Wybierając się na wycieczkę do jakiegokolwiek miejsca na ziemi należy mieć na uwadze wszelkie dni wolne od pracy, kiedy to większość obiektów i instytucji jest zamknięta. W przypadku Grecji przedstawia się to następująco:

Grecja – święta i dni wolne od pracy

  • 1 stycznia – Nowy Rok, a ponadto dzień świętego Wasylego – odpowiednika naszego świętego Mikołaja. W tym dniu w kościele odprawiane są msze, zaś w domach piecze się chleby z pieniążkiem w środku (vasilόpita), który ma przynieść szczęście swemu znalazcy.
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli; ważnym obrzędem w tym dniu jest poświęcenie chrzcielnic i wszelkich zbiorników wodnych. Nad morzem i nad jeziorami księża uroczyście wrzucają do wody krucyfiks, który następnie wyławiają młodzi chłopcy z okolicznych miejscowości.
  • 25 marca – Dzień Niepodległości i Święto Zwiastowania. Różnorodne pochody i imprezy upamiętniają wybuch powstania przeciwko władzom tureckim z 1821 r., przypadająca w tym samym dniu uroczystość religijna odprawiana jest w kościołach.
  • Pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu (luty lub marzec).

Grecja
Grecja | Obchody Dnia Niepodległości (by ophilos)

  • Wielkanoc – rok liturgiczny w Grecji wygląda identycznie jak w kościele katolickim, z wyjątkiem Wielkanocy. Jest to bez wątpienia najważniejsze święto w Grecji, obchodzone nad wyraz uroczyście.

    Odbywające się nieprzerwanie od Wielkiej Środy do Poniedziałku Wielkanocnego ceremonie religijne są bardzo uroczyste, podniosłe i piękne. Najbardziej wzruszająca jest noc Wielkiej Soboty, kiedy to zgromadzeni w kościołach, początkowo pogrążeni w mroku, wierni wraz z wybiciem północy zapalają trzymane w dłoniach świece, rozświetlając świątynię na znak dokonanego cudu Zmartwychwstania. Płonące świece towarzyszą wiernym w ich drodze powrotnej do domu, co stanowi niezapomniany widok.

    Grecy również posiadają zwyczaj malowania pisanek z tym, że zwykle barwią oni jajka na czerwono w Wielki Czwartek, następnie zapiekają je w słodkim chlebie lub rozdają między sobą w niedzielę. Znana i praktykowana u nas wróżba, polegająca na stukaniu się jajkami i wyborze najtwardszego, nie jest również obca Grekom.
  • 1 maja – w tym dniu zdarzają się w Grecji pochody z okazji Święta Pracy, ponadto praktykowany jest zwyczaj plecenia wianków z polnych kwiatów i wieszania ich nad drzwiami, aby tam przeczekały aż do Nocy Świętojańskiej.
  • Poniedziałek po Zielonych Świątkach (czerwiec).
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Jest to szczególne święto, podczas którego wielu Greków udaje się w swoje rodzinne strony.
  • 28 października – Dzień Оχι (Okhi), czyli dzień powiedzenia „Nie!”. Jest to święto patriotyczne upamiętniające sławetną odpowiedź generała Metaxas na ultimatum wysunięte przez Mussoliniego.
  • 25-26 grudnia – Boże Narodzenie. Święto obchodzone znacznie skromniej niż Wielkanoc.

Inne uroczystości

Karnawał – w wielu miastach obchodzony jest bardzo hucznie, w Patras np. odbywają się wówczas wspaniałe parady rydwanów i bale przebierańców, na Skiros - przerażające „Kozie tańce”, zaś w Atenach króluje w owym czasie zwyczaj stukania się po głowach plastikowymi młotkami – „na szczęście” oczywiście.

Dzień świętego Jerzego – patron pasterzy czczony jest głównie na wsi w dniu 23 kwietnia. Obchodom święta towarzyszą zwykle szalone tańce i zabawy.

Grecja
Grecja | W Grecji upowszechnił się zwyczaj malowania pisanek na czerwono. Kolor ten symbolizuje przelaną krew Jezusa i ma według wierzeń moc apotropeiczną, czyli odpędzającą złe duchy. (by cristic )

Dzień świętego Konstantyna i świętej Heleny – 21 maja obchodzona jest uroczystość ku czci owych pierwszych władców Cesarstwa Bizantyjskiego nawróconych na chrześcijaństwo.

Świętego Piotra i Pawła – jedne z bardziej popularnych imienin obchodzone 29 czerwca.

Uroczystość Świętych Apostołów – powszechnie obchodzone święto przypadające na 30 czerwca.

Dzień świętej Maryny – święto obchodzone głównie na wsi ku czci Maryny – patronki zbiorów.

Święto Proroka Eliasza – powszechnie obchodzone w kaplicach proroka wznoszonych na szczytach górskich, przypada na 18-19 lipca.

Narodziny Matki Boskiej – święto obchodzone w dniu 8 września.

Świętego Dymitra – święto patrona Salonik. W tym dniu po raz pierwszy próbuje się młodego wina, co zwykle staje się przyczynkiem do wspólnej zabawy.

Święto Archaniołów Michała i Gabriela – popularne święto obchodzone w dniu 8 listopada w wielu wiejskich klasztorach i kaplicach pod ich wezwaniem.

Dzień Świętego Mikołaja – obchodzone 6 grudnia święto, które bynajmniej nie ma nic wspólnego z podarkami wkładanymi do buta czy pod poduszkę. Jest to dzień poświęcony Mikołajowi – patronowi marynarzy.

Grecja
Grecja | Karnawał w Grecji (by linmtheu)

Zainteresują Cię również

Hera – królowa Olimpu i matka bogów Hera – królowa Olimpu i matka bogów
W mitologii greckiej Hera znana jest jako królowa Olimpu i pani ziemi i niebios. Była najpotężniejszą z bogi...
Artemida – grecka bogini łowów Artemida – grecka bogini łowów
Artemida (rzymska Diana) to obok Ateny i Afrodyty, jedna z najbardziej znanych greckich bogiń. Nazywana Wielką Ł...
Meteory w Grecji Meteory w Grecji
Greckie Meteory widnieją w każdym przewodniku po tym pięknym kraju i są jedną z jego najwspanialszych wizytó...
Atena – zrodzona z głowy grecka bogini Atena – zrodzona z głowy grecka bogini
Atena – jedna z najpopularniejszych bogiń greckich, już w szkole podstawowej uczyliśmy się o niej. Piękna,...
Greckie wesele w pytaniach i odpowiedziach Greckie wesele w pytaniach i odpowiedziach
Podróżujemy coraz częściej i coraz chętniej nawiązujemy bliskie znajomości z ludźmi z całego świata....