Muzyka grecka

 • Greckie buzuki

  Buzuki – popularny grecki instrument muzyczny

  Buzuki (gr. μπουζούκι) to instrument wyglądem przypominający mandolinę. Wywodzi się z Azji Środkowej, ale chyba każdy kojarzy go z Grecją.

 • Grecki taniec tradycyjny

  Grecka muzyka i taniec tradycyjny

  Grecy od pokoleń są narodem nie tylko gościnnym, ale także roztańczonym. Taniec towarzyszy obchodom uroczystości rodzinnych, a także świąt religijnych i państwowych. Część tańców upowszechniła się na terenie całej Grecji (np. kalamatianos, tsamikos), inne znane są jedynie lokalnie ( np. karagouna, pentozalis).

 • Okładka płyty Jaha Aresa

  Jah Ares

  W sobotę 10 grudnia byliśmy świadkami finału show wokalnego „Voice of Poland”, emitowanego w TVP. I chociaż wygrał ktoś inny (Damian Ukeje), w pamięci wielu osób na pewno została pewna barwna, pozytywna postać, która wcześniej pożegnała się z programem. Ares Hatzinikolau (Chadzinikolau), wokalista zespołu Ares&the Tribe, śpiewający słoneczne reggae to muzyk, kompozytor i poeta o polsko-greckich korzeniach.

 • Grecki artysta Tzimis Panousis

  Najpopularniejsi greccy piosenkarze

  Dla wielu z nas muzyka grecka zaczyna się i kończy na Eleni, warto więc odświeżyć nieco swoje rozeznanie w tym temacie. Grecka muzyka cieszy się dużą popularnością nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Przedstawiamy krótką listę znanych greckich wokalistów:

 • Demis Roussos - portret

  Odszedł Demis Roussos

  W niedzielę 25 stycznia 2015 roku w Atenach odszedł wspaniały grecki wokalista, Demis Roussos. Miał 68 lat. To wielka strata dla świata muzyki.

 • Maria Callas przy pianinie

  Wybitni i sławni Grecy

  Podziwiając nieocenione dziedzictwo kultury antycznej Grecji, nie możemy zapomnieć, iż jest to kraj wciąż żywy, równie niezwykły i zachwycający w swej teraźniejszości.