Święto Zmartwychwstania jest największym i najważniejszym świętem w ciągu całego roku liturgicznego w Grecji. Jest to czas pełen miłości, radości i szczęścia. W tym dniu życie zwyciężyło nad śmiercią.

Czas postu w Grecji

Wielkanoc w Grecji poprzedza 40-dniowy post. W tym czasie zamiast mięsa, ryb oraz nabiału spożywa się fasolę, ciecierzycę, soczewicę oraz inne warzywa i owoce. W czasie Wielkiego Postu należy się także wstrzymać od pożycia małżeńskiego.

Sobota Łazarza i Palmowa Niedziela

Grecka Wielkanoc rozpoczyna się w przeddzień Niedzieli Palmowej – Sobotę Łazarza. W tym dniu domy odwiedzają poprzebierane za kolędników dzieci. W zamian za śpiewanie otrzymują jajka oraz drobne pieniądze.

W Niedzielę Palmową, po porannej mszy, wierni gromadzą się i obdarowują zielonymi krzyżami zrobionymi z gałązek palmowych. Po powrocie do domu ustawiają je na domowych ołtarzykach. Będą tam stały przez cały rok.

Grecja
Grecja | Μελιτίνια – tradycyjne wielkanocne ciasteczka z Santorini (by klearchos )

Wielki Tydzień

Wielki Tydzień rozpoczyna się już w poniedziałek. Od tego dnia w cerkwiach codziennie wieczorem odprawiane są nabożeństwa.

Wielki Wtorek jest dniem modlitwy oraz czytania Biblii. W tym dniu, przyrządza się również słodkie ciasteczka nazywane koulourakia.

W środę odbywają się domowe porządki. Wieczorem Grecy udają się do kościołów, gdzie uczestniczą w ceremonii błogosławieństwa świętego oleju.

Wielki Czwartek jest dniem, w którym barwi się jajka na czerwono. Symbolizuje to krew Chrystusa Zbawiciela, rodzące się życie, a także ma zapewnić szczęście.

Wielki Piątek to dzień żałoby. Wszystkie sklepy i przedsiębiorstwa są pozamykane. W tym dniu nie można wykonywać żadnych ciężkich prac. Szycie oraz używanie różnych narzędzi uznawane jest za grzech ciężki. Na znak żałoby na wszystkich budynkach wiszą opuszczone do połowy masztu flagi.

Wielki Post kończy się w Wielką Sobotę. W tym dniu rozpoczyna się gotowanie świątecznych potraw. O godzinie 23:00 rozpoczyna się liturgia rezurekcyjna. Podczas mszy wierni pogrążają się w ciszy, oczekując na moment Zmartwychwstania. Po chwili rozlega się głośny wystrzał armaty. Jest to sygnał, że duchowny może wreszcie ogłosić, iż Chrystus Zmartwychwstał.

Podczas mszy wierni zapalają swoje świece tzw. świętym ogniem. Wracając do domu niosą ze sobą zapalone świece. Jeśli płomień nie zgaśnie, oznacza to szczęście dla całej rodziny.

Po północy, Grecy spożywają posiłek, który najczęściej składa się z zupy (mageiritsa) ugotowanego na twardo jajka oraz chałki (tsoureki).

W Wielką Niedzielę rozpoczyna się świętowanie. Rodziny spożywają greckie potrawy przygotowywane tylko na tę okoliczność. Jest to dzień radości, biesiadowania oraz odpoczynku. Wszyscy tańczą i śpiewają. Dzieci i dorośli stukają się czerwonymi pisankami. Osoba, której jajko nie pęknie, będzie miała szczęście przez cały rok. Tradycja głosi, że w tym dniu nic nie może się zmarnować.

Kaló Páscha!

Grecja
Grecja | Tradycyjne greckie pisanki są w kolorze czerwonym (by phibetakappa )

Zainteresują Cię również

Czy warto spędzić Wielkanoc w Grecji? Czy warto spędzić Wielkanoc w Grecji?
Jeśli marzą nam się Święta Wielkanocne inne niż wszystkie, może warto pomyśleć nad spędzeniem ich w Grecji? S...
Boże Narodzenie w Grecji Boże Narodzenie w Grecji
W Grecji w wigilię Bożego Narodzenia w wielu małych miasteczkach i wsiach dzieci całymi gromadkami chodzą po...
Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur zaprasza do Grecji Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur zaprasza do Grecji
Przez najbliższy tydzień w Warszawie rozbrzmiewać będą dźwięki muzyki z najdalszych zakątków Europy &...
Sierpień w Epidauros Sierpień w Epidauros
Kto do tej pory nie zdążył wziąć udziału letniej uczcie teatralnej Festiwalu Helleńskiego (Athens & Epidauros...
Kevin Spacey w Epidauros Kevin Spacey w Epidauros
Co roku latem zabytkowy teatr w Epidauros budzi się do życia w ramach Athens & Epidauros Festival, znanego...