Grecja kojarzy nam się głównie z bielą starożytnych budowli, malowniczo ulokowanych na tle błękitnego nieba, a także z jasnym marmurem lub surowością brązu posągów antycznych bóstw. Aż trudno uwierzyć, że starożytny świat tętnił kiedyś kolorami.

Architektura starożytna – barwna polichromia

A jednak. Białe ruiny, które znajdziemy w każdym zakątku starożytnej Hellady, wspaniałe kolumny świątyń, kunsztowne fryzy i wszechobecne posągi herosów, wszystko to zdobiła niegdyś barwna polichromia.

A zatem, gdy już znajdziemy się pośród greckich monumentów i zamykając oczy spróbujemy wyobrazić sobie, jak w danym miejscu tętniło kiedyś życie, musimy koniecznie wzbogacić nasz obraz o ludzki gwar i  wielość barw.

Co ciekawe, malowanie świątynnych marmurów pełniło funkcje nie tylko estetyczne, ale także praktyczne – doskonale konserwowało kamień i chroniło przed niekorzystnym efektem silnego odbijania się promieni słonecznych od bieli ścian budowli.

Grecja
Grecja | Cytując Johna Boardmana, niegdyś Partenon był "jasny i kolorowy, a nie biały i surowy" (by Lucretious)

Zdobienia posągów

Podobnie było z posągami. Dzisiejsza biel marmuru czy ciemne odcienie brązu to efekt działania czasu. W starożytności wyobrażenia bogów i herosów upiększano, często wyrazistymi kolorami, podkreślając rumieńce, czerwień warg i kolor włosów.

Ponadto, w niektórych brązowych posągach zauważyć można małe dziurki w miejscu oczu – jest to najprawdopodobniej pozostałość po zdobieniu ich kamieniami szlachetnymi. Drobne elementy ciała brązowych postaci, jak np. usta czy zęby inkrustowano zaś złotem lub srebrem.

W zagłębieniach rzeźb, płaskorzeźb i kamiennych bloków, gdzieniegdzie zachowały się resztki polichromii, na których podstawie historycy i archeolodzy podejmują próby zrekonstruowania ich oryginalnego wyglądu.

Zatrzymajmy się jeszcze chwilę przy greckiej rzeźbie. Warto wiedzieć, że w starożytnej Grecji głównym materiałem wyrobu posągów (szczególnie w okresie klasycznym) był brąz, nie kamień. Wspaniałe marmurowe arcydzieła najsłynniejszych artystów greckich oglądane w muzeach to najczęściej rzymskie kopie (jak wiadomo rzymianie byli zafascynowani sztuką grecką i czerpali z niej pełnymi garściami).

Zgłębienie tajników sztuki greckiej wymaga szerszych studiów, warto jednak, aby turyści mieli świadomość, że nie wszystko jest do końca takie, jakim się wydaje na pierwszy rzut oka.

Grecja
Grecja | Erechtejon złocący się w promieniach zachodzącego słońca (by Lucretious)

Zainteresują Cię również

Hera – królowa Olimpu i matka bogów Hera – królowa Olimpu i matka bogów
W mitologii greckiej Hera znana jest jako królowa Olimpu i pani ziemi i niebios. Była najpotężniejszą z bogi...
Artemida – grecka bogini łowów Artemida – grecka bogini łowów
Artemida (rzymska Diana) to obok Ateny i Afrodyty, jedna z najbardziej znanych greckich bogiń. Nazywana Wielką Ł...
Meteory w Grecji Meteory w Grecji
Greckie Meteory widnieją w każdym przewodniku po tym pięknym kraju i są jedną z jego najwspanialszych wizytó...
Atena – zrodzona z głowy grecka bogini Atena – zrodzona z głowy grecka bogini
Atena – jedna z najpopularniejszych bogiń greckich, już w szkole podstawowej uczyliśmy się o niej. Piękna,...
Nowe Muzeum Akropolu w Atenach Nowe Muzeum Akropolu w Atenach
Zaledwie 300 m od Partenonu, w stolicy Grecji, znajduje się szczególnie warte uwagi miejsce – Nowe Muzeum...