U południowo-wschodnich wybrzeży Grecji linia brzegowa kształtuje się w malowniczy, skalisty przylądek – Sunion. Majaczące u jego skraju 12 doryckich kolumn, stanowiących pozostałość po świątyni Posejdona, przypomina nam o dawnej, historycznej świetności tego miejsca i tajemnicy mitów z nim związanych.

Antyczne ruiny

Do temenosu (okręgu świątynnego) greckiego boga Posejdona, położonego ok. 60 m. ponad taflą wód Morza Egejskiego, prowadziła monumentalna brama – propyleje. Wewnątrz znajdowała się dorycka świątynia wzniesiona ok. 444 r. p.n.e.; wcześniejszą budowlę pochodzącą z początku V w. zniszczyli Persowie.

Na obszarze poświęconym niegdyś bogu mórz i oceanów znajdowała się również niewielka świątynia Ateny, datowana na V w. p.n.e. W 413 r. p.n.e. Sunion zostało otoczone murem obronnym, dla bezpieczeństwa przybywającej doń ateńskiej floty.

Zarówno ruiny świątyń, jak i pozostałości fortyfikacji, zachowały się do dziś.

Zwiedzając Sunion warto, dla lepszego wczucia się w atmosferę tego miejsca, poznać mity z nim związane. Pozwólmy sobie na chwilę puścić wodze fantazji...

Grecja
Grecja | Świątynia Posejdona na Przylądku Sunion (by fhmira)

Wypatrując białych żagli

Stąpamy tuż nad urwiskiem przylądka, spoglądamy w błękit morskiej wody, znajdujemy się w czasie mitycznym, w czasie prapoczątków. Od kilku dni obserwujemy pewnego starca, króla Aten – Aigeusa, który wypatruje powrotu swego syna, z pewnej niebezpiecznej misji na Krecie.

Tezeusz wyruszył tam celem zabicia straszliwego potwora – Minotaura, który od lat wymusza na ateńczykach haracz w postaci 7 chłopców i 7 dziewcząt na pożarcie. Zatroskany ojciec, nie wie, że jego synowi udało się rozprawić z potworem i niecierpliwie szuka na horyzoncie umownego znaku powodzenia – białych żagli statku Tezeusza.

Uradowany swym zwycięstwem syn, czym prędzej rusza w drogę powrotną do domu, niestety w roztargnieniu zapomina zmienić czarnych żagli – oznaczających klęskę na białe. Gdy Aigeus dostrzega rwane morskim wiatrem czarne płótna statku, przekonany o śmierci syna, rzuca się w morskie fale... właśnie z urwiska przylądku Sunion.

Pozdróż w czasie

Przenieśmy się teraz w V w. p.n.e. Nadal stoimy u skraju przylądka i cóż widzimy za swoimi plecami? Monumentalną świątynię boga Posejdona, zorientowaną tak, iż zdaje się być otwarta ku morzu. Posejdon władał bowiem jednym z najpotężniejszych żywiołów – wodą. Postawny starzec z brodą, o włosach mokrych i pełnych muszli, dzierżący silnym ramieniem magiczny trójząb, manifestował zwykle swoją potęgę wywołując sztormy.

Przybytek boga był typowym heksastylem, czyli świątynią o fasadzie z sześcioma kolumnami. Budowla wzniesiona została na planie kwadratu i otoczona pojedynczą kolumnadą ze wszystkich czterech stron, taki typ świątyni nazywamy peripterosem. Kolumny wraz z belkowaniem reprezentowały styl dorycki i wykonane były z białego marmuru. W świątyni znajdowało się z pewnością pomieszczenie poświęcone bogu i mieszczące jego monumentalny, sześciometrowy posąg z brązu.

Wykopaliska

Dzięki prowadzonym na Sunion już od 1906 r. wykopaliskom, odnaleziono wiele unikatowych płaskorzeźb i inskrypcji, a także wotywnych rzeźb, przedstawiających stojącego młodego mężczyznę, często o kunsztownie ufryzowanych włosach (tzw. kuros). Artefakty te obejrzeć możemy w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.

Grecja
Grecja | Kolory Grecji (by linz_ellinas)

Zainteresują Cię również

Hera – królowa Olimpu i matka bogów Hera – królowa Olimpu i matka bogów
W mitologii greckiej Hera znana jest jako królowa Olimpu i pani ziemi i niebios. Była najpotężniejszą z bogi...
Artemida – grecka bogini łowów Artemida – grecka bogini łowów
Artemida (rzymska Diana) to obok Ateny i Afrodyty, jedna z najbardziej znanych greckich bogiń. Nazywana Wielką Ł...
Atena – zrodzona z głowy grecka bogini Atena – zrodzona z głowy grecka bogini
Atena – jedna z najpopularniejszych bogiń greckich, już w szkole podstawowej uczyliśmy się o niej. Piękna,...
Bogowie i boginie starożytnej Grecji Bogowie i boginie starożytnej Grecji
Mitologia grecka pełna jest rozmaitych bóstw, herosów i magicznych stworzeń. Zeus, Hera, Atena, Posejdon...
Greckie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Greckie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Grecja to istna kopalnia zabytków. Nic więc dziwnego, że aż 17 obiektów znajduje się na liście Ś...