Dziewicza przyroda Grecji nie tylko zachwycała swych dawnych mieszkańców, ale swego czasu stała się inspiracją dla wielkiego antycznego naukowca – Arystotelesa, który na podstawie jej obserwacji stworzył pierwszą w historii systematykę roślin i zwierząt.

Fauna Grecji:

Ptaki

Grecję zamieszkują przeróżne gatunki ptaków zarówno osiadłych, jak i wędrownych. Codziennym widokiem są dla nas ptaki przesiadujące na drutach telefonicznych, podobnie jest w Grecji, z tą różnicą, że miejsce naszych wron i wróbli zajmują dzierzby i sokoły.

We wsiach i miasteczkach żyją w grupach hałaśliwe pustułki. W lasach i gajach oliwnych spotkać można tęczowo upierzone ptaki, takie jak np. dudki o biało-czarno-różówych piórkach i czarno-pomarańczowe wilgi.

Tereny podmokłe stanowią miejsce zamieszkania pelikanów, czapli, szablodziobów i szczudłaków.

Najciekawszym terenem do obserwacji greckiego ptactwa są góry. Można w nich wypatrzeć niebieskiego drozda skalnego, kruka górskiego i bargiela kowalika. Poza tym w górach Grecji żyją wszystkie cztery europejskie gatunki sępa, myszołowy i orły.

Grecja
Grecja | Krajobraz z koziołkiem (by chris.chronis)

Ssaki

Równie różnorodnie przedstawiają się inni mieszkańcy wzgórz i lasów Grecji. Może nie zabrzmieć to zachęcająco, ale faktem jest, iż spośród ssaków greckich najliczniej występują: szczury, myszy, nornice oraz kuny.

Ten krajobraz drobnej zwierzyny uzupełniają typowo europejskie gatunki lisów, borsuków, wiewiórek, zajęcy i jeży. Na północy kraju żyją objęte ścisłą ochroną wilki, niedźwiedzie brunatne, rysie, giemzy i dziki.

Możemy uważać się za prawdziwych szczęściarzy, jeżeli w rejonie wąwozu Samaria na Krecie lub na kilku przybrzeżnych wysepkach, uda nam się podejrzeć jedne z najrzadziej występujących kopytnych – koziorożce. Na najbardziej odludnych odcinkach wybrzeża żyje z kolei bardzo rzadki okaz foki białobrzuchej. Jest to gatunek zagrożony całkowitym wyginięciem.

Gady

Grecja, jako kraj gorący i skalisty, stanowi doskonały ekosystem dla różnego rodzaju gadów. Najliczniejsze i najbardziej zróżnicowane gatunkowo są jaszczurki.

Na obszarach wysp spotkać można na przykład tzw. smoki rodyjskie (agamy). W nocy rozpoczynają swe łowy gekony. Nie powinny zdziwić nas odwiedziny gekona w greckim domu mieszkalnym, gdyż zdarza się to nader często. Gość ów na szczęście nie jest groźny, za to wspaniale rozprawia się z różnego rodzaju komarami i insektami.

Na wyspach egejskich czają się w zaroślach wielobarwne kameleony i węże, które w zdecydowanej większości nie są jadowite. W Grecji żyje ponadto wiele gatunków żółwi zarówno wodnych, jak i lądowych.

Owady

Rozważając o faunie greckiej nie można zapomnieć o - co prawda drobnych, choć doskonale nadrabiających swą liczebnością - owadach. Bardzo licznie występują tu m. in.: żuki, koniki polne, świerszcze i cykady. Wprawne oko dostrzeże z pewnością doskonale kamuflującą się wśród traw modliszkę. Nieodparty urok nadają greckim lasom, łąkom i wybrzeżom kolorowe parady motyli.

Grecja
Grecja | Greckie osiołki (by charley1965)

Zainteresują Cię również

Caretta Caretta – symbol Zakynthos Caretta Caretta – symbol Zakynthos
Symbolem wyspy Zakynthos są żółwie Caretta Caretta. Mieszkańcy są na tyle z nich dumni, że ich wizerunek...
Rośnie liczba bezdomnych zwierząt w Grecji Rośnie liczba bezdomnych zwierząt w Grecji
Obrońcy praw zwierząt w Grecji mają ręce pełne roboty. Znaczna redukcja różnego typu dofinansowań i spadek...
Nielubiani mieszkańcy greckich plaż Nielubiani mieszkańcy greckich plaż
Wakacje w Grecji są dla wielu ludzi spełnionym marzeniem. Wysoka temperatura, piękna architektura, serdeczni ludzie,...
Świat roślinny Grecji Świat roślinny Grecji
Szczególnie urokliwa jest flora Grecji, która króluje oczywiście wiosną. Wyróżnia się a...