W dniach 17-25 września Biskupin zaprasza na XVIII Festyn Archeologiczny poświęcony starożytnej kulturze greckiej. Hasło tegorocznego festiwalu brzmi : „Grecja – narodziny Europy”. Na gości czekają liczne atrakcje – będą mogli bliżej poznać historię i kulturę starożytnej Grecji.

Powrót do korzeni europejskiej cywilizacji

Muzeum w Biskupinie wraz Instytutem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego wraca do korzeni europejskiej cywilizacji z niezwykle interesującą ofertą edukacyjną i popularyzatorską.

Przez dziewięć dni trwania imprezy teatr antyczny „Sfinga” z Poznania wystawiać będzie spektakle antycznej Grecji, grupa wojowników „KORYVANTES” z Aten zaprezentuje techniki walk hoplitów oraz elementy ich uzbrojenia, zaś zespół „Fundakia” z Warszawy zorganizuje warsztaty starożytnych i ludowych pieśni i tańców greckich.

Grecja
Grecja | Grupa wojowników „KORYVANTES” z Aten zaprezentuje techniki walk hoplitów (by koryvantes )

Co zobaczymy na festynie?

Na festynie będą miały miejsce pokazy starożytnej mody i degustacja przysmaków helleńskiej kuchni oraz liczne konkursy dla najmłodszych i dorosłych. Podziwiać będzie można także broń i biżuterię. Podczas imprezy odbędą się Wielkie Igrzyska, na których pokazane zostaną starożytne dyscypliny sportowe, takie jak: rzut dyskiem, skok w dal, rzut oszczepem, biegi i zapasy. Wydarzenia te zostaną okraszone spotkaniami z wybitnymi polskimi olimpijczykami.

Na Festynie nie zabraknie też pokazów interaktywnych Centrum Nauki Kopernik, dotyczących m. in. szyfrów Spartan, twierdzenia Pitagorasa i wynalazków Archimedesa. W programie pojawia się także Pytia grecka wyrocznia, która podzieli się z nami swoją przepowiednią.

Z całą pewnością godna polecenia jest też wystawa w biskupińskim pawilonie muzealnym, pod tym samym tytułem co festyn, z niezwykłymi zabytkami z Muzeum Narodowego w Warszawie. Na ekspozycji będzie można podziwiać piękno przedmiotów wytworzonych przez starożytnych greckich artystów i rzemieślników, usłyszeć niezwykłe brzmienie starożytnej poezji czy zgłębić grecki kanon piękna.

Po ogromnych porcjach wiedzy i doświadczeń z pewnością przyjemnie będzie skorzystać ze smakowitego poczęstunku w aromatycznej antycznej kuchni, aby mieć jeszcze siłę na kolejne, wyczerpujące przeżycia.

Szczegółowy program festynu znajdziesz tutaj.

Grecja
Grecja | Festyn każdego roku odbywa się w trzecim tygodniu września (by www.biskupin.pl)

Zainteresują Cię również

Zmiany w roamingu 2017 Zmiany w roamingu 2017
Planujecie tegoroczne wakacje spędzić w Grecji? Jeśli tak to mamy dla Was dobrą wiadomość! Od połowy czerwca tego...
Hera – królowa Olimpu i matka bogów Hera – królowa Olimpu i matka bogów
W mitologii greckiej Hera znana jest jako królowa Olimpu i pani ziemi i niebios. Była najpotężniejszą z bogi...
Artemida – grecka bogini łowów Artemida – grecka bogini łowów
Artemida (rzymska Diana) to obok Ateny i Afrodyty, jedna z najbardziej znanych greckich bogiń. Nazywana Wielką Ł...
Atena – zrodzona z głowy grecka bogini Atena – zrodzona z głowy grecka bogini
Atena – jedna z najpopularniejszych bogiń greckich, już w szkole podstawowej uczyliśmy się o niej. Piękna,...
Wakacje 2016 w Grecji Wakacje 2016 w Grecji
Wakacje w Grecji to z pewnością marzenie wielu z nas, zarówno tych, których noga nigdy jeszcze nie stan...