zeusa, córką Kronosa i Rei.
Hera była także matką bogów. Wraz ze swym mężem dochowali się czwórki dzieci: Hefajstosa – boga ogni i kowali , Aresa – boga wojny, Hebe – bogini młodości i Ejlejtyji – bogini porodu i połogu.

Boginię utożsamiano z macierzyństwem i małżeństwem. Była patronką i opiekunką kobiet (zamężnych i wdów) i rodziny, strażniczką małżeńskiej wierności.

Jako żona Zeusa Hera stała się uosobieniem małżeńskiej zazdrości. Słynęła z kłótliwego i gniewnego charakteru oraz knucia intryg i spisków. Nigdy nie zapominała doznanych zdrad i zniewag i surowo mściła się na tych, którzy odważyli się ją urazić, bądź sprzeciwić się jej woli.

Grecja Grecja | Hera była żoną Zeusa i królową Olimpu (by Dimitris Kamaras )

Wizerunek Hery w sztuce

Hera najczęściej przedstawiana była jako piękna, majestatyczna kobieta siedząca na tronie, nosząca długą szatę, koronę i welon. Niekiedy Herę ukazywano w towarzystwie lwa, kukułki lub jastrzębia.

Atrybutem bogini był wachlarz z pawich piór, lilia i granat, świętym zwierzęciem paw i krowa, a miastem Argos.

Mity związane z Herą

Większość mitów związanych z Herą, opowiada historię jej burzliwego małżeństwa z niewiernym Zeusem. Według mitu Zeus wielokrotnie starał się uwieść swoją siostrę, która jednak stale mu się opierała. Aby dopiąć swego bóg użył podstępu i zbliżył się do Hery pod postacią przemoczonej kukułki. Bogini ulitowała się nad żałośnie wyglądającym zwierzątkiem i przytuliła je do siebie. Wówczas Zeus przybrał męską postać i posiadł boginię, a później poślubił.

Wiele mitów opowiada również o tym jak surowo bogini mściła się na kochankach męża i jego bękartach. Wśród największych rywalek Hery, które ta najdotkliwiej prześladowała były Leto, Semele i Alkmene. Natomiast wśród nieślubnych dzieci Zeusa, największą nienawiścią Hera darzyła Heraklesa.

Inne z kolei mity pokazują, że boginie nie znosiła również sprzeciwu ani tego gdy inna kobieta uznawała się za piękniejszą lub w jakikolwiek inny sposób narażała się na jej gniew. Przykładem mogą być tu mity o Echo czy Parysie i złotym jabłku.

Ale Hera potrafiła również pokazać swoje łaskawsze i przychylniejsze oblicze. Jej ulubieńcem był Jazon, dlatego bogini wspierała go i pozostałych Argonautów w ich wyprawie po złote runo.

Świątynie i zabytki

Światynie Hery, czyli Herajony, funkcjonowały w wielu miastach greckich. Jednym z najsłynniejszych miejsc kultu bogini była wyspa Samos, gdzie obecnie znajdują się ruiny  świątyni z VI w.p.n.e. Kolejnym ważnym ośrodkiem kultu Hery było je ukochane miasto – Argos.

Ruiny sanktuariów Hery znajdują się również na Delos i Korfu, a także w Olimpii, Koryncie, Mykenach i Paestum.

Grecja Grecja | Jednym z atrybutów Hery był wachlarz z pawich piór (by hernanpc )

Zainteresują Cię również

Artemida – grecka bogini łowów Artemida – grecka bogini łowów
Artemida (rzymska Diana) to obok Ateny i Afrodyty, jedna z najbardziej znanych greckich bogiń. Nazywana Wielką Ł...
Meteory w Grecji Meteory w Grecji
Greckie Meteory widnieją w każdym przewodniku po tym pięknym kraju i są jedną z jego najwspanialszych wizytó...
Atena – zrodzona z głowy grecka bogini Atena – zrodzona z głowy grecka bogini
Atena – jedna z najpopularniejszych bogiń greckich, już w szkole podstawowej uczyliśmy się o niej. Piękna,...
Nowa-stara atrakcja w Atenach – Wieża Wiatrów Nowa-stara atrakcja w Atenach – Wieża Wiatrów
W Atenach raczej nie brakuje nikomu zabytków, ale dla tych, którzy zwiedzili je wzdłuż i wszerz miasto...
Nowe Muzeum Akropolu w Atenach Nowe Muzeum Akropolu w Atenach
Zaledwie 300 m od Partenonu, w stolicy Grecji, znajduje się szczególnie warte uwagi miejsce – Nowe Muzeum...